prosze o sprawdzenie:)

Temat przeniesiony do archwium.
What is your dream job?
I would like to be a fotball player in the future.First of all,my hobby is playing football. I am really serious about it.Everyday i exercising very hard,because i must be the best in my team.When i play in match i,m very stressed,but i,m working to not be stressed.My purpose of live is play in good club.I can,t play football in all live ,so i have got a second dream job,and it is be a physical education,s teacher.i love talking with children and like watch when they doing exercises and they are happy.
PROSZE O SPRAWDZENIE TEJ PRACY I NAPISANIE JAKIE SA W NIEJ BLEDY Z GORY DZIEKUJE:)
be a fotball player in the
- football

"i" piszemy wielką literą

Everyday I exercise - czas ma być ciągły no bo codziennie ćwiczysz

"They doing..."- "jak coś to raczej "They are doing" chociaż ja bym raczej napisała ogólnie czyli "they do"

"Like talking" so- "Like watching"!!!!!!

Myślę, że ktoś z większym autorytetem powie Ci więcej. Ja mam 15 lat i zasadniczo nie mam jeszcze nawet wykształcenia podstawowego :D ! Może mogła byś jeszce zmienić "must" na "have to" no bo to zależy czy musisz bo chcesz czy musisz bo ktoś Ci rozkaże. "in all live" - dałabym "all live". Jest jeszcze parę rzeczy ale nie będę bzdur pisać bo pewna nie jestem. Mam nadzieję ,że choć troszkę pomogłam i nie zmyliłam w niczym. Proszę o wsparcie mądrzejszych forumowiczów!!! :) Pozdrawiam.
Everyday 'i' (I piszemy wielka litera i to zawsze)exerciSE very hard, because 'i' (I piszemy...) must be the best in my team. When 'i' (I piszemy wielka...) play in A match I'm very stressed, but 'i,m' (I piszemy wielka....) working to not be stressed. My purpose of 'live' (to co napisales jest czasownikiem 'zyc', tutaj musi byc rzeczownik LIFE) is TO play in A good club.
I can't play football 'in all live' FOR ALL MY LIFE, so 'i' (I piszemy wielka...) have got a second dream job, and it is be a physical education teacher. I love talking with children and like TO watch when they doing
exercises and they are happy.
dziekuje za poprawe bledow a np I am wiem ze z wielkiej sie pisze,pozdrawiam:)

 »

Szkoły językowe