Poprawne czytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć. Czy znacie jakąś książkę która byłaby dostepna w sklepach, która uczyłaby jak poprawnie czytać po angielsku. Chodzi mi o podstawy jak np. wymawia się takie a takie głoski, np. tion to {szn}, oo to {ó},cc to {ks}, er na końcu zdania to {e} i takie tam. Przy nauce innych języków zawsze na poczatku to jest a nie mogę znależć ksiązki z podstawami czytania do angielskiego. Dzięki z góry za pomoc!!!
Przy nauce >innych języków zawsze na poczatku to jest a nie mogę znależć ksiązki z >podstawami czytania do angielskiego.

Bo w angielskim jest więcej róznorodności.
Np. czasem sie czyta /e/, /i/ albo /ei/ i nie ma jasnych regułek.
Jedyna ksiązka, jaka mi przychodzi na myśl, jest bardzo 'naukowa' - do tego stopnia, że na moje zajęcia na uniwersytecie dotyczące litery przygotowałem wykład 'na motywach' - nie chciałem, żeby studenci sami musieli czytać odpowiedni rozdział..
Chyba nie ma takiej ksiązki na poziomie bardziej przystępnym, ale dość dużo informacji można znaleźć w książce wydawc\nictwa Philip Wilson o fonetyce (z serii małych czerwonych książeczek).
Dzieki za radę. Jeśli ktoś ma jeszcze pomysły to proszę o info. Skoro tyle osób mówi poprawnie po angielsku to musieli się jakoś tego czytania i wymowy nauczyć.
Zwykle ze sluchu. Stad dosc wazne, zeby do ksiazek do samodzielnej nauki dolaczone byly plyty lub kasety. Na pozniejszym etapie b. wazny jest dostep do telewizji i filmow anglojezycznych. Z ksiazek chyba nie da sie nauczyc ani wymowy, ani prawidlowej intonacji, ktora jest nie mniej wazna.

A z ta liczba osob o poprawnej wymowie nie przesadzalbym ;)
Nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem.. ale wg. mnie najlepsze bedzie Eglish pronunciation in use... lub American accent testing...

---
po raz enty polecam emule.... wpisac sobie accent/pronunciation etc, i jest tego bardzo duzo i bardzo fajne zeczy od razu z mp3 na ktorych lektor wszystko ladnie czyta
oczywiscie English Pronunciation in Use i American Accent training .. za szybko pisalem
słownik na CD też nie jest złym pomysłem, można sobie na komputerze odłuchać pewnych rzeczy. Njalpiej nauczyć się alfabetu fonetycznego i razem ze słownikiem sprawdzać wymowe, ale to kupa roboty i nie każdy kto nie musi jest w stanie przemóc się do nauki alfabetu fonetycznego.
jest taki slownik "Cambridge Pronouncing Dictionary" by Daniel Jones, ktory ma plyte CD (posiadam takowy slownik). Wystarczy odpalic plyte i wpisac dowolne slowo, jest ono czytane przez Anglika. Mozna je odsluchac dowolna ilosc razy, pozniej powtorzyc samemu, nagrac 'swoje' slowko i porownac z oryginalna wymowa..jednoczesnie pojawia sie zapis fonetyczny slowka. Nie ma tu jednak polskich tlumaczen:)
ale do cwiczen wymowy jest w porzadku.
na stronie anglorama.com.pl niektore artykuly sa czytanie przez Anglikow, warto sobie sciagnac je wraz z zapisem graficznym - mozna sledzic tekst i jednoczesnie sluchac jak inni go czytaja. A czytaja dosc wolno i wyraznie.
Jakiego wydawnictwa jest English Pronunciation in Use?
Cambridge
dobra jest ksiazka tylko ze droga:( "Ship or sheep?" biało-czerwona okladka:)- świetnie uczy wymowy.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Praca za granicą