A pomocy! List do znajomego z wakacji! RATUNKU!

Temat przeniesiony do archwium.
Poznalam pary fajnych ludzi na wakacjach.Niesety moj angielski nie jest na tyle dobry zeby z nimi tak latwo pisac.Zrozumiec to jeszcze sie da.Ale napisac gorzej.Moglby mi ktos pomoc z tym? Prosze.


A moje wakacje sie właśnie dzisiaj skończyły. Dziś był mój pierwszy dzień szkoły. Nie zbyt milo. Chciałbym być jak najdalej stad. Ale niestety jestem w Warszawie. Mieszkam tu odkąd się urodziłam. I nie przepadam za nia .Jest bardzo nieprzyjazna i przygnębiająca. Tak jak ty wole mniejsze miasta. Ale co mam robić? Tylko czekać az skończę szkole a potem moze się gdzie przeprowadzę. A tak wogle to bylam w Budpescie 2 razy i mi się podobal.

My tez bylismy na Krka. Bardzo mi sie podobało a w szczególności możliwość kapieli pod wodospadem. Kapałeś się?? A tego powrotu to zazdroszczę. Uwielbiam takie przygody! I zawsze chciałam zobaczyć sztorm. I na pewno było to ciekawsze niż oglądanie jezior Plitickich tego samego dnia. Mieliśmy je obejrzeć w drodze powrotnej do Polski. I obejrzeliśmy. Tylko w ogromnej ulewie. Ale i tak były cudowne. Bardzo lubie jeziora. Te polskie nie sa może tak piękne jak chorwackie, ale tez sa bardzo ładne. Jak będziesz miał kiedyś wolny czas to zapraszam. Właściwie to cala nasz drogę powrotna lał straszny deszcz ,wiec droga była dość nieprzyjemna i męcząca.

A co do pływania to ja uwielbiam pływać! I właściwie jak tylko jest okazja to pływam. Ale w poprzednich latach na wakacje jeździłam głownie do Hiszpanii,(byles kiedys?) a tam nie ma za dobrych warunków do nurkowania. Woda jest mętna a widoczność nie przekracza 2 m. Wiec, w sumie w Chorwacji po raz pierwszy nurkowałam tak głębiej i dłużej. A Ty?
Jakie sporty jeszcze lubisz? JA jeszcze lubie jazde konna i lucznictwo.

A masz moze jakies ulubione miejsce na swiecie? Duzo podróżujesz?

Wiem,.ze nie mialismy zbytnio okazji porozmawiać w Chorwacji, ale moje hiszpański nie jest taki dobry, więc łatwiej pisać.





pozdrownienia od rodzicow.
My holidays had just ended. Today was my first day at school. Not nice. I wish I were far from here. But, unfortunately im in Warsaw. I live here since I was born. And I don’t really like it. It’s very unfriendly and,…..As you,I prefer smaller towns. But what I can do? Only wait to finish my school,and then move somewhere. And,btw,I’ve been in Budapest twice and I liked it.

We were too In the KRKA. And I very liked it! And especially that you could swim under the waterfalls. Did you swim? And I envy you that way back. I love adventures like that. And I was always hoping for see a strom. And,surely it was better that visiting the Plitvice the same day. We were supposed to see it on the way-back to Poland. And we did.But in a terrible rain. But, however the were wonderful. I like very much lakes.The polish ones maybe aren’t so beautiful as the Croatian,but very nice anyway .If you would have some free time sometime-……
And almost the whole back way to Poland was raining. So it was very unpleasant and tiring.
.
And abort the my swimming. I love swimming. And whenever I have………..But in the past few years I was spending all holidays in Spain,(been there?)and there are not very good conditions to diving. The water is fuzzy and the visibility don’t even reach 2 m. So,in Croatia I was my first time when I was diving more deeply and longer. And how about you? You swim very well to.
And you like some other sports? I love archery and horseback riding.


TO BY BYLO TYLE NA ILE UMIEM. NA ZAKONCENIE NIE MAM JUZ SILY;] I TO MASE BLEDOW,ALE MOZE KTOS TO JESZCE POPRAWI!
Ja bym to napisała trochę inaczej, ale też mogą być błędy:).

My holidays had just ended. Today it was my first day at school. It wasn't nice. I would like to be as far as possible from here. But, unfortunately, I'm in Warsaw. I've lived here since I was born. And I don't like this city very much. It's unfriendly and depressing. Just like you I prefer smaller towns. But what can I do? Only wait for graduating from my school and then maybe I'll move somewhere. By the way, I've been in Budapest twice and I liked it.

We were in Krka (?), too. I liked it very much and, especially, probability to swim under the waterfall. Did you swim there? I envy you that return. I love such adventures! I always wanted to see a storm. And it must have been more interesting than seeing Plitvice Lakes in the same day. We were supposed to visit this place on the way back to Poland. And we did. Only there was the downpour. But, anyhow, it was great. I like lakes very much. Perhaps Polish lakes aren't so beautiful as Croatian, but also are nice. If you had little time some day, visit Poland/me.(odwiedź Polskę/mnie). Actually, it was raining hardly all way back, so our homecoming was unpleasant and tiring.

As to swimming - I love it! And I swim if only there is such opportunity. But in the previous years I'd been going to Spain for my holiday (have you ever been there?), and local conditions are not very good to dive. The water is cloudy and visibility is below 2 m. And, all in all, in Croatia I dived so long and so deeply for the first time. And you?

What sports do you like apart from diving? I like horse riding and archery.

And do you have saome favourite place in the world? Do you travel often?

I know we didn't talk much in Croatia, but my Spanish isn't very good so it's more easily to write.

regards from my parents
My holidays have just ended. Today was my first day at school.

probability to prawdopodobienstwo.
mozliwosc to possibility, ale w tym zdaniu opportunity bedzie pasowalo lepiej.

I envy you that return trip.

It was raining hard all the way back.

local conditions are not very good for diving

I have always wanted to see a storm.

We were supposed to visit that place...



To tyle z powazniejszych bledow. Reszta to sentence structure, ale za duzo poprawiania :)
jasne, że possibility, to przez pośpiech dałam probability :p

a mogłabyś podać przykład takiego błędu w 'sentence structure'?

pozdr:)
Drogi Tomku Pisze do ciebie list z wakacji gdzie swietnie się bawie . Jestem z przyjaciułmi w Gdańsku, mieszkamy w ciekawym pensjonacie który znajduje sie 200 m od morza. Od samego początku pogoda jest piękna swieci slonce,rn a my codziennie po objedzie opalamy się na plaży, Wczoraj byliśmy na wycieczce rowerowej w latarni morskiej ktorą rnzwiedzaliśmy.Gdy wrocilismy zjedliśmy kolacje i poszlismy odpoczywac. Codzienije po tkaim odpoczynku sa organizowanerndyskoteki albo wyjscie na miasto do lokalnego baru. Serdecznie pozdrawiam ...

pomoze ktos przetlumaczyc na angielski ... ?????
Temat przeniesiony do archwium.