Prosba o korekty...

Temat przeniesiony do archwium.
Hej! Jako zadanie, mam taki liścik. Napisałem go, ale sądzę, że są w nim błędy! Mógłbym prosić o korektę... Z góry wielkie dzięki!



Road Maciek!

I apologize that I to You did not write so long, ale I could not unfortunately find time. I am still overworked. Exactly I found moment of free time today and decided to You to write!

How you know, in September I went to new school. This next stage of my education. Before holidays I together from family conducted to ?. Very me oneself it pleases here. The Wolbrom is the exquisite city, the laid nieopodal of Cracow. It as yet I was lived was here great! Have hope, that in you will visit next holidays me here … I invite Warmly!

I would like now to describe You my family. I live with mum and brother together. My papa died over 2 years ago. Mum has 48 years. My less than 180 centimetres of growth. My the blue eyes and hair of colour of blond. It usually gets dressed in bright colour of clothes.

And what do be hearing at You? How does school pass You? What do you do in free moments? You have not a lot of free time surely also. I calculate however on answer ;) you Can also write to me e-mail! It it would was was like to find out how much you have years and czy you possess brother and sister. We in our were not on time ostatniej conversation on this subject to talk.

I greet and wait on answer! Bye!

----- POLSKI ODPOWIEDNIK -----

Drogi Maćku!

Przepraszam, że tak długo do Ciebie nie pisałem, ale niestety nie mogłem znaleźć czasu. Jestem ciągle zapracowany. Akurat dziś znalazłem chwilę wolnego czasu i postanowiłem do Ciebie napisać!

Jak wiesz, we wrzeÅ›niu poszedÅ‚em do nowej szkoÅ‚y. To kolejny etap mojej edukacji. Przed wakacjami razem z rodzinÄ… przeprowadziÅ‚em siÄ™ do ?. Bardzo mi siÄ™ tutaj podoba. Wolbrom jest przepiÄ™knym miastem, poÅ‚ożonym nieopodal Krakowa. Na razie żyje mi siÄ™ tutaj Å›wietnie! Mam nadziejÄ™, że w nastÄ™pne wakacje mnie tutaj odwiedzisz… Serdecznie zapraszam!

Teraz chciałbym Ci opisać moją rodziną. Mieszkam razem z mamą i bratem. Mój tata zmarł ponad 2 lata temu. Mama ma 48 lat. Ma niespełna 180 centymetrów wzrostu. Ma niebieskie oczy i włosy koloru blond. Zazwyczaj ubiera się w jasnego koloru ubrania.

A co słychać u Ciebie? Jak mija Ci szkoła? Co robisz w wolnych chwilach? Zapewne także nie masz dużo wolnego czasu. Liczę jednak na odpowiedź ;) Możesz także napisać do mnie e-mail! Chciałbym się dowiedzieć ile masz lat i czy posiadasz rodzeństwo. W naszej ostatniej rozmowie nie zdążyliśmy na ten temat porozmawiać.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź! Bye!
ponawiam prosbe...
I apologize that I have not written for so long but I could not find time.
finally I found moment of free time today and decided to write to you.
As yoy know.........
This is next stage.........
Before holiday I moved with family to....
I really like this new place.
wolbrom is a beautuful city next to Krakow.
As for now living here seems to me very exciting.
I hope that next holiday you will be able to visit me !

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Studia językowe