>> angielski w hotelarstwie - jak najlepiej zapytac?

Temat przeniesiony do archwium.
jak najładniej spytać gościa o numer pokoju oraz w jaki sposób chciałby zapłacić np. za śniadanko jeśli nie ma wykupionego

spotkałam się z różnymi sposobami, mniej lub bardziej grzecznymi jednak zastanawia mnie która forma jest najbardziej poprawna, najgrzeczniejsza i najbardziej profesionalna ?


* room number please - to najprostsza i moim zdaniem najmniej grzeczna forma

* excuse me sir, what is your room number? - to jest moim zdaniem nieco lepsza wersja tej pierwszej, ale dalej nie do konca kulturalna

* excuse me sir, can you tell me your room number please? - ta wydaje mi sie byc grzeczna, ale nie do konca poprawna, to znaczy generalnie wydaje sie byc stylistycznie okej ale mam wrazenie, ze poprostu w angielskim sie tak nie mówi, nie pyta :) a może zamiast can powinno być could you tell me... ? i wtedy byłoby okej ?

* excuse me sir, can i get your room number please? - czy ta forma jest najlepsza?

* excuse me sir, can i ask for the room number please? - to to samo co przedostatnie, wydaje mi sie że nie ma róznicy czy spytam poprzez get czy poprzez ask, chociaz może ask jest bardziej kulturalne?


który zwrot wydaje sie byc najbardziej poprawny i grzeczny ? a może w jeszcze inny sposob mozna o to zapytać gościa ???


a druga sprawa to pytanie o formę platności

how whould you like to pay for the breakfast? by cash, credit card or put it on the room ? - czy tak najlepiej spytac goscia ? ja bym to tak zrobila :)


prosze o pomoc! :) i opinie

dzieki
... or charge it to your room

« 

Pomoc językowa