prosze o pomoc w sprawdzeniu i przetłumaczeniu

Temat przeniesiony do archwium.
It was happend six month ago. When I was on holiday in Spain. I woke up about 8:00 o'clock. Weather it was very hot and sunny. I ate brekfast. Next I went on the beach. On the beach it was calm. It wasn't people there. When I was walking front.I found something. It looked like a bottle. It was made of glass. Within a bottle is was a letter. This letter was involved a map treasure-trove. This picture was very fuzzy...jednak postanowiłam znaleźć miejsce gdzie ukrtyto skarb.Po kilku godinach szukania trafiłam do celu.Zaczęłam kopać w piasku.
Po pewnym czasie w wilkiej wykopanej dziurze zobaczyłam starą drewnianą skrzynkę.Kiedy ja otworzyłam zobaczylam mnostwo świecących sie zlotych monet,
kolorowych brylantow i zlotej bizuterii.Nie mogłam w to uwierzyć.
Byłam strasznie szczęśliwa jednak nie wiedziałam co zrobic ze skarbem.
Zdecydowałam ze musze o tym powiedziec przyjaciolce.Wtedy zaczął dzwonic mi telefon.Nie wiedziałam co sie dzieje.W końcu okazało się, że to był budzik.
A ja mialam tylko piekny sen.
...but I decided to find a place where the treasure was hidden. After few hours of searching I got to my target. I started digging in the sand. After a while in a big hole I found an old wodden chest. When I opened it I saw a lot of shining gold coins, colourful diamonds and gold jewellery. I couldnt believe in that. I was so happy but I didnt know what to do with a treasure. I decided to tell my friend about it. Then my phone rang. I didnt know what's going on. But finally it turned out that it was my alarm clock and I had just beautiful dream.
It happend six months ago. When I was on holiday in Spain. I woke up about 8:00 o'clock. Weather was very hot and sunny. I ate breakfast. Then I went on the beach. The beach was calm, I didnt notice any person(nie zauwazylam zadnej osoby). When I was walking near bank(kiedy szlam brzegiem morza) I found something. It looked like a bottle. It was made of glass. It was a letter in the bottle. This letter involved a map treasure. This picture was very fuzzy...A dalej juz masz;)
dziekii wielkie ;))
Niestety, w pomocy outhorn sa bledy orto, styl:

Np. :

happend

went on the beach

wodden chest

couldnt, didnt

believe in that

walking near bank

letter involved

itd...

Nie zniechecam nikogo do pomocy (w tym rozumieniu, iz nie wyreczamy, nie piszemy za kogos pracy, a wskazujemy i pokazujemy gdzie i co poprawic) ale co komu po takiej pomocy, ktora tylko pogarsza sytuacje? Jesli nie czujemy sie na silach, nie jestemy pewni, czy znamy odpowiedz, czy dobrze poprawiamy, moze powinnismy poczekac, az inni pomoga i sprawdzic z nasza wiedza? Osoby proszace o sprawdzenie polegaja na naszej ekspertyzie i wiedzy...chca (mam nadzieje) nauczyc sie poprawnie pisac, czytac, rozumiec.

« 

CPE

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia