Licencjat- bibliografia- pomocy :(

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Wstępnie temat pracy licencjackiej został zakwalifikowany ale mam poważne obawy jeśli chodzi o znalezienie bibliografii. Mój temat brzmi :
"Problems and solutions in finding English equivalents for learners. "
Czy moglibyście coś polecić?
Z góry dziękuje za odpowiedzi lub sugestie dotyczące tematu.
Sprawdź czy uczelnia ma dostęp do elektronicznych baz artykułów naukowych - to na początek.
Niestety nie dysponuje.
Dziękuje za sugestie.
Jaka uczelnia?
NKJO pod opieką dydaktyczną Uniwersytetu Wrocławskiego.
Szczerze mówiąc chciałabym napisać pracę licencjacką czysto tłumaczeniową ale NKJO narzucił nam metodyczną.
Moim wręcz marzeniem jest uwzględnienie, któregoś z tych tematów:
Typology in Translation Studies
Approaches to translation strategies
Categorization of translation shifts
Types of equivalence
Translation units
Pragmatics in translation
Ways to analyse meaning
Localisation and globalisation
The use of technology in Translation Studies
Jednak musi być to temat pod aspekt metodyczny :(
Temat pracy licencjackiej mogę jeszcze zmienić, bo jest on wstępny. Prosiłabym o wszelkie porady i sugestie. Nawet najmniejsza wskazówka jest dla mnie na wagę złota.
Nie specjalizuję się w tłumaczeniówce, więc nie znam stanu badań, ale:

- porozmawiaj o tym z promotorem (jak o wszystkim co robisz w pracy)
- wydaje mi się, że będzie ci pasowało m.in. zagadnienie "false friends", a zatem być może np. książka "Difficult Words In Polish-English Translation" Christian Douglas-Kozłowskiej podrzuci Ci jakiś pomysł (chociaż to w zasadzie chyba poradnik, a nie książka naukowa), ale to zawęża Ci temat do języka polskiego
- UWr ma zdaje się dostęp do płatnych baz artykułów naukowych i jeśli chcesz omawiać te problemy także w kontekście nauczania użytkowników innych języków, to dostęp może Ci się przydać. Może warto się dowiedzieć, czy na jakiejś zasadzie udostępniają te zasoby na miejscu w czytelni

To jest link do ogólnopolskiego katalogu naukowego NUKAT:
http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/gw_48_1_14/chameleon?skin=default&lng=pl

Może warto zobaczyć jakie książki, z interesujących Cię ogólnie dziedzin, mają w tej chwili inne uczelnie. Nie wiem, czy miałabyś szansę ściągnąć takie książki przez wypożyczalnie między biblioteczną, ale nawet jeśli nie, to może znajdziesz tam coś inspirującego.
edytowany przez Iota: 10 lut 2011
Dziękuje bardzo. Wyżej wymienioną książkę już mam, ale tak naprawdę Twoje wskazówki mi się przydadzą. Jeszcze raz dziękuje.
Poszukaj w korpusach, lub np. na stronie projektu Gunetberg na pewno coś znajdziesz na ten temat :)
edytowany przez Justi_89: 11 lut 2011
Dziękuję bardzo :)
Polecam publikacje Grzegorza Szpili i Krzysztofa Philipa Rudolfa - także w tematyce false friends i close relatives. To są takie quasi-naukowe publikacje, chociaż zasadniczo słownikowo-poradnikowe.

Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa