present perfect prośba o wyjaśnienie dwóch przykładów

Temat przeniesiony do archwium.
Hej,
Mam dwa pytania.

Dlaczego w Present Perfect zdanie "We have known him since 1995" jest poprawne? Wydawało mi się, że Present Perfect mówi o zdarzeniach, których czas jest bliżej nieokreślony....

Dlaczego boil w Present Perfect przyjmuje formę boiled?
Sądziłem, że gdy jest samogłoska i spółgłoska, to powinno się podwoić spółgłoskę i dodać ed..., czylo boilled...

Uprzejmie proszę o pomoc,
Będę bardzo wdzięczny.
1. 'od 1995 do teraz'
bardzo czeste uzycie PresPerf
2. patrz na litery - tam sa dwie litery-samogloski
dzięki, ale...
"l" to spółgłoska...czyz nie?
edytowany przez Michalol: 12 paź 2014
sit-sitting - spolgloska-samogloska-spolgloska
boil - boiled - samogloska-samogloska-spolgloska
Patrzy sie na trzy ostatnie litery
To o czym mg wspomnial jest wazne - pres. perfect nie ma tylko jednego zastosowania, tak tez jest z pozostalymi czasam.
Zapamiętaj przede wszystkim, że Present Perfect komunikuje stany, efekty i czynności wciąż aktualne i stąd charakterystyczne okoliczniki czasu związane z teraźniejszością
W Present Perfect normalnie używa się
- jak mówisz o swoich doświadczeniach np. że nigdy czegoś nie robiłeś albo coś zrobiłeś np. nigdy nie widziałam tego filmu.
-Używasz także jak chcesz podkreślić fakt np. mieszkam tutaj od 20 lat -> nie myl z: mieszkałam tutaj 20 lat temu bo wtedy użyjesz past simple.
Jeżeli chcesz podkreślić, że robisz coś np. od 2 h non-stop to użyjesz Present Perfect Continuous.
- używasz tego czasu jak np. (dzień się jeszcze nie skończył) ale rozmawiasz z kimś przez telefon i mówisz: I've been in the shopping centre today.

np. te zdanie które przytoczyłeś, że znamy się od 1995 roku jest tutaj nacisk na sam fakt znajomości.

Radzę przeczytać na obecnej stronie o czasie Present Perfect, PPC oraz Past Simple.
Tutaj jest to fajnie wyjaśnione, więc korzystaj :)
Cytat: just_me_
np. te zdanie które przytoczyłeś, że znamy się od 1995 roku jest tutaj nacisk na sam fakt znajomości.

nie, present perfect jest uzyty dlatego, ze czynnosc zaczela sie w 1995 i trwa do dzisiaj. 'sam fakt znajomosci' nic nie znaczy
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie