Wymowa calych zdan w SM

Temat przeniesiony do archwium.
witam,

Czy jakas baza SM (poza SM FCE Words) posiada nagrania pelnych zdan po nagielsku.

Zauwazylemn, iz wymowa pelnych zdan (przykladow) jest o niebo lepsza niz tylko slow.

Pozd.
M
Bardzo ciekawe pytanie i słuszna uwaga. Vera Birkenbihl twierdzi nawet, ze nauka samych słówek powinna być zakazana. Jednak na to pytanie odpowiedź jest negatywna. Poza FCE Words nie ma bazy z nagraniami całych zdań. Wprawdzie w bazach First Steps in English i Easy English Plus można znaleźć takie ćwiczenia, ale sa one tylko dronbymi fragmentami tych baz.

Dlaczego jednak nie spróbujesz zrobić takiej bazy na własną rękę. Jest to dość proste.

Nie będę tu rozwijał całej teorii. Pójdę na skróty. Podam sposób na tworzenie własnej bazy na podstawie znanej Ci, mam nadzieję, bazy FCE Words.

Zawiera ona 3 rodzaje elementów:

- lista słowek;
- ćwiczenia tłumaczeniowe polsko angielskie;
- ćwiczenia tłumaczeniowe angielsko polskie.

Pierwszym etapem jest stworzenie szablonów. Możesz zrobić to w następujacy sposób:

Wybierz pierwszy element bazy z ćwiczeniem tłumaczeniowym polsko-angielskim, bedzie to element:

significant
He made a significant contribution to this project.

znaczący
Miał znaczący wkład w ten projekt.

Skopiuj go (Cntrl+Alt+u)

Usuń treść pytania i odpowiedzi w kopii elementu.
najedź kursorem na component dźwięku (3-przyciskowa klawiaturka) i wykonaj: prawy przycisk myszy na komponenie Links->Delete registry link...
zatwierdź operację.
Nadaj elementowi nazwę np. Polskie pytanie (Alt+T).
Zapisz ten elemet jako szablon (kursor na dowolnym miejscu samego tła, prawy klik, Template->Save as a template (lub Save as a default) - zatwierdź operację.

Powtórz podobne czynności dla ćwiczenia tłumaczeniowego angielsko-polskiego.

Szablon ten zapisz jako "Pytanie angielskie"

Wejdź na strinę "Contents", zaznacz pozycję "FCE Words" Kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz Category->make hook...

Od tej pory ile razy naciśniesz kombinacje przycisków Ctrl+A na końcu bazy otrzymasz nowy element w standardowym szablonie. Zmień szblon na "puyanie polskie, lub Pytanie angielskie i mozesz wypełniać odpowiednio składniki tego elementu. Żeby dodać dźwiek musisz opracować plik dźwiękowy zawierający wymowe tego zdania i zapisać go jako *.wav. Później wystarczy ustawić kursor na komponencie dźwiękowym. nacisnąć prawy klawisz myszy i wybrać opcję "import file".

Proste jak drut do skarpetek prawda.

Żeby napisać prostszą instrukcję, musiałbym napisac książkę liczącą conajmnie 300 stron, a tego forum Lukara raczej by nie wytrzymało.
Dzieki za odpowiedz.

Faktycznie istnieje taka mozliwosc, ale jest to czasochłonne, a nie samym angielskim czlowiek zyje.

Teraz jestem w trakcie przerabiania SM SP i to zajmie mi jeszcze kilka lat. Do kazdego slowka wklejam przyklad/y jego uzycia, wiec mam prowizorkę tego co bym chcial miec.

Ale to nie to samo, bo wymowy i intonacji nie ma i nigdy nie moge jej byc pewien, a poza tym zdania ktore sie słyszy duzo lepiej wchodza (i tak slowka z FCE Words mam opanowane naprawde swietnie).

IMHO SuperMemo.pl powinni rozwijac bazy w kierunku uzupełnienia slow/zwrotow zdaniami z wymowa!!!

Pozd.
PN
>Ale to nie to samo, bo wymowy i intonacji nie ma i nigdy nie moge jej
>byc pewien, a poza tym zdania ktore sie słyszy duzo lepiej wchodza (i
>tak slowka z FCE Words mam opanowane naprawde swietnie).

Supermemo pozwala wprowadzać takze dźwięk, mozesz zdania i nagrania pobierać z podręcznika, z którego się uczysz. Przy odprobinie wprawy nie zajmie Ci to dużo czasu. Dokładniejszy od mojego opis znajdziesz w książce Pawła Wimmera i ... "Angilekis z Komnputerem".

« 

Pomoc językowa