topiki na KJS

Temat przeniesiony do archwium.
hej w jaki sposob opracowywujecie? ile wam zajmuje?
czesć, ja opracowuję po kilka dziennie, wypisuję na kartce jakieś równoważniki zdań, słownictwo, każdy mniej więcej na jedną stronę
jeżeli mogę coś doradzić: dobrze jest mieć opracowany plan wypowiedzi i pochwalić się tym przed komisją: first I\'m going to talk about... and then... Jeżeli potem coś się zapomni, to komisja może (może) podpowiedzieć - you said you were going to talk about...
I oczywiscie nie uczyć sie na pamiec: wypisywać zwroty i wyrażenia, \"rownowazniki zdan\", jak pisze przedmowca, moze jakis cytat co kilka tematow.
ja mam specjalny segregator, w ktorym przechowuje wszystkie materialy. Kazda koszulka to odrebny temat i wkladam do niej artykuly po niem. ang. polsku czy nawet rysunki. czytam to wszystko, zeby \"wejsc\" w klimat i slownictwo i potem opowiadam co pamietam. Do tej pory nie mam pojecia, jak opracowac dwa ostatnie zagadnienia... koszmar. Znajac zycie i mojego pecha, to zapewne 29 albo 30 temat wylosuje.. :((
Macie jakies propozycje? Moj jezyk wybrany na ustny to niemiecki.
Pozdrawiam
=) moj tez niemiecki =)
ja pisze cale wypracowania- wiadomo ze i tak wszystkich nie zapamietam, ale pocwicze gramatyke i slownictwo od razu :) A na razie zajmuje sie ILS\'owskimi tematami, bo tam egzamin jest najpierw :)
Mnie takze zostały dwa tematy do opracowania...ale nie mam pojecia co napisac nawet po polsku....moze ktos poradzi mi co pisac na temat \"kultura masowa a kultura wysoka\" oraz kultura wysoka- szanse i zagrożenia\"
jeśli mogę mieć jeszcze kilka pytań (mam nadzieję, że mogę :)
to chciałabym wiedzieć, czy jest jakiś czas na przygotowanie się do wypowiedzi (chociaż 5 min.), czy po prostu \"losujesz i jedziesz\". Jak długo (mniej więcej oczywiście) trzeba odpowiadać na zadane pytanie? Jeszcze jedno, czy ktoś orientuje się, ile trzeba było mieć punktów w poprzednim roku, żeby zostać przyjętym ? Testy na KJS wychodzą mi co prawda dość dobrze, ale z tego co widzę, są z roku na rok coraz trudniesze. Ostatnie pytanie: czy jeśli się zdaje nietypową kombinację języków i na tą kombinację dostanie się np 4 albo 5 osób, to czy grupa w ogóle zostaje utworzona? Z góry dzięki za odpowiedź :)
>to chciałabym wiedzieć, czy jest jakiś czas na przygotowanie się do
>wypowiedzi (chociaż 5 min.), czy po prostu \"losujesz i jedziesz\".

Nie ma czasu na przygotowanie. Niektore komisje umozliwiaja zdajacym przeczytanie tematu (losuje sie numery), co pozwala opanowac nerwy.

>Jak długo (mniej więcej oczywiście) trzeba odpowiadać na zadane pytanie?

Na jedna osobe komisja na 10-12 minut (odpowiedz + dyskusja po wyjsciu zdajacego)

>Jeszcze jedno, czy ktoś orientuje się, ile trzeba było mieć punktów w
>poprzednim roku, żeby zostać przyjętym ?

ok. 75% maksymalnej liczby, o ile pamiętam.

> Ostatnie pytanie: czy jeśli się zdaje nietypową kombinację
>języków i na tą kombinację dostanie się np 4 albo 5 osób, to czy grupa
>w ogóle zostaje utworzona? Z góry dzięki za odpowiedź :)

Nietypowa kombinacja to NR lub RN. Takie osoby mają zajęcia z pierwszego języka z grupami NA1, NA2 itp. (pierwszy przypadek), RA1, RA2 itp. (drugi przypadek). Z drugim językiem jest podobnie. Czyli nie jest się przypisanym do jednej grupy na wszystkie zajęcia, ale NA PEWNO osoby z taką kombinacją zostają przyjęte, oczywiście jeżeli uzyskają odpowiednio dużo punktów. Teraz na I roku są chyba 4 osoby NR i 2-3 RN.
wielkie dzięki za odpowiedź, im więcej się wie, tym mniejszy staje się strach przed i zaskoczenie na egzaminie :)
Rozumiem to.
ja nie mam pojecia na 29 i 30 any proposal?
fajne temaciki,
o kulturze masowej, to np te hip hopy, mtv, seriale, ubrania młodzieży, szpany, to co widzisz dookoła, kino, to co popularne i wszyscy o tym gadają,
kultura wysoka to np muzea, koncerty muzyki poważnej, balety, wystawy, festivale, np vratislavia cantans, Chopinowski, koncerty muzyki organowej w kościołach, bankiety dla vipów-czy to kultura niska czy wysoka, jak się tam zachowują.
jacy ludzie jakimi z tych rzeczy się pasjonują i co sądzą jedni o drugich.

np wpływ muzyki rapowej na ludzi i na zwierzeta-zwierzęta stają się niespokojne, jak słyszą muzykę np heavymetalową,
wpływ muzyki poważnej-ponoć roślinki szybciej rosną.

takie mam przemyślonka na teraz, ktoś coś doda?
a, kultura wysoka, szanse i zagrożenia
-szanse-można zapraszać naprawdę utalentowanych muzyków, organizować imprezy na poziomie, programy tv na poziomie, bankiety, spotkania ludzi tzw ze świecznika, którzy będą mogli być wzorem dla innych, dla młodych. pokazywanie ludzi taktownych, kulturalnych, interesowanie się teatrem, sztuką, poezją, literaturą, wypowiedzi na poziomie.

a zagrozenia-wstęp tzw \"chamów\" do elit, robienie z bankietów libacji alkoholowo-demolkowych, niski poziom intelektualny polityków i ich działania, afery korupcyjne, wypowiedzi co poniektórych

zagrożenia też mogą być inne, np internet, filmy klasy b, często ociekające przemocą, zamiast czytania książek, Polak czyta statystycznie chyba ok pół książki na rok, a ile ogląda filmów np w telewizji przez rok?
rozboje, pobicia zamiast pomocy innym. szacunek dla bogatych, nieważne jak się dorobili.

zagrożeniem jest brak autorytetów, np uczeń pobił nauczyciela, brak szacunku dla rodziców i mienia innych, skutki \"bezstresowego\" wychowania.

a to takie moje przemyślonka na szybko, ktos by coś dodał?
ojej widze ze wiele osob ma juz prawie wszystkie tematy opracowane...ja jeszcze nie zaczelam...ale raczej nie bede sie tego uczyc na pamiec tylko przeczytam slownictwo czy cokolwiek co mam na danz temat i spproboje to opowiedziec myslicie ze to dobry sposob?
to chyba najlepszy sposób, bo po co się wypracowań uczyć na pamięć?
a jak ci się coś pomyli i poczujesz nagle pustkę?
zresztą to widać, jak ktos klepie wyuczone wcześniej zdania.

acha, co do kultury niskiej i wysokiej,
może można by było tez tu podać przykład Garou kontra PKP
vuehe a co jak sie nie dostaniecie ...hehe
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Studia językowe