z ang na polski

Temat przeniesiony do archwium.
witam, przetlumaczylem fragment wywiadu z angielskiego na polski, czy moglby ktos sprawdzic i ewentualnie poprawic? Mam wrazenie, ze wyjatkowo pokaleczylem jezyk polski. Dzieki.


Kobieta: Professor John Nash. Very Welcome to this interview. Its an honour to have you with us
PO POLSKU:
Profesor John Nash, niezwykle cieszę się na ten wywiad. To wielki zaszczyt mieć Pana wśród nas.

John: thank you /dziękuje


Kobieta: It has past ten years since you received the economic prize. What impact has it had on your professional and maybe on your private life over the last ten years?


PO POLSKU:
Minęło 10 lat odkąd otrzymał Pan nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. Jaki wpływ to wydarzenie wywarło na Pana ścieżkę zawodowa, a może i prywatna przez te ostatnie 10 lat?

John: well, it is almost 10 years. It had A tremendous impact on my life more than on the life of most prize winners because I was in an unusual situation I was unemployed at the time and I was in good health I reached the age of 66 and beginning to get the social security but I didn’t have much of that I had many years of unemployment before me and so I was in the position to be very much influenced when the recognition of my earlier work came about in this way. I become widely known but in the sense it wasn’t officially recognized. I was quoted very frequently in the literature of economics and mathematics but it’s quite different if you get official recognition and then..(it transformed) my life

PO POLSKU:
Tak, to juz prawie 10lat. Nagroda Nobla wywarła olbrzymi wpływ na moje życie, myślę, że większe niż na resztę zwycięzców ponieważ znalazłem się w nietypowej sytuacji. Byłem bezrobotny i zdrowy do roku 1966. Wtedy to przyznano mi ubezpieczenie społeczne ale Z TYM ZDANIEM MAM PROBLEM : I didn’t have much of that I had many years of unemployment before me and so I was in the position to be very much influenced when the recognition of my earlier work came about in this way.
Stałem sie rozpoznawalny , w sensie to nie bylo jakies oficjalne uznanie. Byłem często cytowany w różnych publikacjach, zarówno ekonomicznych jak i matematycznych ale to było nieco inne niż powszechne uznanie wśród ludzi no i wtedy.. moje Zycie diametralnie się zmienilo.