proszę o sprawdzenie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!:) Jeśli ktoś mógłby to sprawdzić i w ostatecznośći poprawić błędy.
miałąm przekazać podane informacje; where did you go?
how did you go there?
who were you with?
which shops did you go to?
what did you want to buy?
what did you buy?
how much did you spend?
what did you eat for lunch?
how did you feel at the end of the day?

a to moja praca:)

On saturday I go with my friends for shopping spree. We go to buy bus. On Shop centre I want to buy shoes and new trousers maybe some cosmetics. I buy new shoes and cosmetics. I spend 100. It's too much. After shopping spree we go to pizza. At the end of the day I feel bad, becouse I spend too much money.

Jeśli mozecie to sprawdxcie to, dziekuje!:)
jest ktoś kto mógłby mi pomóc?
To miało być napisane w czasie przeszłym, bo pytanie jest w czasie przeszłym (where did you go?).

Ty masz wszystko napisane w czasie teraźniejszym.

>We go to buy bus = idziemy kupić autobus :)
czyli powinno być.. we went buy bus?
jesli kupowałyscie autobus :)

we went TO buy A bus = pojechałysmy/poszlismy kupić autobus.
On saturday I went with my friends for shopping spree. We went to buy bus. On Shop centre I want to buy shoes and new trousers maybe some cosmetics. I bought new shoes and cosmetics. I spend 100. It's too much. After shopping spree we went to pizza. At the end of the day I felt bad, becouse I spend too much money.

a jak teraz?
powinno byc by bus
On saturday I went with my friends for shopping spree. We went to by bus. On Shop centre I want to bought shoes and new trousers maybe some cosmetics. I bought new shoes and cosmetics. I spent 100. It's too much. After shopping spree we went to pizza. At the end of the day I felt bad, becouse I spent too much money.

teraz chyba dobrze, tzn wydaje mi sie, ze poprawiłam...mam racje, czy jeszcze jakieś błędy?
masz tam jeszcze bledy.
skoro tak, to możesz powiedziec gdzie skoro są?
On saturday I went with my friends for (tu cos brakuje) shopping spree. We went 'to' (po co to tutaj jest?) by bus. 'On' (zle slowo) (tu cos brakuje) ShopPING centre I 'want' (zly czas) to 'bought'(zly czas) (tu cos brakuje) shoes and new trousers (tu cos brakuje) maybe some cosmetics.
'It's' (lepiej It was) too much. After (tu cos brakuje) shopping spree we went 'to' (zle slowo) (tu cos brakuje) pizza. At the end of the day I felt bad, 'becouse' (myslalam, ze juz wszyscy wiedza jak to sie pisze-popraw) I HAD spent too much money.
zwykła literówka ;]

dzieki.
a co do bought mówisz, że zły czas to powinno byc buy?;]
To jest tak samo jak polsku: chciałam kupić. czasownik want ma byc w czasie przeszlym a kupić w bezokoliczniku:

I/we/you wanted to buy
poradziłam sobie sama;]
Temat przeniesiony do archwium.