Studnia w USA lub WB..?

Temat przeniesiony do archwium.
Hej,, wiem że jest sporo tematów o studiach za granicą ale;P
Bardzo chciałabym w przyszłości studiować na jakiejś prestiżowej uczeli
(np. myślę o Oxford, Cambridge, Yale, Northwestern, Harvard, Berkeley ...)
Może ktoś z was studiuje na tego typu uczelni??
i mógłby napisać mi jakie są wymagania, warunki przyjęć?
jestem jeszcze w gimnazjum ale już chciałabym wiedzieć jak mogę się przygotowywać.;)
a i Czy na studia za granicą trzeba zdawać maturę międzynarodową (IB) ??

Ps. Myślę o stomatologi (medycynie)
Warunki przyjescia studentow sa wuraznie napisane na stronie internetowej danego Uni. Prosze najpierw to przeczytac.
Tak czytałam;)
Ale może ktoś to ma zamiar studiować, studiuje lub skończył studia na którymś z tych uniwersytetów będzie mógł udzielić trochę informacji>?
Czy posiadając zdaną maturę IB aby studiować w USA lub Anglii trzeba zdawać jeszcze IELTS, TOEFL czy maturę amerykańską SAT??
a studia (medycyna) w USA jest naprawdę taka b. kosztowna czy można się starać o jakieś stypendia? [bo słyszałam że dla przeciętnego polaka takie studia są nie możliwe ze względu na ich koszt;( ]
Może ktoś się trochę orjętuję i mi to wszystko wytłumaczy?;)bo trochę się już pogubiłam?;P
Cytat: DomCia120297
Czy posiadając zdaną maturę IB aby studiować w USA lub Anglii trzeba zdawać jeszcze IELTS, TOEFL czy maturę amerykańską SAT??

Jeśli chodzi o UK to każdy uniwersytet ma trochę inne wymagania; niektóre nawet zwalniają z posiadania certyfikatu jeśli masz ponad 70% z matury rozszerzonej (wiem, wiem, że piszesz IB, tylko chciałam uzmysłowić, że musisz patrzeć na stronach konkretnych uni).

Cytat: DomCia120297
orjętuję

orientuję*
Pisze o USA. Warunki przyjecia i egzaminy jakie trzeba zdac okresla kazda uczelnia. Ceny sobie zobacz na stronie danego uniwersytetu, beda najbardziej aktualne. Ewentualnie mozna przegladnac jakies ogolne wyszukiwarki dla studentow, moze nie tak dokladnie, ale duzo szybciej. O stypendia starac sie zawsze mozesz, ale zeby je dostac to musisz spelniac pewne kryteria, a bycie studentem na wizie F-1 do wiekszosci stypendiow Cie niestety dyskwalifikuje. Mozesz probowac na uczelnie full-need i need blind, wtedy bedzie za darmo, tylko ze takie uczelnie sa naprawde dla ludzi wybitnych, pytanie wiec czy sie dostaniesz. Co do medycyny to sa to studia graduate, czyli najpierw robisz 4 lata czegokolwiek, a potem dopiero orka na medycynie. Poczytaj moje wczesniejsze posty.
Co do USA: piszesz, że chciałabyś studiować na jakiejś prestiżowej uczelni. Przez ostatni rok drążyłam troche ten temat, więc myślę, że mogę być pomocna. Jeżeli chodzi o Ivy League to wszystkie wymagają SAT I i co najmniej dwóch SAT II, czasem w zależności od kierunku (np. do inżynierskiej Fu Foundation - części Columbia Uni- wymagają przedmiotów ścisłych typu Math level 2, chemia itd) lecz na ogół mogą to być dowolne. Nie obchodzą ich inne egzaminy, wyniki naprzykład z IB są traktowane jako coś dodatkowego. Co do IELTS/TOEFL- jeśli Reading na SAT zdasz na ponad 650 punktów, egzamin ze znajomośći języka nie jest wymagany, choć można go również zdać jako dodatkową kwalifikację.
A teraz finanse- spora część szkół Ivy League jest need-blind dla osób spoza USA. Np. Yale lub Harvard najpierw przeglądają twoją aplikację, podejmują decyzję o ewentualnym przyjęciu, a dopiero potem sprawdzają twoje możliwości zapłacenia za studia. Yale Uni finansuje do 100% czesnego dla osób, których rodzina zarabia poniżej 65 000$. W zależności od zarobków uczelnia wymaga płacenia pewnego procenta opłaty za studia.
Inne uczelnie np Brown lub Columbia nie są need-blind dla osób z zagranicy, czyli musisz mieć pieniądze na pokrycie co najmniej części czesnego. Najlepiej jest pogrzebać trochę po stronach internetowych uczelni, na które chcesz się wybrać. Sama jednak wiem, że często informacji jest niewiele lub ciężko je znaleźć, więc mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłam.

PS. jeśli potrzebowałabyś podręczników do SAT i SAT II (Math & Biology) to mam takowe na zbyciu :)
Temat przeniesiony do archwium.