present perfect+used to

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Mam problem z czasem present perfect w połączeniu z used to nie wiem kiedy mam zastosować właśnie to used to (mam mało tłumaczącego pana od angielskiego który nie wiadomo czemu myśliże jak poda 3 zdania to każdy wie o co chodzi)podaje przykładowe zdania:
1.Did they (help) used to help Mike when he had bing prddens?
2.Has she (pass) passed her statistes exam yet?
3.He (cook) used to cook dinners for the family when he was unemployed.
Może mi to ktoś wytłumaczyć dlaczego raz wstawiamy used to a raz nie?
Będę bardzo wdzięczna.
used to - używamy kiedy chcemy pokazać, że coś robiliśmy w przeszłości, że mieliśmy jakiś zwyczaj

I used to spend my holiday with my grandparents (kiedyś, dawno temu)
I used to smoke (ale rzuciłem i już nie palę)

Gramatycznie used to zachowuje się jak past simple, czyli zamiast
>1.Did they (help) used to help Mike when he had bing prddens?
powinno być did they _use_ to help (na marginesie: "bing prddens" - coś tu źle przepisałaś).

Present perfect to present perfect - używamy do opisania czynności, które wydarzyły się w przeszłości, ale nie wiemy dokładnie kiedy; albo takich, które zaczęły się w przeszłości i trwają do teraz.

>1.Did they (help) use to help Mike when he had [bing prddens]?
>3.He (cook) used to cook dinners for the family when he was
>unemployed.
when precyzuje nam moment w przeszłości, tu nie może być pp; poza tym z gramatycznego punktu widzenia pp jest czasem teraźniejszym, nie można więc używać go jako równoległego do past simple (when he _had_, when he _was_)

>2.Has she (pass) passed her statistes exam yet?
pytanie o jednorazowe, niedawne wydarzenie - a nie o dawny zwyczaj; nie może być "used to"
Witam bardzo dziękuje za odpowiedź. Ponieważ jestem osobą której angielski idzie dość ciężko w nauce to mam prośbę czy możesz mi to wytłumaczyć nie tak fachowa ale jak to się mówi "na chłopski rozum".Będę bardzo wdzięczna. pozdrawiam.
Może Ty napisz, co z tych wyjaśnień powyżej zrozumiałaś, a co dalej jest niejasne
W twoim zadaniu nie chodzilo o wybor 'used to' czy present perfect.Tak jak juz wyjasniono-used to dot. tylko przeszłosci. A z kolei kiedy stosowac czas PP -są zasady użycia,np. z wyrażeniami'yet','already'recently' lub wiesz,że czynnośc ukończona ,a skutki jej trwają do chwili mówienia o tym. Albo cos zostało zrobione w niekreślonym czasie w przeszłości, a ważniejszy jest efekt niż czas wykonania. Np.I have done my homework. ale: I did my homework two hours ago. Lub: I used to do my homework with my mother when I was in elementary school. Widzisz różnicę?

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia