Słowo "Formidable"

Temat przeniesiony do archwium.
W różnych słownikach słowo to wykazuje dwa sprzeczne ze sobą znaczenia. Jest to z jednej strony "wspaniały, niezwykły, nadzwyczajny" z innej "przerażający, straszny".
Więc jeśli opiszę coś tym słowem, to skąd ktoś inny będzie miał pojęcie co miałam na myśli? Oczywiście znam słowa angielskie, które mają wiele znaczeń, ale nie wykluczające się...
Nie zawsze można odczytać znacznie z kontekstu (załóżmy, że wypowiem zdanie "Today I saw a formidable castle" - mogłam zarówno zobaczyć wspaniałą budowlę, jak i przerażającą ruinę rodem z filmów o wampirach). Pogubiłam się z tym słowem, może chodzi o jakieś konkretne kolokacje? Proszę o wyjaśnienie mi, czy to jakieś wyjątkowo śmieszne słowo, czy może coś mi ukmnęło, co powoduje, że nie rozumiem jak go używać?
Formidable jest cos co wywoluje u przeciwnika obawe lub strach swoimi rozmiarami i moca ale rownoczesnie moze wzbudzic szacunek dla tego czegos wielkosci i potegi. Formidable jest cos z czym moze przyjsc sie zmierzyc, bedzie trudne do pokonania, i jest oceniane z tego punktu widzenia.

A formidable opponent, the formidable Rocky Mountains, a formidable challenge…

Formidable fortifications (moat, rampart, bastion ), a formidable fortress, the formidable Maginot Line, a formidable keep…

Palace zwykle nie sa formidable. Palac moze byc charming, luxurious, imposing, elegant, ...
Chambord Castle, choc wielki, tez nie jest formidable. Natomiast jest imposing.
Dziękuję, wiele mi to wyjaśniło!
"Formidable" to bardzo podobne słowo do "challenging".

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie