Sprawdzenie kilku zdań.

Temat przeniesiony do archwium.
Mam do napisania i przetłumaczenia kilka zdań, mógłby mi ktoś pomóc? :)
Z góry dzięki :)


Moim idealnym miejscem na wakacje jest tropikalna wyspa na której mogłabym odpocząć. Nurkowanie, pływanie, windserfing to jest coś dla mnie!

My ideal place for vacation is a tropical island where I could relax. Diving, Swimming, Windsurfing is something for me!

Sądzę, iż wakacje trzeba spędzać aktywnie. Dlatego uwielbiam wszelkie sporty, zabawy i imprezy. Moim ulubionym sposobem na nudy jest spotkanie z przyjaciółmi i wspólny wyjazd.

I think that you must spend holidays actively. That is why I love all the sports, entertainment and events. My favorite way to boredom is to meet up with friends and a common departure

Sądzę, że zorganizowane wycieczki są dobre dla osób, którzy nie lubią sami planować wakacji i wolą mieć wszystko zorganizowane. Jednak ja wolę sama zaplanować i spędzić wakacje z moimi przyjaciółmi.

I think that organized tours are good for people who do not like to plan vacations themselves and prefer to have everything organized. However, I prefer the same plan and spend holidays with my friends.

Myślę, że przewodniki to bardzo dobry pomysł. Jeśli ktoś tak jak ja lubi samodzielnie zwiedzać jest to znakomity sposób, by dowiedzieć się czegoś więcej o danym miejscu i zobaczyć najciekawsze atrakcje i zabytki.

I think that guides are a very good idea. If someone like me, likes to explore yourself is a great way to learn more about the site and see the most interesting attractions and sights.

1.My coach was cancelled.
2.I was stuck in a traffic jam.
3.I bought a nice watch at the jeveller's
4.I went on a shopping spree
5.I paid for my shopping spree
6.My plane was delayed
7.I got lost
8.My shoes were a nip-off
9.I don't go to a departament stone
10.I have never last my luggage.

1. Mój autobus został odowłany.
2. Utknąłem w korku.
3. Kupiłem miło... i dalej nie wiem
4. Poszedłem na zakupy.
5. Zapłaciłem za moje zakupy gotówką.
6. Mój samolot był opóźniony
7.
8. Moje buty były... ?
9.
10. Nigdy nie zgubiłam bagażu
>My ideal place for vacationS is a tropical island where I 'could' CAN relax.
>Diving, Swimming, Windsurfing is something for me!

>I think that you must spend YOUR holidays actively. That is why I love all
>the sports, entertainment and 'events'(co to ma tu znaczyć?). My favoUrite way to KILL boredom is to
>meet up with friends and a 'common departure'(co masz na myśli?)

>I think that organized tours are good for people who do not like to
>plan vacations themselves and prefer to have everything organized.
>However, I prefer the same plan and spend holidays with my friends.

sory, ale na tym kończę...
>>My favorite way to boredom (to co napisales to....Moj najwspalniajszy sposob zeby sie nudzic to....)is to meet up with friends and a common departure

Jednak ja wolę sama zaplanować i spędzić wakacje z moimi przyjaciółmi.
However, I prefer 'the same' (nie, prosze nie tlumczyc slowo w slowo z polskiego, bo bzdury wychodza) TO plan MY HOLIDAYS MYSLEF and spend THE holidays with my friends.

If someone WHO like me, likes to explore 'yourself' (co to jest? PLACES THEMSELVES THIS is a great way to learn more about the 'site' LOCATIONS and see the most interesting attractions and sights.
3.'jeveller's' (ortog JEWELLER'S)
5.I paid for my shopping spree
7.I got lost
8.My shoes were a 'nip-off' (nie, napewno nie to slowo- chyba RIP-OFF)
9.I don't go to a departament 'stone' (kamien?) STORE
10.I have never 'last' (ostatni?) my luggage.

3. Kupiłem 'miło' LADNY ZAGAREK u JUBILEUSZA
5. Zapłaciłem za moje zakupy 'gotówką' (w wersji ang. niema w jaki sposob bylo placone).
7. Zagubilem/zgubilem sie
8. Moje buty były... ?
9. Nie chodze...;.
3. Kupiłem ladny zegarek u JUBILERA
5. Zapłaciłem za moje zakupy.
7. Zabłądziłem.