strona bierna

Temat przeniesiony do archwium.
witam. rozwiązuje właśnie cwiczenia ze strony biernej. Mam mały problem z kilkoma zdaniami. nalezy zamienic strone birna na czynna:
1. Who was the prize won by?
Who did win the prize? - to moja odpowiedź, zakreśliło mi, że źle, że powinna być taka: Who won the prize? Ale czy moja też nie jest poprawna?
2. I was told by my mum to get ready to the flight.
My mum told me to got ready to the flight. - moja odpowiedź
My mum told me to get ready to the flight. - odpowiedź poprawna. Zastanawia mnie dlaczego nie została zastosowana reported speech?
3. It has been suggested that she should go away. czy tu tez powinna zostac uzyta reported speech? ( po zamiania na czynna )
w 1 masz tzw pytanie o podmiot, czyli nie stosujesz operatora po who
w 2 masz konstrukcje tell sb to do sth - czyli tylko pierwszy czasownik (tell) bedzie podlegal uzycia formy w czasie past simple (told), po czym nastepuje wszystko to, co bylo wczesniej - told me to get ready
w 3 masz uzyty czasownik modalny should, ktory w takim wypadku nie podlega back-shifting (inaczej mowiac nie podlega formie podporzadkowanej reported speech)
1. nie, w pytaniach o podmiot nie ma inwersji, np. Who knows the answer? albo What happened?
2. tam jest bezokolicznik, jak chcesz stosowac formę czasu przeszlego w bezokoliczniku
'kazala mi przygotowaĆłem się"?
3. to jest reported speech, ale Tobie chodzi o nastepstwo czasow (sequence of tenses). Następstwo czasow stosuje sie, jezeli w zdaniu glownym jest czas Past, a tu mamy Present Perfect.
Poza tym should w tym uzyciu się nie zmienia
okej dziękuje:)

« 

Pomoc językowa

 »

Studia językowe