Gramatyka Proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
1.I was sure I .....(widziałam)that woman before but i didn't remember when and where. a)have seen b)had seen c)saw
2.Barbara often ......(chodzi)schopping at the weekend.
a)is going b)go c)goes
3.What exakly.....(robiłeś) when i called you yesterday?
a)did you do b)where you doing c)you did
4.The dog ate our lunch while we .....( nie patrzyliśmy).
a)weren't watching b)didn't watch c)didn't watching
5.They...(chodzili) to the gym three times a week but now they don't have time. a)were going b)went c)has been going
6.Margaret (uczy się) Spanish in language school for 5 years.
a)is learning b)has lernt c)has been learning
7.When i was cycling to school this morning I (zobaczyłem) a dangerous accident with three cars a)saw b)had seen c) has seen
8.She can't meet this evening because she (przygotowuje) her presentation for school. a)has been preparing b)prepares c)is preparing
9.I feel really tired,I (robiłam)the schopping for Christmas gifts forthe whole day.a)have done b)was doing c)have been doing
10.Georgia (ćwiczy)yoga since she was 15 years old.
a)has been practicing b)has practied c)is practicing
11.She doesn't what to do-she (zgubiła)her passport and all her money.a)los b)has lost c)has been losing
12.Slow down!(jedziesz) too fast a)drive b)driving c)are driving
13.Most banks in my area (zamyka się) at 5.30 p.m
a)closes b) close c)are closing
14.Mark (przeczytał)fifty book of one author last year.
a)read b)has read c)readed
15.They(pracują) in this company for a long time. a)have been working b)are working c)have worked
16.Look!She (kupiła) a new very expensive car. a)bought b)has bought c)had bought
17.He (skosił)the whole lawn.It looks perfect. a)mowed b)has been mowing c)has mowed
18.I have been living here (od paxdziernika) a)since October b)for October c)from October
19.(od jak dawna) have you been wearing glasses? a)for how far b)how long c)for how long
20.Barbara (ma) this teddy bear since she was a small girl a)has had b)has c)have
odrob zadanie domowe, ktos moze sprawdzi.
1b 2c 3b 4a 5a 6c 7a 8c 9c 10b 11b 12c 13c 14a 15a 16b 17c 18a 19b 20a
dobrze ?
na pierwszy rzut oka:
5, 13 zle
11 doesn't know
tak na szybko:
3) What exactly DID YOU DO when... ?
5) were going
13) closes
w 17) bardziej pasuje mi c)
nie dawaj złych odpowiedzi, whataya
Co źle podałam?
3, 5 , 13
@whataya,
jesteś pewny/a?
Faktycznie za szybko przeczytałam te zdania i umknęły mi niektóre podane odpowiedzi. Dzięki za przytomność i przepraszam za poprzedni wpis. Apropo, jak edytować/usunać wpis tutaj?

3.What exakly.....(robiłeś) when i called you yesterday?
a)did you do b)where you doing c)you did
-> What exactly were you doing when...
dlaczego 5 jest źle? They were going wydaje mi się ok. Zielonosiwy, podpowiesz co jest nie tak?
13.Oczywiście close. Most banks, a nie tak jak ja na szybko zrozumiałam 'the bank'. Aż mi głupio :D
5 - to byla sytuacja powtarzajaca sie
piszemy 'a propos'
Okej dzięki za wyjaśnienie. A to 's' akurat zjadłam przypadkiem.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia