Time and if clause

Mamy time clauses i if clauses. Chciałem spytać czy np takie zdanie numer 1 jest ok bo to if clause a drugie jest błędne bo to time clause

1 provided you did it I will help

2 once you did i will help you

Mam na myśli, czy użycie czasu przeszłego w moich przykładach w pierwszym jest ok bo to if clause a w drugim jest to błąd gramatyczny bo to time clause?
oba sa zle
w pierwszym sa fragmenty dwoch conditionali
w drugim po once mozna uzyc present perfect w odniesieni udo przyszlosci, ale nie simple past
Nie zgadzam się. Jesteś pewny oba złe? Już kiedyś założyłem wątek na ten temat. Zielonosiwy pisał że to jest tak zwany real conditional. Ty też się tam udzielałeś i nie pisałeś że zdania są źle. Tylko wydaje mi się że to działa w if clauses a w time clauses to tylko i wyłącznie błąd?
to byly te same zdania?
nie slyszalem o real conditional z provided
Podałem takie przykłady

1. if you stained her dress she may even kill you

2. If you stained her dress she can do many things to punish you

Czy moģłbys mi odrazu podać z jakimi spójnikami mogę takie zdania tworzyć? Dzięki
z if
Może ja Cię chociaż raz czegoś nauczę haha. Tak moje zdanie numer 1 skomentował przed chwilą native speaker "#2 is a totally unacceptable / meaningless mishmash of verb tenses. #1 is "valid", but may not mean what you think it does. It means the speaker doesn't know whether the addressee did it or not (in the past - it can't refer to something the addressee might do in future). Speaker is saying that if it can be proved that addressee did do it, speaker will pay him. But even if addressee does it in the future, speaker might refuse to pay on the grounds that it was done too late." Czyli przynajmniej moim zdaniem wychodzi na to że inne spójniki też wchodzą w grę.
I jeszcze jeden dopisał że dla niego to całkowcie naturalne zdanie
zalozylem, ze piszesz o zwyklych zdaniach warunkowych
rzeczywiscie, jezeli did odnosi sie do przeszlosci, tzn. nie ma znaczenia warunkowego, kombinacja jest poprawna.
Mg ale czy ja dobrze rozumiem że to działa z tymi if clauses czyli on condition that, as long as, unless, supposing ale z time clauses czyli np when while as soon as to tak nie mogę robić?
w real i false conditionals mozesz laczyc kazdy czas z kazdym, jezeli to ma sens
If he's coming tomorrow, I didn't kill him!

w zdaniach czasowych nie da sie laczyc czasow past i present, jezeli dobrze rozumiem pytanie.
No tak o to mi chodziło. Podałem przykłady spójników bo jak mamy te zamienniki if to możemy powiedzieć albo if you came albo if you come i will pay you to oba są ok tylko znaczenie inne a np when you came i will pay you to będzie źle.
tak samo po polsku
Dzięki. Jeszcz chciałem spytać czy dobrze rozumiem róźnicę między tymi zdaniami

1. When you have bought a car, you need to save money

2. When you buy a car, you need to save money

3. When you are going to buy car you, you need to save money

4. When you are buying a car, you need to save money

1 znaczy że po tym jak kupiłeś samochód to musisz oszczędzać pieniądze. 2 znaczy to samo co 1 lub w czasie trwania tego procesu kiedy kupuję to powinnienem oszczędzać kasę chociaż to nie za bardzo pasuje w tym przykładzie. 3 znaczy że kiedy planuję to muszę oszczędzać a 4 znaczy albo kiedy planuję albo w czasue procesu kupowania muszę oszczędzać.
obawiam sie, że nikt nie zinterpretuje 2 jako tozsame z 1
. Ale ogólnie myślisz że jest okay to co napisałem?
.
edytowany przez Bary123: wczoraj, 15:34
Że uważasz że 2 to raczej znaczy w czasie kupowaniu samochodu a nie po, prawda? To ja też tak myślę
3 i 4 znaczą praktycznie to samo, bo kupowanie samochodu to nie chwila, ale proces, i wlasnie wtedy, kiedy sie do tego zabierasz, to zbierasz pieniadze.
2 ma dodatkowe znaczenie "za kazdym razem, kiedy ktos...'
Cytat: mg
kupowanie samochodu to nie chwila, ale proces,.'

Niekoniecznie. Są tacy co ida I kupują i trwa to chwile.
Jestesmy tu wiezniami kontekstu :-) - w kontekscie zdan z pierwszego posta przed kupnem samochodu jest zbieranie pieniedzy, wiec to nie trwa chwile.
Cytat: mg
Jestesmy tu wiezniami kontekstu :-) - w kontekscie zdan z pierwszego posta przed kupnem samochodu jest zbieranie pieniedzy, wiec to nie trwa chwile.

You have to start charging the querent for this long term daily one to one tutoring on these out of space specific torturous grammar inqueries :)
edytowany przez chippy: dzisiaj, 1:20

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie