list nieformalny-pomoc w sprawdzeniu

Temat przeniesiony do archwium.
Bardzo bym prosił o sprawdzenie tego listu pod względem gramatycznym i czasowym.

ENG:
Dear Mateusz!
Thanks for your letter and postcard from Italy.I was there 2 years ago-it was great! I think that we should choose to common holiday in next year. What are you judge?
Anyway, I'm writing to tell you abaut my holiday. J was in Australia-it was realy cool. Evry day I went to the beach so that sunbathed andswam in the warm sea. After the beach J went with my new friend Bob to picked up girl and late we went with girl to the disco and danced for all night. Probably in this summer I recognized above 20 girl-it's my live record. The weather was great for all my duration of stay, butsometimes it was to hot.
Well, J must finish now becouse I've got a test with geography and homework with english. I think that my postcard to get for you. Write back soon.

POL:
Dzięki za twój list i kartkę pocztową z Włoch. Byłem tam 2 lata temu-było wspaniale!Myślę że powiniśmy wybrać się na wspólne wakacje za rok.Co o tym sądzisz?
Pisze by opowiedzieć ci o moich wakacjach.Byłem w australi- było cool.Każdego dniachodziłem na plażę aby opalać się i pływać w ciepłym morzu. Po plaży z moim nowym przyjacielem Bobem chodziłem podrywać dziewczyny i później z dziewczynami szliśmy na dyskoteke i tańczyliśmy prez całą noc. Prawdopodobnie podczas tych wakacji poznałem ponad 20 dziewczyn-to jest mój życiowy rekord. Pogode była wspaniała przez cały mój pobyt ale czasem było za gorąco.
Więc muszę kończyć bo mam test z geografi i zad.dom.z angielskiego. Myślę że moja kartka pocztowa dotarła do ciebie .Odpisz

« 

Ogłoszenia

 »

Studia językowe