schwa

Temat przeniesiony do archwium.
witam. wiem, ze nie jestem pierwszy ktory pyta o schwa. ale prosze wszystkich kolegow i kolezanki, ktore maja fonetyke na studiach o pomoc. jak sie nauczyc wymowy szchwa w domu? Ja jeszcze rok musze poczekac zanim sie bede mogl wybrac na studia anglistyki. Jak wymawiac slowa tj. information albo today? Wsluchiwanie sie w lektora (longman, Collins) nic nie daje. raz "a" a raz "e". Czy po prostu zrownac do krotkiego wszystkie szchwa do "krotkie e" i dokonac korekty pozniej? Od dwoch godzin grzebie w necie i nic nie ma. p.s przeczytalem wszyskiet posty na temat schwa na tym forum.
Zacznijmy od tego, że samodzielna nauka wymowy nie jest możliwa jeśli chcesz mówić na poziomie osoby mającej zajęcia z fonetyki. Opanowanie transkrypcji przydaję się i owszem, ale poprawne nauczenie się artykułowania dźwięków nie jest możliwe bez wykwalifikowanego nauczyciela. Mogę Ci jedynie polecić książkę pt. "How Now, Brown Cow?", jest to standardowy podręcznik do nauki fonetyki - mówimy o Received Pronunciation, zwanej również BBC pronunciation. Postaraj się dotrzeć do kogoś, kto wykłada fonetykę/ gramatykę opisową, ewentualnie dobrego nauczyciela. Wymowy, podkreślam to, nie da się nauczyć samemu bez popełninia , a zatem i utrwalania, błędów.

 »

Pomoc językowa