stopniowanie przymiotników - PONOWNA WIELKA PROŚBA

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o pomoc - jak rozpoznam do którego przymiotnika dwusylabowego dodam +er + the + końcówka est a do którego dodam + more + the most ? Np. przymiotnik boring - ma dwie sylaby a stopniuje się go jak przymiotnik długi.
Imo, nie ma zasady. Musisz sie nauczyć, jak i które dwusylabowe przymiotniki sie stopniuje;)
do dwusylabowych ktore najbardziej przyjmuja taka forme inflected ( er, est) to te ktore sie koncza sie nieakcentowna samogloska -y ( funny, early), -ow( shallow, narrow), -er, ( clever), le (simple, gentle)

jest baaardzo ogolna zasada bo jest wiele dwusylabowych ktore maja jednoczesnie alternatywna forme 'more/most
edytowany przez savagerhino: 02 gru 2013
zgadza sie, np. common
akurat w przypadku przymiotnikow zakonczonych na -ing zasada jest jedna i prosta - z more i most, jezeli stopniujesz
Dodałbym jeszcze, że dodajemy -er, -est, gdy dwusylabowy przymiotnik ma akcent na ostatniej sylabie np. polite.
akurat ten przymiotnik nalezy rowniez do kategorii z -er/-est lub more/most
Bardzo dziekuję za informację - jeżeli nie jestem pewna to mogę sprawdzić w słowniku, która sylaba jest akcentowana w wyrazie. Tylko mam problem z podziałem wyrazów na sylaby - czy mogę to sprawdzić w słowniku ? A może w inny sposób sprawdzić podział na sylaby ?
dobry slownik ma podzial na sylaby przy wzorze wymowy, ale chyba tylko w przypadku slownikow ang-ang
A czy w internecie można to sprawdzić ?
W moich domowych słownikach niestety nie mam takiego podziału.
Tutaj jest, przy opcji 'show spelled':
http://dictionary.reference.com/
Nie mogę znaleźc opcji "show spelled"
Po wpisaniu slowka domyslnie pojawia sie wymowa w tym formacie (przynajmniej u mnie), po prawej stronie szukanego slowa (tuz przed definicjami). Mozna to zmieniac na 'show IPA' i 'show spelled'. Np:
http://dictionary.reference.com/browse/sophisticated?s=t&path=/
czyli np. wyraz [clev-er] ma dwie sylaby ?
dlatego jest to wyraz dwusylabowy dodaję +er + the + końcówka est ?
Cytat: ewaowieczka
czyli np. wyraz [clev-er] ma dwie sylaby ?

zgadza sie
Cytat: ewaowieczka
dlatego jest to wyraz dwusylabowy dodaję +er + the + końcówka est ?

akurat clever jest kolejnym, ktory moze miec -er/-est lub more/most
Tylko nie rozumiem: ten wyraz ma 2 sylaby a traktuję go jako przymiotnik długi lub krótki i którą formę wybieram ? More i the most ?
Każdy przymiotnik dwusylabowy może być przymiotnikiem krótkim i długim ? Jaką formę wtedy wybieram ?
tutaj masz sciage, skopiuj ja sobie i trzymaj w piorniku:

Przymiotniki jednosylabowe normalnie maja: -er/-est
cold - colder - coldest
big - bigger -biggest

Przymiotniki dwusylabowe zakonczone na -y normalnie maja: -ier/-iest
happy - happier - happiest
friendly - friendlier - friendliest

Przymiotniki dwusylabowe zakonczone na -er, -ow czy -le maja albo: -er/-est albo: more/most
clever - cleverer/more clever - cleverest/most clever
narrow - narrower/more narrow - narrowest/most narrow
simple - simpler/more simple - simplest/most simple

Pozostale przymiotniki dwu- i wielo-sylabowe normalnie maja: more/most
beautiful - more beautiful - most beautiful
intelligent - more intelligent - most intelligent
boring - more boring - most boring
bored - more bored - most bored
WIELKIE DZIĘKI !!!!! Mam jeszcze pytanko o przymiotniki dwusylabowe traktowane jako długie np. polite czy reserved. One nie maja końcówek: er, -ow czy -le. nie wiem dlaczego mam je traktować jako długie ?
Teraz zrozumiałam - bez wymienionych końcówek - przymiotniki dwusylabowe są traktowane jako długie.
Cytat: ewaowieczka
Teraz zrozumiałam - bez wymienionych końcówek - przymiotniki dwusylabowe są traktowane jako długie.

dobrze zauwazylas
jednak polite to wyjatek, tak jak common - musisz pamietac o tym, ze sa wyjatki od reguly
A wyjątków jest pewnie bardzo dużo. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC !!!!!
nie az tyle, zeby sie martwic
tutaj masz najwazniejsze:

Wyjatki
Przymiotniki jednosylabowe zakonczone na -y maja normalnie forme: -er/-est
shy - shyer - shyest
sly - slyer - slyest
spry - spryer - spryest

dry na ogol drier - driest

Przymiotniki dwusylabowe nie konczace sie na -er, -ow czy -le, czy -y, ktore moga miec -er/-est lub more/most:
common
cruel
handsome
likely
mature
obscure
pleasant
polite
remote
stupid

Przymiotniki nieregularne (najwazniejsze):
good - better - best
bad - worse - worst
far - farther/further - farther/furthest
ill - worse - worst
little - smaller - smallest (czasem rowniez littlest)
old - older/elder - oldest/eldest
well - better - best
JESTEŚ SUPER :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa