pytanie o pytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Znalazłem w sieci taki oto tekst? (tekst pochodzi z wiarygodnych zdrodel)
1. ‘You mean you didn’t read up on it before you bought it? You didn’t look at the reviews?’

2. You’re ordering stationery?

Dlaczego sa to zdania zdania pytające skoro forma tych zdan nie jest formą zdan pytajacych
czy nie powinno byc np: didn't you look at th reviews?, Are you ordering stationery?
to jest jezyk potoczny. Po polsku tez mozna powiedziec 'byles tam/" z odpowiednia intonacja.
Nie radze stosowac tego na testach z gramatyki i egzaminach :-)
W dodatku o ile się nie mylę to jest Amerykański potoczny.

W prawie wszystkich serialach tak mówią, rzadko kiedy ktoś używa inwersji.

Czy dla anglików się liczą czasy, bo moja pani mówiła że dla nich nie mają znaczenia czasy, mówią jak chcą.

Czy tak jest w Ameryce czy także w Anglii ?
Jest właśnie na odwrót - Brytyjczycy przywiązują wagę do czasów i je rozróżniają, natomiast Amerykanie w zasadzie używają ich zamiennie (np. present perfect i past simple).
Cytat: Adrianos7
natomiast Amerykanie w zasadzie używają ich zamiennie (np. present perfect i past simple).

Masz rację w 100%. Amerykanom jest wszystko jedno czy powiedzą I went shopping yesterday. czy I have gone shopping yesterday.

Ja w ogóle nie widzę sensu uczyć się czasów jeśli ktoś wybiera do Stanów, bo nikt tam do takich głupot nie przywiązuje uwagi.
Evo, a orientujesz się może czy jedynie w mowie potocznej i artykułowanej Amerykanie nie przywiązują wagi do czasów czy może w tekstach pisanych również ? Gdybym składał podanie o przyjęcia na studia albo do pracy powinienem przywiązywać wagę do tego ?
Mój post był sarkastyczny :)

Amerykanie jak najbardziej przywiązują wagę do czasów. W niektórych sytuacjach rzeczywiście można uzyć past simple zamiast present perfect, ale w większości wypadków użycie czasów w amerykańskim angielskim pokrywa się z ich użyciem w brytyjskim angielskim.
Cytat: Adrianos7
Gdybym składał podanie o przyjęcia na studia albo do pracy powinienem przywiązywać wagę do tego ?

Oczywiście, że powienieneś przywiązywać wagę do tego jak mówisz i jak piszesz. Na tej podstawie ludzie wyrabiają sobie opinię o Tobie.
Moja nauczycielka mówiła mi, że amerykańscy native speakerzy byli zdziwieni gdy dowiedzieli się o tym, że w ogóle naucza się różnic pomiędzy czasami przeszłymi. Podobno używa się ich zamiennie ...
Ja wierzę, że Ty możesz w to wierzyć, co nie zmienia faktu, że jesteś razem z nauczycielką w błędzie.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia