early access/wczesny dostęp

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, piszę pracę maturalną, której tematem są zapożyczenia z j. angielskiego w polszczyźnie. Analizuję wybrane przeze mnie słowa z gazet, blogów oraz reklam.
Zastanawia mnie czy wyrażenie Wczesny Dostęp można uznać jako kalkę słowotwórczą z angielskiego 'early access'. Ponadto czy słowo 'łatka' użyte w znaczeniu 'poprawka lub aktualnienie programu' jest kalką semantyczną? jeśli ktoś zna odpowiedź proszę o pomoc, byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam :>
1. słowotwórczą? Jaka jest definicja kalk słowotwórczych?
2. jakie masz argumenty za uznaniem tego słowa za kalkę semantyczną?
1. wg podręcznika pani Danuty Buttler, kalki słowotwórcze są to dokładne odtworzenia struktury słów obcojęzycznych rodzimymi morfemami. problem tkwi właśnie w tym, że te wyrażenie nie jest pojedynczym słowem jak np nastolatek czy światopogląd
2. moim argumentem jest fakt, że słowo 'łatka' oznaczając (słownik języka polskiego pwn):
«kawałek materiału naszywany na dziurawe lub zniszczone miejsce ubrania, butów itp.»
nabrało wcześniej wymienionego przeze mnie znaczenia poprzez język angielski, podobnie jak słowo chmura (cloud - dysk online) lub myszka.
a propos Danuty Buttlerowej to polecam jej książkę "Polski dowcip jezykowy"
1. no wlasnie, to nie jest pojedyncze slowo
tego rodzaju kalki nazywa sie zazwyczaj 'kalki st.....e'
Osobną kwestią jest to, że pewne terminy, które najpierw pojawiły się w j. angielskim, a potem w inych językach, nie są odczuwane jako zapożyczenia, ale to nie jest zagadnienie na mature.
2 .poprawne rozumowanie
W takim razie rozumiem, że lepiej odpuścić sobie analizę tego wyrażenia?
Co do 'łatki', dziękuję za rozwianie wątpliwości :)
1. czemu odpuscic? czy w klasyfikacji D. Buttler nie ma nazwy na kalki wielowyrazowe?
nie do końca, pani Buttler wspomina tylko o wyrażeniach typu "drapacz chmur" lub "wysokie napięcie" pochodzących od pojedynczych słów, lecz nazywa je płynną granicą między kalkami słowotwórczymi a frazeologicznymi, niestety nie pada nigdzie słowo kalka strukturalna bądź wielowyrazowa.
edytowany przez [konto usunięte]: 23 kwi 2014
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Wyjazdy do Angli