list proszę o sprawdzenie

Temat przeniesiony do archwium.
Chcesz założyć osiedlowy klub dla młodzieży potrzebne jest Ci wsparci finansowe zagranicznej firmy :
-określ o co prosisz
-przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenie w działalności społecznej
-podasz powody dla których taki klub jest potrzebny w twojej okolicy
-zasugerujesz jak na takim klubie firma mogłaby skorzystać

Dear Sir/Madam

I Am writing in order to inform you abort my club for teenagers.
I want to ask you for financial support, because I had invested a lot of money on commercial advertisement in newspaper and in radio.
I love my job, which makes me happy. I love spending my time with teenagers. I have experience in working with children, because in every year on holiday I look after children.
In my city this kind of club is only one way to develop people’s hobby and this club could be place where people could spend their free time
I think that your company could have a recommendation.
Please write me as soon as it is possible.
xyz
proszę o szybką odpowiedź bo ten list jest mi potrzebny na poniedziałek ;)
I am writing in order to inform you 'abort' (abort to slowo pochodzace od abortion- czy to masz na mysli, prosze pisac uwaznie, bo to zaczyna mnie denerwowac- wy piszecie byle jak, a ja tylko czas trace na poprawiania literowek!!!) my club for teenagers.
I want to ask you for financial support, because I had invested a lot
of money on commercial advertisement in newspaper and in radio. (to zdanie niema sensu...pytasz kogos o pomoc dlatego ze ty wydales pieniadze ...no i co z tego?)
I have experience 'in' OF working with children, because 'in' (niepotr) every year 'on' (znowu ta kalka z polskiego 'na' tutaj potrzeba DURING holiday I look after children.
In my city this kind of club is THE only 'one' (niepotr) way to develop people's
'hobby' HOBBIES and this club could be THE place where people could spend their free time
I think that your company 'could have a recommendation' (zrob to zdanie inaczej...Napisz, ze oczywiscie, ze jak pomoze, to zrobicie cos w typie reklamy albo czegos tam.
Please write TO me as soon as 'it is' (niepotr) possible.
W twoim poleceniu pisze:
'Chcesz ZALOZYC osiedlowy klub dla młodzieży'
a zadanie napisalas, jakby ten klub juz istnial.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa