world natural heritage property

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 53
poprzednia |
Witam.
Jak można by przetłumaczyć: world natural heritage property
Dzięki
swiatowe dziedzictwo naturalne? chyba jest cos takiego...
w takim razie co to jest dziedzictwo nienaturalne :)??
to tak samo jak przetlumaczono natural history museum - muzeum histori naturalnej

pytam sie wiec co to jest historia nienaturalna ?? !!

takie kwiatki tłumaczeniowe często sie spotyka
rozumiem ze to sarkazm.podejmuje rekawice:
-najpierw prosze zajrzec
tu:http://www.eko.org.pl/lkp/prawo_html/konw_dziedzictwo.html
-slownik jezyka polskiego pwn podaje: naturalny-wlasciwy przyrodzie, naturze, zgodny z prawami natury, odbywajacy sie bez udzialu czlwieka, niesztuczny
- tak by równiez bylo 'in my humble opinion' i wedlug mojej polonistycznej wiedzy: a 'nienaturalny' jest tutaj antonimem, który jest mylacy (gdyz moze naprowadzac skojarzenie-nienormalny). dosadniejszy jest 'sztuczny' i to tylko w odniesieniu 'jako wytwór czlowieka'. mam nadzieje, ze rozjasnilem watpliwosci.
a jeszcze jedno. skoro moje tlumaczenie to taki kwiatek, to jakbys ty to prztlumaczyl, zeby tego kwiatka nie bylo???
heheh rękawice? I'll take it with a pinch of salt, dude!:D

twoje tluamczenie to jeden z takich kwiatków, które juz sie zdarzały (przykład który przytoczylem z muzeum)
A na miecze ten pojedynek, czy pistolety moze? ;-))
pick up that gauntlet, Merix.

rozwiazanie jest proste, odpowiedni wyraz został nawet już użyty na tej stronie.
Taki Dab Bartek, na przyklad...
world natural heritage property

Światowe dziedzictwo zasobów naturalnych ( property to również resources)


Światowe Dziedzictwo Niematerialne -
czyli tego, które z pokolenia na pokolenie przekazywane jest ustnie lub drogą tradycji. Zalicza się do niego: tradycje i przekazy ustne, w tym język jako narzędzie przekazu, spektakle i widowiska, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne, wiedzę o wszechświecie i przyrodzie oraz związane z nią praktyki, a także umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem.

A moze Światowy Dorobek Dziedzictwa Przyrody

Nie jestem expertem w tej dziedzinie, jednak intuicja tlumacza podpowiada mi, ze jedno z tych 3 może być trafne w zależnosci od kontestu "postanta" :D

Cheers!
>world natural heritage property
>
>Światowe dziedzictwo zasobów naturalnych ( property to również
>resources)


czyli heritage property to dziedzictwo zasobów?
running shoes to bieg butów?


Rzecz szła o tłumaczenie 'natural'

>
>Światowe Dziedzictwo Niematerialne -
> czyli tego, które z pokolenia na pokolenie przekazywane jest ustnie
>lub drogą tradycji. Zalicza się do niego: tradycje i przekazy ustne, w
>tym język jako narzędzie przekazu, spektakle i widowiska, zwyczaje,
>obyczaje i obchody świąteczne, wiedzę o wszechświecie i przyrodzie
>oraz związane z nią praktyki, a także umiejętności związane z
>tradycyjnym rzemiosłem.

tlumacz powinien wiedziec, czy natural history obejmuje taka tradycje niematerialna.

>A moze Światowy Dorobek Dziedzictwa Przyrody

dlaczego dorobek?

>
>Nie jestem expertem w tej dziedzinie, jednak intuicja tlumacza
>podpowiada mi, ze jedno z tych 3 może być trafne w zależnosci od
>kontestu "postanta" :D

Znaczenie jest jasne i nie zalezy od intuicji, tylko od wiedzy slownikowej.

Ponawiam pytanie: jak przetlumaczyc natural w wyrazeniu 'natural heritage' albo 'natural history'? Skoro smiejemy sie z tlumaczenia 'historia naturalna', to powinnismy wiedziec, jakiego odpowiednika nalezy uzyc.

pisownia typu 'expertem' moze wejsc tlumaczowi w krew. Nie polecam.
stop givin'em all a piece of your mind, mg

to proste jak drut
dziedzictwo natury
Wlasnosc swiatowego dziedzictwa przyrody? Cos sie to kupy nie trzyma...
Aleja Debowa prawem chroniona - o, to sie trzyma.
wszystko jest ok, to sciagnalem ze strony greenpeace

2003, autumn. Transneft fails to obtain a positive resolution of the state environmental impact assessment concerning the project of the oil pipeline "Angarsk-Nakhodka". The main reason why the project was turned down then was because the pipe was to have crossed the catchment basin of Lake Baikal, a World Natural Heritage Property since 1996, just 12km away from the water edge. Nevertheless, Transneft keeps on working on its project.
to proste jak drut
>dziedzictwo natury

natyra to przyroda i nie tylko - natura to pojęcie szersze niż przyroda
Ponawiam pytanie: jak przetlumaczyc natural w wyrazeniu 'natural heritage' albo 'natural history'? Skoro smiejemy sie z tlumaczenia 'historia naturalna', to powinnismy wiedziec, jakiego odpowiednika nalezy uzyc.

no tak histora naturalna to beznadziejne tłumaczenie!
według mnie historia przyrody lub przyrodoznawstwo lub po prostu przyroda jest trafniejsze

a co do natural heritage to tu nie chodzi o samo "natural" ale o to czym jest natural heritage property.

tak jak napisalem wczesniej moze to byc rozumiane jako resources - bardziej pokusilbym sie o tlumaczenie typu ochrona zasobów przyrody ale nie jestem pewien czy na taka dowolnosc mozna sobie pozolic, jezeli nie ma mowy o "preservation".

Biegając po stronach na google mozna dotrzec do pewnych punktów odniesienia. I tak UNESCO mozna potraktowac jako jeden z nich.

http://www.unesco.pl/dzialalnosc/edukacja/dekada-edukacji-nt-zrownowazonego-rozwoju/unesco-a-zrownowazony-rozwoj.html
http://www.greenpeace.org/russia/en/campaigns/world-natural-heritage

powyzej jest link, ktory prezentuje 'wlasnosc Swiatowego Dziedzictwa Natury', cos, co zostalo zgloszone przez UNESCO, na liste Swiatowego Dziedzictwa Natury
Ha! 2
http://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=31

a wyzej to strona z World Heritage List (wszystkie jednostki zaliczone do dziedzictwa natury, jak i kultury)
A chcialoby Wam sie jeszcze oswiecic mnie co do tej roznicy miedzy natura a przyroda?
oli2 wejdź napisz do mnie na gg 1[tel]jesli mozesz :)
nie natury !!!!!!!

Lista światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości
to lista obiektów, objętych szczególną ochroną organizacji UNESCO ze względu na ich unikatową wartość historyczną bądź przyrodniczą

Protection of the World Cultural and Natural Heritage
KAzdy juz teraz potrafi to przetluamczyc

Jednak w pytaniu "postanta" znajduje sie jeszcze "property" - według mnie nalezy to potraktować jako dorobek - czyli to co człowiek zachował i zabezpieczył ku chwale przyrody - która jest przecież niejako jego dziedzictwem!
gg mi siada ostatnimi czasy, nie wiem, co jest, ale nie wlacza sie, tylko pokazuje blad.
Will try tomorrow evening.
Time for bed anyway. Nite to all!
ufff jaka dykusja; moge powiedziec tyle:
-swiatowy dorobek dziedzictwa natury nie ma sensu; to tak jakby dziedzictwo natury sie czegos dorobilo (mozna ewentualnie powiedziec dorobek ludzkosci)
-dalej zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi z tym dziedzictwem niematerialnym
-na stronie, która podales znajduje sie raczej potwierdzenie mojej teorii(Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „najwyższa powszechna wartość” uznana w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.), wiec tez nie wiem czemu to ma sluzyc.
-tez nie rozumiem róznicy miedzy natura (w rozumieniu bilogicznym, bo chyba tylko takie jest tu brane pod uwage) a przyroda, ale jestem sie w stanie przychylic do swiatowego dziedzictwa/o przyrody/przyrodnicze. tak znalazlem np.tu: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+TA+P6-TA-2[tel]DOC+PDF+V0//PL
natomiast historia przyrody, to juz brzmi dziwnie
no dobra ale dorobil sie dziedzicwta??? bo w twoim tlumaczeniu dorobek odnosi sie do dziedzictwa nie do przyrody (swiatowy dorobek dziedzictwa przyrody) to ono jest tu dopelnieniem blizszym
Pod względem językowym

dotyczącej Światowego
>Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.),

brzmi to nie tyle dziwnie co okracznie :)

poza tym treść semantyczna jest nieco inna - poczytaj lepiej

>-dalej zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi z tym dziedzictwem
>niematerialnym

przeczytaj jeszcze raz. podałem to tylko jako jedną z możliwych wersji, w zaleznosci od kontekstu osoby pytajacej.

Tu apel do tej osoby, jesli mozna prosze o szerszy kontekskt.

wiec tez nie wiem czemu to
>ma sluzyc.

słuzy pokazaniu wyraźnie widocznej różnicy. dostrzegasz ja?
Natural - jako przyrodniczy/przyrodnicza to nie to samo co naturalna/y, prawda?

Natura - to wielkie uogólnienie, wiadmo kazda generalizacja jest fałszywa nie mniej w tym wypadku uzycie slowa Natura zamiast Przyroda zmienia sens zdania.

>natomiast historia przyrody, to juz brzmi dziwnie

a czego ? biologii :)??

natural history to nic innego jak przyroda - ale mozna powiedziec historia przyrody (np. danego obszaru)
no dobra ale dorobil sie dziedzicwta??? bo w twoim tlumaczeniu
>dorobek odnosi sie do dziedzictwa nie do przyrody (swiatowy dorobek
>dziedzictwa przyrody) to ono jest tu dopelnieniem blizszym

w tym miejscu nie bylem pewien. Jesli wziąść pod uwage fakt ze dorobek to cos czego mozna sie dorobic za posrednictwem przyrody, która odziedziczamy z dziada na pradzaida i w jakis tam sposób ja zabezpieczamy i opiekujemy sie nia to dlaczego nie

jednak jesli to bzdura kompletna to sorx (choć wątpie bo takie złozenia występuja:)
potem to polacy czytaja wiec hehe wziąć*
I see, got that problem once. You have to make up a new number as a new user:)
Problem will dissapear.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 53
poprzednia |