do supermemo

Temat przeniesiony do archwium.
Zostałem ostatnio posiadaczem supermemo (wersja speed up) i z zapalem przystapile do nauki (jak narazie jestem b zadowolony). W zwiazku z tym mam pytanie - czy w programie mozna gdzies ustalic dzienny limit nowych slow do zapamietania oraz pytanie dot powtórek
-otóz kiedy mam calkowicie nowe slowko którego nie znalem daje sobie ocenę - 0, nastepnie przy utrwalaniu kiedy odpowiedz skojarzylem daje ocene przypusmy słabo, która z tych ocen "program bierze pod uwage" mam na mysli powtórki w przyszłosci.
co jeszcze czy w historii musi byc tylko 50 nowych słow oraz dlaczego przy wyborze trybu nauka na poczatku nie mam opcji powtarzania slowek z wczesniejszych dni wydaje mi sie za od raz sa nowe
sorki drugi post a ta historia jest bez sensu:/
Zacznij zabawę od początku. Zrób File->Reset->Collection i zatwierdź:
Do you want to reset the entire collection -> Tak; Sure? Tak.

Teraz przystąp do nauki. Ale rób to rozsądnie. Najpierw naucz się wymowy i znaczenia pytania. Na poziomie pytania masz "klawiaturkę" Korzystaj z niej kilka razy posłuchaj głosu lektora, potem nagraj swój głos, porównaj z głosem lektora. Rób to wielokrotnie. Jesli uda Ci się powtórzyc poprawnia za 3 razem zapisz sobie (na kartce) 5, jeśli za piątym 4, za 10 3 itd.
Teraz nacisnij przycisk "Show Answer" powtórz zabawę jak przy pytaniu.
Gdy juz rozumiesz pytanie i odpowiedź i potrafisz je prawidłowo wymówić, przyjmij jako ocenę średnią z ocen pytania i odpowiedzi. To znaczy jesli pytanie oceniłeś na 4, a odpowiedź na 2, to jako ocenę elementu wybierz 3. Powtórz to dla kolejnych 10, 15 lub 20 elementów. Nigdy nie ucz się wiecej niż 30 nowych elementów dziennie. Po ocenie każdego elementu program podaje termin jego powtórki. Może to być, jutro, pojutrze, lub za tydzień. Oczysiście program poda Ci konkretne daty.

Po kilku dniach program zacznie Ci podawać elementy do powtórek, na początku postępuj z nimi tak jak przy wprowadzaniu nowych elementów, ale przy trzeciej, czwartej czasami dopiero piatej powtórce zauważysz, że rozumiesz i potrafisz powtórzyć bezbłędnie zarówno pytanie, jak i odpowiedź. Bedzie to znaczyło, że dane słowo/wyrażenie opanowałeś sobrze i możesz od razu je oceniac pozytywnie. Po kilku miesiacach będziesz mógł zwiększyć dzienna porcje nowych elementów do 50, a po roku nawet do 100 elementów..

Jeśli ktoś pisze tu, że uczy sie 100 lub 200 elementów dziennie, to znaczy, że ne uczy sie ich, tylko bezmyślnie klika i psyje sobie klawiaturę i myszkę.
dzieki za pomoc
Bejotka dlaczego uwazasz ze z czasem coraz wiecej nowych slow mozna dziennie dodawac??

Ja mam przerobione 4000 w SU i obecnie dziennie przerabiam mniej nowych slowek niz kiedys, a to dlatego, iz:
- wiecej przerobionego materialu = wiecej powtorek (mam ich ok. 100 dziennie)
- z czasem nauczylem sie pracowac na nowy materiale, przede wszystkim wklejam przyklady zdan z uzytym slowem/wyrazeniem.

Osobiscie wiec z czasem coraz wolniej ucze sie nowych slow

pozd.
Bejotka wrocil! i dzieki Bogu;):))))))))))))))))))))))))))))
Tempo nauki powinno być dostosowane do możliwości uczącego się. Dlatego zawsze proponuję, by zaczynać od wprowadzania do cyklu nauki stosunkowo małej ilości nowych wyrażeń, a dopiero potem stopniowo ją powiększać.

Jednocześnie mozna zauważyć, że sporo nowych fanów SM próbuje jak najwcześniej uczyć się 100, a nawet więcej, nowych słów dziennie. Niedawno ktoś tu chwalił się, że planuje przerabiać dwieście nowych elementów z bazy "First Steps in English" i 100 z bazy "Basic English". Jestem przekonany, że pisał to po nie wiecej niz jednym dniu nauki, gdyż w "First Steps in English" po mniej wiecej 2[tel]elementach typu słownikowego zaczynają się ćwiczenia, w których czas opanowania jednego elementu zajmuje 60 i więcej sekund, a zatem wprowadzenie kolejnych 200 elementów zajmie ponad 3 godziny.

Jeszcze raz podkreślam, przy wprowadzaniu 30 nowych słów dziennie bazy SPEEDUP i Proficiency można przerobic w ciągu 2 lat. W tym przypadku SM bedzie podawał do powtórek 1[tel]elementów dziennie (oczywiście dopiero po 2-3 miesiącach). Utrzymać takie tempo nie jest łatwo, ale można.

Bardzo ważne jest też Twoje "wklejanie" do oryginalnej bazy przykładów zdań z uzytym wyrażeniem. Widać, że rozumiesz SuperMemo.

Happy New Year!
A ile czasu(wiem ze zalezy to od indywidualnyh mozliwosci) ale mniej wiecej nalezy dziennie przeznaczyc na naukę - przy ok 30 nowych slowkach dziennie. Dodam, że jestem w 2 kl liceum i moge poswiecic 3[tel]min dziennie - niedlugo dojdzie tez szkola:/
Hmm po nauce nowych słowek - utrwalanie, co dziwne utrwalanie nie dotyczy tylko tych slow z dzisiejszej sesji ale takze tych ze wczorajszej. Ponadto w czasie utrwalania nie pojawialy sie slowka(po prostu pusto a jedynie oceny)_ hmm
>Hmm po nauce nowych słowek - utrwalanie, co dziwne utrwalanie nie
>dotyczy tylko tych slow z dzisiejszej sesji ale takze tych ze
>wczorajszej.

Musisz zawsze kończyć sesję. Jeśli nie zakończyłeś powtórek lub utrwalania jednogo dnia, to program poda Ci je następnego.

>wczorajszej. Ponadto w czasie utrwalania nie pojawialy sie slowka(po
>prostu pusto a jedynie oceny)_ hmm

To oznacza, że coś popsułeś w bazie. np usunąłeś komponenty lub nadałeś pytaniom atrybuty odpowiedzi. Zrób recovery całej bazy lub Zdeinstaluj bazę i zainstaluj ponownie.

Nie eksperymentuj na bazie, z której się uczysz. Jeśli chcesz to robić zainstaluj ją ponownie pod inną nazwą lub w innym folderze.
Hej! Własnym oczom nie wierzę:). Miło widzieć Cię z powrotem :).
nie nie zmienialem, chyba ze przez przypadek nie wiedzac o tym...
ehh chyba powinno byc ok, słowka które sie nie pojawialy to te ktorych sie chwile wczesniej uczylem i bylo bez problemow
Hej! Mam prośbę czy ktoś mi może powiedzieć skąd mogę wziąść ten probram bo na jego zakup niestety mnie nie stać. Jeśli ktoś mi może pomóc to proszę o kontakt [email] Z góry dziękuję ;-)
Koszt programu 50 - 60zł - w necie badz empikach, mozesz oczywiscie go jakos sciagnac - ale nie chce rozpowszechniac tu piractwa. Jest jakas mozliwosc udostepnienia go co wczesniej pojawialo sie na forum, ale własciwie nie wiem o co chodzilo dokladnie. Jestem tak jak inni uzytkownicy zadowolony z supermemo, wydaje mi sie ze warto poswiecic taka sume.
WITAJ
MAM NADZIEJE ZE MI POMOZESZ
MAM SM BASIC ENGLISH
POD WIN 98 INSTALUJE SIE BEZ PROBLEMOW
NATOMIAST W WIN XP NIE MOGE GO ZAINSTALOWAC JEST NIEWLASCIWY PLIK AUTOEX.NT
NA STRONIE SM JEST OPIS JAK TO ZROBIC
TEN OPIS JEST DLA MNIE BELKOTEM I NIC MI NIE WYCHODZI
JEZELI BYS MOGLA MI POMOC TO Z GORY BARDZO DZIEKUJE
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Redakcja

 »

Studia językowe