Mowa zależna

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie ucze się mowy zależnej opanowałam już zdania twierdzące , ale z pytaniami trudno mi idzie czy moglibyscie mi pomoc dokonczyc to zadanie w ten sposób bym mogła potem sama przeanalizowac wszystko jak zrobic i stosowałabym sie do tego analogicznie prosze o pomooc


1.where are you going ? ( I want to know ) I want to know where you are going.
2.Did he steal the money ? ( I doubted).....
3.Has shetold anyone about our engagement ( he wondered )
4.What timedoes the train leave .( could you tell me...)
6.where have you been?( he wanted to know )
7.Does he speak French fluently ? (I wonder )
8.Will she be on time ( I doubt )
9.How lond has he been working here ? ( do you know)
10.Are they moving house (I want to know )

do przeanalizowania masz mnostwo gotowych przykladow w podrecznikach i w necie, a prace domowa odrabia sie samodzielnie.
Jezeli ktos tu odrobi prace domowa za Ciebie, wysmiejemy bledy bez wskaaywania, gdzie one sa.
2.I doubted if he had stolen the money.
3.He wondered if she had told anybody...
4.Could you tell me what time the train leaves?
6.(?) He wanted to know where you had been.
9.Do you know how long he has been working here?
Po prostu jeden czas do tyłu i tyle,ot ,cała filozofia.Przećwicz to sama .
Flomounier, czytaj ze zrozumieniem.
'pracę domową odrabia się samodzielnie'.
A może spłacasz dług? Maturę sam zdałeś czy na ściągach?
Nie powinno Cię zbytnio interesować jak zdałem maturę,nie można generalizować ,może dziewczyna chce po prostu wiedzieć jak to się tworzy ,ta strona jest stworzona po to by pomagać a moralizatorstwo zostawmy na inną okazję.Pozdrawiam
odrabianie zadań za innych to nie pomaganie. Czekałem, aż dziewczyna napisze po swojemu, żeby wiedzieć, z czym ma problem, i dać odpowiednie rady. Na tym polega pomoc dydaktyczna.
Ok,masz rację ,nie mam zamiaru się spierać.
Na osłodzenie zapraszam do odniesienia się do moich uwag w moim poście:-)
Ja naprawde chciałam to tylko zrozumiec , przeciesz sa wakacje wiec jakie prace domowe? dobrze nastepnym razem zrobie sama i poproszę o sprawdzenie :)
w ten sposob wiecej sie nauczysz
a więc
1.I doubted if he had stolen the money
2.he wondered if she had told anyone abouy our .....
3.could you tell me whaat time the train left
4.she wondered who had done it
5.he wanted to know where i had been
6.i wonder it he spoke french fluently
7.i doubt if she would be on time
8/do you know how long he had been working there
9.i want to know if were they moving house
2. dlaczego 'our'?
3. No i patrz, Flomounier zrobil to zdanie za Ciebie, mialas je przeanalizowac i co - piszesz z bledami.
6. 7. 8. nie ma nastepstwa czasow, bo czasownik wprowadzajacy jest w czasie terazniejszym
9. bez nastepstwa czasow i bez inwersji
3.no ale wydajee mi sie ze leave trzeba zamienic na odpowiednia forme
3. leaves
W mojej ksiązce do gramatyki skolei jest że jesli jest regularny to s a nie reguralny to 2 forma czasownika no ale moze sie myle
bardzo sie mylisz, cytujesz z roznych rozdzialow.
Przepraszam moja pomylka w regularnych ed a w niereularnych 2 forma mam taki przyklad w ksiazce she works hard he said -he said (that) she worked hard więc nie rozumeim dlaczego w leaves jest s skoro nawet jeśli biorac ze to by byl regularny to ed z tego przykladu wnioskuje zawsze sie powino dodawac a nie s:( juz nie wiem
A zrozumiałaś to, co napisałem powyżej?
Jeżeli czasownik wprowadzający jest w czasie teraźniejszym, to nie ma nastepstwa czasów.
Temat przeniesiony do archwium.