arabistyka na UAM

Temat przeniesiony do archwium.
Czy ktoś ma jakieś infornacje nt arabistyki na UAM? Czy może jest ktoś, kto studiuje tan kierunek? Wiem,że to dośc elitarne studia (15 osób na roku), ale bardzo chciałabym wiedzieć dokładnie ilu jest chętnych na jedno miejsce i jak wyglądają same studia. Będę wdzięczna za każdą informację
Arabistyka


Specjalność została utworzona w 1991 r. Nabór odbywał się niegdyś co drugi rok, a od roku akademickiego 2001/2002 corocznie. Są to studia magisterskie, pięcioletnie. Studenci uczą się współczesnego języka ogólnoarabskiego (tzw. Modern Standard Arabic) jako kierunkowego. Nauka tego języka trwa przez cały okres studiów. Poza tym na drugim i trzecim roku uczą się tzw. dialektów arabskich, to jest języków potocznie używanych w danych krajach lub obszarach. Obecnie uczymy regiolektu syryjskiego, irackiego i tunezyjskiego. Nie ma na razie możliwości innego wyboru. Od drugiego roku studenci rozpoczynają też naukę drugiego języka orientalnego, zwykle hebrajskiego, tureckiego, aramejskiego lub hindi. Ze względu na urlopy naukowe wykładowców i okresowe pobyty wykładowców zagranicznych, nie zawsze jednak istnieje możliwość wyboru drugiego języka. Jego nauka trwa do VIII semestru.

http://www.arab.amu.edu.pl/

Warunkiem otrzymania indeksu z wpisem na I rok studiów arabistycznych
jest pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego, które sprawdza
predyspozycje kandydata do studiów arabistycznych takie jak:

pytania kierunkowe:
- ogólna wiedza o świecie arabskim
- geografia krajów arabskich
- kultura arabska, religie
- własne zainteresowania krajami arabskimi

znajomość języków obcych:
- poprawność wymowy
- umiejętność opowiadania o sobie i wydarzeniach

znajomość języka polskiego:
- literatura polska
- gramatyka polska




Studenci mogą wybierać tematy prac magisterskich z następujących dziedzin nauki: językoznawstwo arabskie, klasyczna i współczesna literatura arabska, językoznawstwo kontaktowe na Bliskim Wschodzie, islam, język arabski w rękopisach polsko-tatarskich, język i kultura chrześcijan arabskich. Istnieje też możliwość wyboru innych tematów w porozumieniu z promotorem.



W poszczególnych latach przyjęcia studentów wyglądały następująco:

1991 - 5 studentów
1993 - 12 studentów dziennych, 12 eksternistycznych
1995 - 8 studentów dziennych i 7 eksternistycznych
1997 - 13 studentów
1999 - 15 studentów
2001 - limit przyjęć: 20 studentów
2002 - limit przyjęć: 20 studentów
2003 - limit przyjęć: 15 studentów

Obecnie limit przyjęć wynosi 15 osób.

Do krajów arabskich wyjeżdżają najlepsi studenci, przeważnie do Syrii, Jordanii, Kuwejtu i Maroka. Przewidujemy także wyjazdy np. do Egiptu, Tunezji. Od roku 1997 wyjechało łącznie 11 osób. Studenci wyjeżdżali również na semestralne studia na Uniwersytecie w Helsinkach w ramach europejskiego programu SOCRATES.
Warunkiem otrzymania indeksu z wpisem na I rok studiów arabistycznych
jest pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego, które sprawdza
predyspozycje kandydata do studiów arabistycznych takie jak:

pytania kierunkowe:
- ogólna wiedza o świecie arabskim
- geografia krajów arabskich
- kultura arabska, religie
- własne zainteresowania krajami arabskimi

znajomość języków obcych:
- poprawność wymowy
- umiejętność opowiadania o sobie i wydarzeniach

znajomość języka polskiego:
- literatura polska
- gramatyka polska

http://www.arab.amu.edu.pl/
Ok., dzięki, ale tyle to ja też wiem... Szukałam w necie informacji na ten temat, chodziło mi raczej o jakieś subiektywne odczucia, studia widziane oczyma studentów. Miałam nadzieję, że znajdę kogoś kto to studiował/studiuje. Ale i tak wielkie dzięki, to dla mnie bardzo ważne
Moja kolezanka poszla kilka lat temu na egzamin i sie zdziwila bo egzaminator kazal jej mowic slowa od tylu np jak sie nazywa itp

heh ;)
ja studiuje arabistyke na uw jest to bardzociezki kierunek i nie masz czasu nawet na zrobienie zakupow co lepsze program studiow na uam nie jest wcale tak przeladowany jak u nas a wrecz jest tu smiesznie malo przedmiotow jesli lubisz sie uczyc i masz bardzo duzo wolnego czasu i to cie naprawde interesuje to polecam wiecej info [email]
Dzięki bardzo. Mam problemy z wysłaniem maila na adres, który mi podałeś/aś (?), a mam kilka pytań. Jeżeli nie sprawi Ci to problemu to wejdź kiedyś na gg Mój nr 6765952 Z góry dzięki
pomylka [email]
w zesżłym roku było ok 90 osób na miesjce. na arabistykę. jest rozmowa kwalifikacyjna... loozik a studia...strasznie studne...poprostu trzeba systematycznosci....jakos w marcu maja być drzwi otwarte... :] wpadnij!
dzięki za wiadomość, ale jesteś pewien, że Ci się cyferki nie poprzestawiały? słyszałam o kierunkach, na których jest 30 osób na miejsce, ale 90 to już chyba pewna przesada... :) a jeżeli chodzi o te drzwi otwarte.... jak będziesz wiedział coś dokładniej to daj mi znać bardzo prosze Z góry dzięki:)
Ja jestem studentka arabistyki na uniwerku w poznaniu,zapraszam cie na GADU GADU 1034099, albo na maila [email]
ja jestem obecna stydentka i zapraszam na gadu gadu 1034099,albo na mail [email]
Chciałbym się dowiedziec więcej na temat rozmów rekrutacyjnych na arabistyke!!!
Moj mail [email]
Temat przeniesiony do archwium.