WYCIECZKA W SZKOCJI

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę bardzo o sprawdzeni danej wypowiedzi, nie mam w szkole j. ang i mam duże problemy :

przebywasz w londynie na wakacjach, wrocilas z niezbyt udanej wycieczki do skzocji, po powrocie opowiedasz znajomym o tym, co sie stało,opowiedz:

*jak zaczeła sie podróż

*co sie wam przydarzyło

*jak sie starałes te problemy rozwiązać
(rozmowe zaczyna egzaminujący)



The trip started very good. The coach was fine, the weather was sunny, everybody was exiced.

Everything was really OK, but after about 30 minutes, we catched a blow - out (złapać gumę ??). Driver didn't know, what he must to do. He behaved very strange (on sie bardzo dziwnie zachowywał) . He was angry and he shouted!! What was worse - he didn't have spare wheel (on nie miał zapasowego koła)-- chyab w tym zdaniu uzyłam złego czasu ??

I knew what I must to do in this situation. This was very dificullt - I phoned the emergency roadside assistance (ja zadzowniłam na pomocą drogową), after about hour everything was OK
The trip started very 'good' (tutaj uzyj WELL). The coach was fine, the weather was sunny, everybody was 'exiced' (ortog- ma byc excited).
Everything was really OK, but after about 30 minutes, we 'catched' (to jest czasownik niereg. tutaj CAUGHT) a blow - out. THE driver didn't know what he must (niepot)HAD to do.
He behaved very strangeLY . What was worse - he didn't have spare wheel (niepotr tutaj TYRE
dziekuje naprawde za pomoc : mam jeszcze 1 pytanie :

What was worse - he didn't have spare wheel (niepotr tutaj TYRE

czy ma być tak: What was worse - he didn't have spare tyre
...he didn't have A spare.