1 ćwiczenie

Temat przeniesiony do archwium.
Pol 3.2/str.7/przykład 6 (Advanced Grammar in Use)

Zdanie z lukami (uzupełnij używając Past Simple lub Present Perfect):
Robert's reading ............. enormously since ......... at school.

Prawidłowa odp:
Robert's reading has improved enormously since he has been at school.

Dlaczego należy użyć Present Perfect ('since he has been at school'), zamiast Past Simple ('since he was at school')?

Nie rozumiem - na poprzedniej stronie (książki) piszą, że i owszem można użyć Present Present w ten sposób, ale tylko wtedy jeżeli dana sytuacja trwa do chwili obecnej. Wydaje mi się, że w tym wypadku Robert opuścił już szkołę... :S

Mógłby ktoś mi to wyjaśnić?

Dzięki :)
Słyszałam o takich przypadkach, że ludzie właśnie w szkole się uczą czytać ;-) Dlaczego sądzisz, że już opuścił szkołę?
Chyba już rozumiem - tłumaczyłem to zdanie, w sensie, że jego 'czytanie' uległo poprawie od czasu kiedy był w szkole, skończył ją i opuścił.

Natomiast pewnie chodzi o to, że odkąd jest w szkole, jego czytanie ulega ogromnej poprawie.
Dokładnie tak jak mówisz.

Masz tu jeszcze jeden przykład:

I haven't seen neighbors of mine since I moved here. (fragment po 'since' tłumaczysz czasem przeszłym)
I haven't seen neighbors of mine since I've lived here. (fragment po 'since' tłumaczysz czasem teraźniejszym)
ja mysle, ze problem lezy w konstrukcji drugiego zdania:since ...... at school

since he was at school brzmi dziwnie.

To tak troche nie po angielsku, bo jesli chcesz powiedziec, ze od czasu szkoly,
to zgrabniej bedzie since school, albo since he left school.
Poniewaz tutaj jest ... at, wiec jedyna pasujaca forma jest since he has been at school
I uwazam, ze dobrze tlumaczyles, ze uleglo poprawie od kiedy skonczyl szkole,
Since he has been at... wykazuje, ze od tego momentu zaczela sie poprawiac, od kiedy opuscil szkole.
gdyby mialo byc, ze od kiedy poszedl do szkoly i ciagle tam jest to trzeba byloby napisac since he went
Poniewaz tutaj jest ... at, wiec jedyna pasujaca forma jest since he has been at school

mam na mysli, ze baza jest to be AT school, kwestia znalezienia odpowiedniej formy. jezeli mowimy o czym at... np. at school to z reguly mamy na mysli byc.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa