Szymborska - prosze o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” - Prztłumaczy to ktos na angielski, ale tak zeby to łądnie brzmiało,nie zalezy mi na tłumaczeniu wyraz po wyrazie, to wazne, z gory dziekuje.:)
the dead are grateful for as long as they are paid with remembrances

taka wersja jest dość rytmiczna, ale może się kojarzyć z zespołem "the grateful dead"
jeżeli zamiast dead napisać departed, calosc gubi rytm
wybierz mniejsze zlo.
mg, litosci. To cale "the
>grateful dead" to bylo w 1965 roku. Teraz mamy 2006 i nikomu sie nic takiego nie skojarzy.
No chyba, ze koniecznie chcesz z czys skojarzyc, to ja jeszcze proponuje skojarzyc fragment tlumaczenia remembrances z zespolem "the rembrandts". Troche naciagane, ale przynajmniej mniej archaiczne, choc tez juz swoje lata maja.
A tlumaczenie wg mnie bardzo dobre.
pzdr.
>the dead are grateful for as long as they are paid with remembrances

A dlaczego "grateful"? Tam jest "wieczność", nie "wdzięczność".
a może : The dead’s eternity...? własnie- wiecznośc, a nie wdziecznosc:>
a moze:
The eternity of the dead lasts (for) as long as their remembrance.
No to pięknie. :-)
zamiast grateful trzeba napisac eternal

the dead's eternity nie pasi mi jako samodzielna fraza, a ponadto zwroccie uwage, ze w drugiej czesci zdania pojawia sie they i skojarzneie tego slowa z dead's nie jest takie oczywiste.

Kilka innych pomyslow
The life eternal of the dead relies on our remembrances (rytm!)
najlepszym czasownikiem byłby oczywiście 'lives on' - trzeba jednak znaleźć coś, czym mozna zastapic life w pierwszej czesci zdania.
...
The departed live eternally (for) as long as we remember them.
The life eternal of the dead does not outlive our memories (of them).
mg-
mysle, ze 'The departed live eternally for as long as we remember them' - jest najlepsza wersja.
Dziekuje wszystkim, mysle ze własnie ostatnia wersja bedzie najlepsza. A moze zna ktos jakies hasła, cytaty angielskie upamietniajace czyjes zecie , dokonania, swiadczace o pamieci o zmarłym ? Tylko wazne jest aby byly w miare jak najkrotsze!! Dzieki z gory.
Temat przeniesiony do archwium.