must x 2

Temat przeniesiony do archwium.
W podręczniku znalazłem takie zdanie wraz z testem wielokrotnego wyboru.
Because of the recession, we .......... off about fifty people last year.
a) had got to lay b) needed to lay c) must have laid d) had to lay.
Przyznam, że zaznaczyłem wszystkie odpowiedzi oprócz a), gdzie got w czasie przeszłym
wydało mi się dziwne. Okazało się że a) jest prawidłowe ale c) must have laid jest źle.
Dlaczego must have mówiąc o must w czasie przeszłym jest źle?

It's been raining. You .......... the plants in the garden.
a) needn't water b) haven't got to water c) mustn't water d) don't have to water
W tym wypadku zaznaczyłem wszystkie odpowiedzi oprócz c). Okazało się, że c jest dobrze
choć nie wiem jaki to ma sens. - Pada. Nie wolno ci podlewać roślin w ogrodzie.
Jedyne co brzmi dla mnie logicznie to nie musisz ich podlewać, z podziałem na
nie musisz bo nie ma takiej potrzeby - needn't water i nie masz obowiązku - don't have to
Okazuje się, że d) don't have to - jest źle. Dlaczego?
1
must have + pp oznacza, ze jestes pewny czegos, co sie zdarzylo w przeszlosci np. I must have made a mistake! - musiałem zrobić jakiś błąd! = na pewno zrobiłem jakiś błąd. Wiec jezeli mowisz o czyms, do czego byles zmuszony w przeszlosci, uzywasz 'had to'
2
jeżeli dużo padało, to nie wolno ci podlewać, bo roślinki tego nie lubią i mogą zmarnieć
'don't have to' jest źle, bo to znaczy 'nie musisz, ale możesz', ale sęk w tym, że właśnie nie możesz, a dlaczego wyjaśniłem powyżej
zastanawiam sie czemu 'I haven't got to water' jest poprawne, bo zwykle jest taka brzydsza wersja 'don't have to', ale moze w tym zdaniu znaczy 'nie zdążyłem podlać'
Dziękuję bardzo. Co do 1 to nie mam już żadnych wątpliwości.
W 2, zakładałem że It's been raining oznacza że nadal pada, a wersja Perfect podkreśla że pada
od jakiegoś czasu. Zaś uwaga o podlewaniu dotyczyć miała nie przyszłości lecz teraźniejszości.
Stąd też gdyby nadal padało to akurat nie miałoby większego znaczenia czy ten ktoś
dodatkowo jeszcze podlewa rośliny konewką. Gdyby nie podlewał to robiłby to za niego deszcz.
Gdyby podlewał to zwiększyłby nieznacznie intensywność opadów:)
Dziękuję za wyjaśnienie

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia