e-mail to znajomej o mojej szkole

Temat przeniesiony do archwium.
cześć :)
napisałam list. Niestety obawiam się, że pojawiły się błędy językowe bądź gramatyczne, więc chcę, aby ktoś mi go sprawdził i poprawił ;) wypracowanie ma mieć 120-150 wyrazów.

Hi Kate!
I come to secondary school name's Tadeusz Kościuszko in Cracow. Why I choice this school? I think, I want to try how I cope on this school and cope something new.
This school is very big more than middle school. I have a two new subjects: "knowledge about culture" and "adoption of a defensive". I have a lot of learning now.
In my class are 18 girls and 15 boys. Anyone is different and have one's style. My form tutor is mr. Adam Kowalski. He learn a physical education. I like all my teachers. They very demanding, but also helpful and understanding.
I don't know, how I am pupil, but I know, I have a middle marks. My favourite subjects is English and IT. I think, I'm good in second subject, because I am interested in this.
I am looking forward to hearing from you,
hope you're well
XYZ

mam nadzieję, że tekst będzie chociaż trochę zrozumiały dla was. :)
I 'come' (to jest zle, tutaj GO) to (brak przedimka) secondary school 'name's' (tutaj masz zle, napisz to inaczej.. I go to the TK secondary school in Krakow) Tadeusz Kościuszko in Cracow. Why DID I 'choice' (zla czesc mowy) this school? I think THAT, I wantED to try (tu cos brak, na polski 'zobaczyc') how I (daj tutaj modala) cope 'on' (to jest kalka z polskiego, 'na szkole' tutaj w szkole' IN) this school 'and' (napisz to inaczej..as well as) copING WITH something new.
This school is very 'big' (w jakim sense, duza, wysoka, czy chcesz powiedziec ze ma duzo dzieci) 'more' (nie wiem czy to potrzebne) than (brak przedimka) middle school. I have 'a' (niepotr) two new subjects: "knowledge about culture" and "adoption of a defensive". (cos nie za bardzo rozumiem tego)
In my class THERE are 18 girls and 15 boys.
'Anyone' (tutaj EVERYONE) is different and 'have one's' (tutaj massz zle, to ma byc...has their own, nie uzywaj tego 'one' bo to jestr za komplikowane jeszcze) style. My form tutor is Mr. Adam Kowalski. He 'learn' TEACHES (a teacher teachers, a student learns) 'a' (niepotr) physical education.
They ARE very demanding, but also helpful and understanding.
I don't know, 'how I am pupil' (tu masz zle, napisz WHAT KIND OF PUPIL I AM), but I know THAT, I have 'a' (niepotr) 'middle' (nie, tutaj daj slowo AVERAGE) marks. My favourite subjects 'is' ARE English and IT. I think THAT, I'm good in MY second subject, because I am interested in this.
'I am looking forward to hearing from you,' (to jest troche za formalne jak na taka notatke, napisz....Write to me as soon as you can)
1. tylko który modal mam dać?
2. szkoła średnia jest WIĘKSZA od szkoły gimnazjalnej.
3. chodziło mi o przedmioty "Wiedza o kulturze" i "Przysposobienie obronne".
No i w szkolnych informal letter zaleca się stosować ściągnięcia, a nie pisanie pełnymi formami.
Cytat: patience123
1. tylko który modal mam dać?
2. szkoła średnia jest WIĘKSZA od szkoły gimnazjalnej.
3. chodziło mi o przedmioty "Wiedza o kulturze" i "Przysposobienie obronne".

1. modal to ' Can'...I can cope...
serdecznie dziękuję za pomoc! :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie