wymowa the

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć łopatologicznie jak to jest z wymową the.Kiedy mówić ðə a kiedy ði:? Niby wszystko jasne, wszystko zależy od tego czy spółgłoska czy samogłoska ale sprawa mocno komplikuje się gdy uwzględnimy nieregularną angielską wymowę.
Jak ta sprawa wygląda w praktyce u anglosasów, bo oglądając filmy lub słuchając piosenek czasami się w tym gubię. Co ciekawe mam w domu dwie książki do angielskiej gramatyki i ani jedna nie porusza tego problemu.
e przed spolgloska, i przed samogloska
nieregularnosciami sie nie przejmuj, nie wiem zreszta, o jakie nieregularnosci Ci chodzi.
Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o częsty brak związku pomiędzy pisownią a wymową w angielskim.
Np hour z niemym h,lub np. UK gdzie u wymawia się jak j. I wtedy the przed UK wymawia się (chyba) przez e...Albo takie słowo jak the One. Wydaje mi się że niektórzy w tym słowie wymawiają the przez i a inni normalnie przez e.
edytowany przez tomek4495: 22 sie 2012
pewne jest jedno - the wymawiane jako /di:/ wystepuje zawsze przed wyrazem, ktorego wymowa zaczyna sie od samogloski, np.: /di:/ umbrella /ambrele/, /di:/ eye /ai/, /di:/ hour /aue/
w pozostalych przypadkach jest to /de/, lub /di:/ jezeli podkreslasz rzecz/osobe, o ktorej mowisz
'one' sie wymawia ze spolgloska na poczatku. Wazne jest to, co sie slyszy, pisownia moze byc mylaca.
the one z e
czasem wymowa z i ma charakter emfatyczny - np. w pytaniach thi Lennon? - ten slynny Lennon?, moze cos takiego slyszales.

 »

Pomoc językowa