a holistic v. an holistic

Temat przeniesiony do archwium.
halo Wszyscy,
mam dylemat.
moim zdaniem powinno byc \"a holistic approach\" ale mi wciskaja ze jest \"an holistic approach\". Ja obstaje przy \"a\" - poniewaz \"h\" jest wymawiane w slowie \"holistic\". Gdyby nie bylo (jak w przypadku np. \"an honest response\") to wtedy byloby \"an\".

no i prosze mnie oswiecic...
:o)
Kto Ci wciska? Moim zdaniem masz rację. W dwóch słownikach na CD słyszałem wyraźnie głoskę \"H\". Zatem \"a holistic\".

W słowniku \"Logman Dictionary of Contemporary English jest przykład
\"a holistic aproach to design\".
faktycznie, większość ludzi mówi \'an holistic...\"

i właśnie znalazłam dla ciebie regułkę gramatyczną:)
\"Some people say \'an\', not \'a\', before words beginning with \'h\' if the first syllable is unstressed\"
Potwierdzam: różnie bywa. :-)
Some people say....
Podejrzewam, że im bardziej formalny konrekst, tym większe prawdopodobieństwo wymówienia /h/.
dziekuje Wam wszystkim, ja zostane przy \"a\"

a dla ciekawych... opcje \"an\" wybrali angole, ktorzy na dodatek wymawiali \"h\" w \"holistic\"
:o)
jeszcze mi się przypomniało, że jakiś anglik kiedys tlumaczyl, ze niektorzy uwazaja to \'an h....\' za takie \'posh\' - zwlaszcze ci starszej daty, ze niby z francuskiego etc.
>> >a dla ciekawych... opcje "an" wybrali angole, ktorzy na
>dodatek wymawiali "h" w "holistic"

Yeah..looks to me like they were tryin\' too hard..
>Podejrzewam, że im bardziej formalny konrekst, tym większe
>prawdopodobieństwo wymówienia /h/.

yes, especially in words like \'history\' or \'home\' :))))
>> >dziekuje Wam wszystkim, ja zostane przy a

A good sense.. It\'s a \'whole\'istic approach after all :)) And \'holism\' is not an olism..
interesting experiment:
wpiszcie w google \'a holistic\' a potem \'an holistic\' - hm... ciekawe rezultaty, stosunek 2:1
upss... pomylka z zerami:((: 20:1, ale i tak tego \'an\' jest duzo
tez sobie poeksperymentowalam... :o)

a tak w ogole juz konczac chcialabym Wam wszystkim podziekowac...
Stwierdzilam, ze sie nie bede tam przejmowac bo jak czesc ludkow tutaj (UK) nie wie jak sie co wymawia (i pisze) to co ja sie bede zoladkowac...
Znalazlam pare regolek w Internecie o \"an\", ze pisze sie:
1) przed samogloskami co sie wymawia jak samogloski (\"an actor\")
2) przed \"cichym-h\" jak \"an honest .....\"
3) i jak akcent pada nie na pierwsza sylabe i slowo zaczyna sie na litere \"h\", ktorej sie wtedy nie wymawia, ale to stare, juz dawno niejare i zadko uzywane - to niby jak w przypadku \"holistic\" ale wedlug znalezionej wypowiedzi to: JESLI ktos nie wymawia \"h\" to wtedy pisze \"an\"

wiec to nieszczesne \"holistic\" zalezy od wymowy, jednak \"h\" nie jest ciche jak w \"honest\" (wg. slownika) wiec ja bede stawiac \"a\", podano tez 2 przyklady \"a historical society\" i \"an historical society\" ale mi niestety nie przejdzie przez gardlo \"anySTOrical\", i juz. Sa wiec dwie wersje (\"a\" czesciej spotykana), ktore zaleza od tego jak kto dziob uklada :o)

Moje \"a/an\" watpliwosci wywolaly w pracy mala burze mozgow. Pani, ktora byla za \"an\" skontaktowala sie ze swoim \"mentorem\" z uniwersytetu. Nie bede cytowac jego wywodow bo wystarczylo mi jak uzyl \"anamolous\" (w odniesieniu do sytuacji uzywania \"a/an\"). Pewnie mu chodzilo o \"anomalous\". W Internecie mozna sie natknac na pierwsza pisownie ale w slownikach jest tylko druga.

Po co wszystko wypisuje? Ano po to, zeby ktos sie tak jak ja nie \"nacial\". Jak ktos chce wiedziec jak sie co \"speluje\" i co i jak pisze to niech ryje w slownikach i \"innych\" podrecznikach a nie pyta zwyklych ludkow-nativow co dziergaja od 9 do 5. No ale w sumie nie dziwota, bo narodek nie byl uczony gramatyki w szkolach wiec jak maja niby teraz wiedziec (bo slownikow tu nikt nie uzywa). Wiec sie nie zdziwcie jak wam jakis anglik bedzie wymiennie uzywal \"two/to/too\" albo \"there/their\", bo takie kwiatki to tu mozna spotkac.
:o)
>>two/to/too\" albo \"there/their\", bo takie kwiatki to tu mozna spotkac.

your a good girl and your invited to my birthday party ;))
;)))
hi-hi, dkladnie.... :o)
Were were you when I rang you?
;))
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa