PROSZĘ pilnie o pomoc w sprawdzeniu tego tesktu??

Temat przeniesiony do archwium.
Have you ever been a unforgettable birthday party? I was last Saturday. It was at home my best friend Charlie who live in Wrocław. There were full of my good familiars, and was fantastic. I must mentioning there were some really pretty girl.
I went for the party at 5 p.m. because I helped in preparation. I had to bedecking his house, it wasn’t easy, but I think I filled expectation. After that we went to the supermarket do last shopping, you know most of chips and coca-cola. When we came back we go for CDs to me, because that who he had were to silent. At 8 p.m. everything was prepared, and we were biding for quests.
The party started at 9 p.m. Music played very loud. The best moment at the party was when current was disappear, I think it was our fault. Every one thought it was end of the party, but neighbour of Charlie came there, and this nice older man gave us his gramophone with records. Of course that man show us how looked like party our grandparents. It was a unforgettable experience. Music wasn’t to laud but had cheer. Neighbour of Charlie tall us some funny story of his life. The rest of party was wonderful, and everybody had a great time.
I felt so strange, I thought so much about it. When I went to home and next day I phoned to my grandfather. I think we could learn so much for older people. They were young too, and had the same trouble as we.

nie ukrywam, że to trochę pilne!! Dziękuje, każdej osobie która to chociaż przeczyta, jeszcze bardziej będe wdzięczny za jakąkolwiek pomoc!
proszę, o pomoc to dla mnie bardzo ważne :-(
błagam o pomoc :-(
jeśli chcesz znać prawdę, to obawiam się, że nikt Ci nie pomoże. w tym tekście jest po prostu za dużo błędów. trzeba by napisać go od nowa... jeszcze raz wielkie sory za okrutne słowa, ale to prawda...
czym się martwisz??? Od sprawdzania wypracowań uczniów jest nauczyciel. W końcu za coś mu płacą, no nie?
Tak sie składa, że mam dużo czasu a matura dopiero 11 i 12, nie przejmuj sie huxley, zaraz Ci to sprawdze i wyśle. Ja to robie tak, że kopiuje cały tekst z strony i sprawdzam lub zmieniam co nieco. Aha, a co dostałeś z tego ostatniego tekstu, ten o Polsce i Walii..... Pozdr. Chris
Have you ever been to a... cos tam (unforgettable mi sie nie podoba osobiscie). It took place on Saturday in my best friends house blablabla.
\"There were full of my good familiars\" ???? Did you mean `friends`?
and it was fantastic (moze lepiej really great?).
I must mention that there were many pretty girls-nie podoba mi sie to zdanie.
I went for that party at 5 p.m., because I wanted to help (lepiej brzmi).
I had to bedecking (co???) his house, it wasn\'t easy, but I think I filled expectation -??? tez mi sie to nie podoba.
After that we went to the supermarket do the last shopping,
most of which were chips and coca-cola (przetlumacz na polski. Czy wg ma to jakis sens?). When we came back, we decided to go to my house to bring my CDs, because those we were listening to were not good enough.

At 8 p.m. everything was prepared (finished, done), and we were biding (you mean waiting?) for the guests.

>The party started at 9 p.m. Music was very loud.
The best moment at
>the party was when the current (co?) disappeard, I think it was our fault.
>Everyone thought it was the end of the party, but Charlie`s neighbour
>came there, and gave us his gramophone with some
>records on it.
Of course that man showed us how our grandparents` parties used to look like.
It was an unforgettable experience. The music wasn\'t to laud
>but was cheering. Charlie`s neighbour told us some funny stories (of his
>life-brzydko, nie pasuje). The rest of party was wonderful, and everybody was having a great
>time.


Jezu, ale bykow!!! Radzilabym napisac jeszcze jedno wypracowanko. To jest na 2= (jezeli masz fajna nauczycielke/a). Sorrki-to jest beznadziejne
I think we can learn so much from older people. They were young too, and had similar troubles (as we`ve).
Sorry przeoczylam to
Have you ever been to an... .I was, it was last... .It was at my best friend`s home, Charlie, who lives ... There were ....., and it was fantastic.I must mentoin that there were.........girls.I went to the party ... because I had helped with ..(? co to jest : bedeck?)...........you know mostly chips and...When we came back we went ...( ciągle ,,past,, bo opowiadasz o przeszłości),because there was too quiet( bo było za cicho?)...........we were waiting....zamiast ,,current,,daj the electricty had disappeared.....the neighbour..and that ..man ......Of course .........showed us how our grandparents`party used to be earlier......an unforgettable....too loud...
no jesteś tam jeszcze bo muszę zwolnić kompa?
I was at such party last Saturday. The party took place at my friend\'s home, in Wrocław. There were a lot of nice people, my friends, relatives and many others. The party was brilliant. I must mention that there were some very pretty girls too.
I went for the party at 5 pm, because I decided to help with preparations. I had to clean his house, it wasn\'t easy but I did my best. Later, we went to a supermarket in order to do some shopping. You know - some chips and coca-cola. We also had some CDs with our favourite music. At 8 pm everything was ready and we were waiting for quests.
The party started at 9 pm. The music was played very loud. I must say that our party may have been spoilt due to problems with energy.Suddenly the lights went off. Everyone thought that it would be the end of the party. Fortunately Charlie\'s neighbour, who is a nice old man, came to us and gave us his old gramophone. Of course, that man show us how our grandparent\'s parties looked like in the past. That was an unforgettable experience. Music wasn\'t played too laud. Charlie\'s neighbour told us some funny stories from his life. The rest of the party was wonderful and everybody had a good time.
I felt quite strange as I thought so much about it. When I went back home, I made a phone call to my grandfather. I think we had an opportunity to learn so much from that old person. In my opinion we should learn from older people because they have some experience which they like sharing. They were young too and had the same problems as teenagers have nowdays.

Generalnie koncept niezły. Składnia gorzej. Poprawiłem co nieco, ale nie zagłębiałem sie w jakieś kardynalne zmiany bo nawet nauczyciele nie zmieniają tekstu, a tylko go poprawiają. Pozdr.
wielkie dzięki wszystkim!! bardzo dziękuje!! Uratowaliście mi tyłek...:-)))
Droga Pani nauczycielko, zgadzam sie z Panią, że co niektóre zdania nie mają w ogóle sensu, ale tak to już jest z nauczaniem i trzeba akceptować to. W przedstawionym tekście jest wiele błędów , które wynikają z tzw\" kalki językowej\", mam na myśli to , że uczeń chce na siłe ze słownikiem w ręku napisać jakiś tekst nie zważając na składnie. Niestety tak sie nie da !!! Rola nauczyciela polega wówczas na wychwyceniu tego co autor-uczeń miał na myśli i poprawieniu. To taka opinia niedoszłego jeszcze studenta anglistyki :)
Ja juz studiuje anglistyke. Mam zaakceptowac to, ze jakies zdanie nie ma sensu?! Sorry, ale to nie ma sensu :D Uczen widac wyraznie, ze chcial \"przekalkowac\" ten tekst, co jest bledem, bo by napisac dobre wypracowanko w jakims jezyku to nie nalezy \"myslec\" po polsku.
Takie ostre komentarze rzucialm po to, by zmusic osobe, ktora to napisala do myslenia (a wiem, ze to boli)
Pozdrowki
Oczywiscie, ze jezyk to nie kalka, ale \"myslenie\" po angielsku przychodzi z czasem dopiero i trudno oczekiwac tego\"myslenia po angielsku\" od ucznia, ktory ma problemy z tlumaczniem tak prostego tekstu.przychylam sie do odpowiedzi huxleya. Uwazam, ze dobrze, ze uczen W OGOLE probuje.
Najpierw niech nauczy sie \"chodzic\" po angielsku, a potem bedzie czas na \"bieganie\". Najgorzej jakby zaczal sie BAC kazdego zdania, ktore mowi i pisze, bo a nuz bedzie niepoprawne i nauczycielka z nowu tam cos \"ostro\" skomentuje. Zapomnial wol jak cieleciem byl.
Zawsze starałem się i nadal będe to robił, godnie przyjmować krytykę, ta pani która powiedziała, że nie myślę, no cóż zapewne tak jest..., postaram się napisac to wypracowanie jak najlepiej tylko potrafię, nie myśląc oczywiście bo to boli!!!:-( Dziękuje, tym, którzy pomogli i tym którzy skrytykowali nie boje się krytyki, wrećz przeciwnie zawsze mnie ona dopinguje do pracy!!
Huxley: no i z tym JAKZE WLACIWYM I PRODUKTYWNYM nastawieniem, za niedlugi czas bedziesz zac na tyle angielski, ze bedziesz mial mozliwosc poprawiania Przyszlych Nauczycielek :) :)
Nie zapomnial, poniewaz nadal nim jest (w koncu jestem studentka i dopiero sie ucze jak uczyc :))
Kurcze, ale widze, ze wy na serio do siebie bierzecie takie komentarze....
Przepraszam, jezeli kogos urazilam
dziękuje, ze tak myślisz!!
co to za idiotka, ta przyszła nauczycielka. Kobieto Twoji przyszli uczniowie to już powinnie pakować walizki i uciekać, gdzie pieprz rośnie, albo i jeszcze dalej. Są tutaj ludzie, którzy przychodzą i pomagają innym jak Chris itp., inni szukają rad, ale zachowaj dla siebie uwagi typu, że ktoś nie myśli, ze masz jakieś tam wykształcenie nie nabijaj się z początkujących. źle wybrałaś zawód!!!!
Nio a to wypracowanko, z poprawieniem znudzonego nie jest takie złe.
Oj biedny... Tak skrytykowac ucznia. Jak ta wredna baba mogla zrobic cos takiego, no nie? :p
A myslenie czasem boli nawet mnie (serio), ale nie mam na mysli szkoly w tym momencie.

Pozdrawiam
Napisalabym 3 brzydkie slowa zaczynajace sie na literke h, ale tego nie zrobie
HAHAHAHAHA
znudzony napisze tą Twoją wersję, mam nadzieję, ze będzie dobrze...:-) Sam lepszego nie wymyśle
Jak se czytłem to wypracowanko to faktycznie od razu widać , że jest na żywca tłumaczone z polskiego na angielski :P Poprawionych nie chce mi się czytać bo ide grać w NfS Underground :) narka
huxley, ale powiedz później co dostałeś oki ???? A jak oceniła to z tą Polską???
O tym o Polsce dostałem 5!!!!! :-))))))))))))
O świetnie! Mam nadzieje, że to też oceni ci dobrze. Ale szczerze mówiąc ten o Polsce był troszke lepszy i dłuższy od tego.
Aha i polecam sie na zaś....
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa