There haven't been no visitors...

Temat przeniesiony do archwium.
To znów ja:) Jedno ze zdań, którego nie mogę rozgryźć (jest ich kilka w tym ćwiczeniu) brzmi:

(Nie było) no visitors sice U left.

W kluczu odpowiedzi jest notka: There haven't been...

Ja napisałbym: There have been no visitors..., gdyż jest to dla mnie logiczne. Odpowiedzi z testu nie potrafie niczym uzasadnić. Czy ktoś chciałby się przyłączyć do dsykusji na ten temat. Cheers :)
W kluczu jest błąd - double negative.
Może być albo There haven't been any visitors albo There have been no visitors.

Z ciekawości: czy to U to twoje czy w książce tak pisze?
Moje, a co? :) Whadd'ya think?
Dzięki :)
Eva, nobody's perfect, I know. Ja też robię błędy, zdaję sobie z tego sprawę. Ale, błagam, nie pisz, że "w książce pisze". W książce NIC NIE PISZE! Tam już JEST NAPISANE!
pisze też jest poprawnie.
Od kiedy? Chętnie bym się dowiedziała, kto uznał formę "tam pisze" za poprawną.
pisało na jakimś forum gdzie wypowiadał się jakiś profesor. Czy wam się podoba czy nie to jest poprawne. Nie mogę w chwili obecnej wytropić tego forum.
A szkoda. Poszukam sobie sama, bo mnie to zainteresowało. To by znaczyło, że moja rodzinka tępiąca u mnie mówienie "tam pisze" - z powodzeniem zresztą - nie miała racji. Chociaż raz! ;)
Ale ja się i tak nie przestawiam, wolę to "bardziej" poprawne. O ile istnieje coś takiego jak bardziej poprawne lub mniej...
ciekawe, ze taka forma jest poprawna. osobiscie, poki nie zobacze, nie uwierze. mam na mysli oczywiscie jakies wiarygodne zrodlo, a nie jakies forum gdzie niby jakis profesorek sie wypowiedzial rotfl.

poza tym, "co tam pisze?" brzmi bez sensu samo w sobie :O
od pewnego czasu rozroznia sie norme oficjalna i norme potoczna. W normie ptocznej 'tam pisze' jest poprawne.
W książce NIC NIE
>PISZE! Tam już JEST NAPISANE!


A skąd wiesz? Może jakiś krasnoludek pisze ;) Albo nawet cały tuzin krasnoludków? Bo niby skąd by się te wszystkie książki wzięły, hę?
ptocznej, ho, ho.

sam unikam mowienia "tam pisze', moze mi sie czasem wypsnie, ale nie zalecam uzywania tego zwrotu nikomu, kto wypowiada sie w sytuacji oficjalnej. Co by nie pisalo na forumach :-)
eva74, cieszę się, że masz poczucie humoru, przestrzegajmy jednak poprawności językowej, OK? Zwroty typu "co tu pisze?" lub "ubrałam kurtkę" są chyba najczęściej powtarzanymi błędami językowymi i od dawna mnie irytują. Są one, ostrożnie mówiąc, co najmniej niefortunne. Pisać może jedynie istota żywa, a czcionka, o ile mi wiadomo, taką nie jest. Przyjmując zaś Twoją "hipotezę", iż to krasnoludki piszą :-), to i tak czas jest niewłaściwy, bo jeżeli Ty czytasz, to znaczy, że on (oni) już to napisali. Tak więc forma "pisze" i tak jest nie właściwa.
A co do drugiego kwiatka językowego to ubrać można choinkę na święta lub małe dziecko, ale nie kurtkę... :-D. Nieprawdaż?
"nie właściwa" powinno pisać się łącznie. Wiem. Spacja przypadkowa.
Moim zdaniem dosc zabawne sa "bluzki NA NARAMKACH" ;-))
Ano prawdaż.

W nicku masz blad %-)
Zwroty typu "co tu pisze?" lub "ubrałam
>kurtkę" są chyba najczęściej powtarzanymi błędami językowymi i od
>dawna mnie irytują. Są one, ostrożnie mówiąc, co najmniej niefortunne.

Naprawdę? Mnie bardziej irytują różne konsekwęcje, tędencje i trędy. A najgorsze jest "ą" w celowniku liczby mnogiej: przyglądam się dziecią.

A zresztą, ja edukację j. polskiego zakończyłam na 8. klasie podstawówki i mimo wszystko uważam, że sobie radzę o niebo lepiej niż niektórzy maturzyści na tym forum.
Interesuje mnie, czy powinno się mówić pisze czy jest napisane? Osobiście zawsze odpowiednio używam formy jest napisane, lecz ostatnimi czasy usłyszałem, że forma pisze została uznana za poprawną. Zagadnienie to intryguje mnie, tym bardziej iż na pewnym forum internetowym znalazłem wzmianki o tym, że profesor Miodek w pewnym wykładzie uznał tę formę za poprawną. Na stronie internetowej Rady Języka Polskiego znalazłem informację, która stwierdzała jednoznacznie, iż forma jest napisane jest poprawna, lecz została ona podana na podstawie słownika z 1999 r. Ostatecznie proszę o odpowiedż czy forma pisze została uznana oficjalnie za poprawną i czy można się nią posługiwać? Z góry dziękuję za odpowiedż D.D.

Szanowny Panie,

Owo pisze w użyciach typu W gazecie pisze. Co tu pisze? jest przedmiotem rozstrząsań od jakichś lat czterdziestu (o ile nie dłużej). Jeszcze w latach 60. wypowiadał się na temat w swoich pogadankach językowych prof. W. Doroszewski, negatywnie oceniając poprawność tej konstrukcji, w której widział ślady „zamierzchłej epoki”, kiedy ludzie „animizowali świat i obserwowane zjawiska przypisywali ukrytym i nieodgadnionym siłom”(O kulturę słowa, 1962, s. 108) i stawiał ją w jednym rzędzie z konstrukcjami bezpodmiotowymi w rodzaju naniosło śniegu, w lesie zaszumiało. Słownik poprawnej polszczyzny ją dyskwalifikuje, i takież stanowisko zajęła pani sekretarz RJP. Co na ten temat sądzi prof. J. Miodek – nie wiem.

Osobiście nie jestem przeciwnikiem tej konstrukcji, która jest powszechna w języku potocznym, nawet u osób o wyrobionym poczuciu językowym. Nie uważam też, że jest ona przejawem owej „zamierzchłej epoki”, bowiem musiałbym uznać, że obecnie żyjący ludzie wierzą w nieznane siły piszące w gazetach i na plakatach, a to już prosta droga do wyznawania innej mitologii – istnienia „sił spiskowych”, "knowań masonerii"�itp. głupstw. Dla mnie jest to sposób mówienia, w którym pomija się jako nieważny lub nieznany mówiącemu w danej chwili podmiot czynności – sposób podobny do tego, który motywuje konstrukcje: piszą w gazecie, że…; mówili w telewizji, że…; pisano w gazecie, że…; mówiono w telewizji, że…; jest napisane w gazecie, że... itd.

Co prawda, nie użyłbym rzeczonej konstrukcji w tekście pisanym, ale w potocznej rozmowie zapewne zdarza mi się tak mówić.
Długi czas występowania tej konstrukcji w języku, o czym wcześniej wspomniałem, powinien skłonić normatywistow do pewnej refleksji, czy warto tracić energię na walkę z czymś, co już sie ustabilizowało w użyciu.
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=13
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie