Przerwa przed studiami-jak z pozniejsza rekrutacjÄ…?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Mam pytanie odnośnie takiego scenariusza, mianowicie teraz mam 19 lat
i w tym roku pisze mature. Jednak przegapiłem terminy składania
papierów na uczelnie angielskie oraz obecnie mój poziom angielskiego jest raczej bardzo niski, ponieważ wcześniej nawet nie próbowałem marzyć i studiach w Anglii i go całkowicie olewałem. Tak, wiem czas stracony, ale cóz. Tera chciałbym studiować w Anglii. Nadmnienie tylko , ze jeżeli chodzi o mój poziom nauki to matury spokojnie zdam dość wysoko, bo zauważyłem na forach że jest takie myśle, że jeżeli ktos chce zrobic sobie przerwe po maturze np w moim wypadku na nauke jęztka to jest jakis głupszy i ma bardzo słabe wyniki z matur.

Dlatego też wymyśliłem sobię, że po maturze zrobię sobie przerwe i na rok lub dwa wyjade do Anglii uczyć się języka w praktyce i jednocześnie pracować. I teraz mam pytanie, kiedy już nauczę sie dobrze języka jak to będzie z późniejszą rekarutacją na studia? Czy właśnie uczelniom może przeszkadzać taka przerwa po szkole średniej przeznaczona na prace za najniższa krajową w Anglii? Ponieważ po samej maturze kiepsko będzie dostać jakąs konkretną prace.

Poczytałem dużo stron i pokusiłbym się nawet o próbe aplikacji na Oksford, ponieważ wymagania sie są jakies kosmiczne, tylko że na tych bardzo prestiżowych uczelniach przerwa przed studiami chyba w ogole nie wchodzi w gre?

Czy moze jednak jak sie dobrze zaprezentuje na rozmowe kwalfikacyjne to docenią poświęcenie i prawdziwą chęć studiowania na ich uczelni?
Chciałbym aplikować po prostu na jedną z jakiś lepszych uczelni w Anglii, bo moim zdaniem studiowanie tam na byle jakiej uczelni, które proponuja jakies biura pośredniczące w aplikacji chyba mija sie z celem. Wtedy juz lepiej pójśc na solidną polską uczelnie np. Poitechnika Warszawską.

Albo jak to jest z tym statusem "Mature Student", czy po 21 roku życia
juz nie można aplikować na studia jak normalny maturzysta, w sensie pełne studia, nie żadne wieczorowe?
Czy po tych dwóch latach pracy mogę wgl marzyć o tym aby dostać sie na Oksford lub jakąś inną dobrą uczelnie np w Edynburgu?

Z tego co wiem to w Polsce nie ma takiego podziału, każdy pomimo wieku studiuje tak samo.
Pozdrawiam
Cytat: stadrom007
Witam,
Mam pytanie odnośnie takiego scenariusza, mianowicie teraz mam 19 lat
i w tym roku pisze mature. Jednak przegapiłem terminy składania
papierów na uczelnie angielskie oraz obecnie mój poziom angielskiego jest raczej bardzo niski, ponieważ wcześniej nawet nie próbowałem marzyć i studiach w Anglii i go całkowicie olewałem. Tak, wiem czas stracony, ale cóz. Tera chciałbym studiować w Anglii. Nadmnienie tylko , ze jeżeli chodzi o mój poziom nauki to matury spokojnie zdam dość wysoko, bo zauważyłem na forach że jest takie myśle, że jeżeli ktos chce zrobic sobie przerwe po maturze np w moim wypadku na nauke jęztka to jest jakis głupszy i ma bardzo słabe wyniki z matur.

Gdzie to niby słyszałeś? W UK nie ma znaczenia czy od razu idziesz na studia czy nie, liczą się wyniki. I nie patrz po forach, tylko na minimalne wymagania uczelni - znajdziesz je na ich stronach.

Cytat:
Dlatego też wymyśliłem sobię, że po maturze zrobię sobie przerwe i na rok lub dwa wyjade do Anglii uczyć się języka w praktyce i jednocześnie pracować. I teraz mam pytanie, kiedy już nauczę sie dobrze języka jak to będzie z późniejszą rekarutacją na studia? Czy właśnie uczelniom może przeszkadzać taka przerwa po szkole średniej przeznaczona na prace za najniższa krajową w Anglii? Ponieważ po samej maturze kiepsko będzie dostać jakąs konkretną prace.

To zależy tylko od Ciebie i od tego, co napiszesz w personal statement. Jeśli napiszesz, że grzałeś tyłek na zmywaku, bo Ci się nudziło i nie znałeś języka - nie ma mowy, że popatrzą na Twoją aplikację pozytywnie. Ale jeśli obrócisz to w same pozytywy (szkoła życia, nauka języka, poznanie angielskiej kultury i jeszcze dorzucisz rozwijanie swoich pasji czy wolontariat - super). Poczytaj więcej o gap year, o tym, co można oprócz pracy robić. Musisz mieć plan, bo opcja na zasadzie "pojadę i może się nauczę języka, coś tam popracuję i zobaczymy" jest bardzo słaba. Może jakiś kurs języka do tego? Wolontariat? Coś w kierunku swoich studiów? Może być tak, że w pracy nie nauczysz się języka, bo będziesz pracował z kilkoma Polakami - zapomnij wtedy o używaniu języka w pracy. Dwa, tam nie używa się języka, który potem usłyszysz na wykładach i ćwiczeniach, tylko bardzo prostej komunikacji. Pomyślałeś co z pisaniem po angielsku? Tego nie nauczysz się w pracy, a na tym oparte są prace zaliczeniowe i egzaminy. Musisz dobrze pisać, mieć zasób słów. Pomyśl o konkretnym kursie językowym, który rozwinie wszystkie umiejętności. Poza tym musisz zdać egzamin językowy, pomyślałeś o tym?
Musisz mieć plan na wyjazd. To jest podstawa.


Cytat:
Poczytałem dużo stron i pokusiłbym się nawet o próbe aplikacji na Oksford, ponieważ wymagania sie są jakies kosmiczne, tylko że na tych bardzo prestiżowych uczelniach przerwa przed studiami chyba w ogole nie wchodzi w gre?

Ty serio mówisz? To jest jedna z najlepszy uczelni na świecie. Jak maturę napisałeś/napiszesz? W jakie procenty i jakie przedmioty rozszerzone celujesz?

Cytat:
Czy moze jednak jak sie dobrze zaprezentuje na rozmowe kwalfikacyjne to docenią poświęcenie i prawdziwą chęć studiowania na ich uczelni?
Chciałbym aplikować po prostu na jedną z jakiś lepszych uczelni w Anglii, bo moim zdaniem studiowanie tam na byle jakiej uczelni, które proponuja jakies biura pośredniczące w aplikacji chyba mija sie z celem. Wtedy juz lepiej pójśc na solidną polską uczelnie np. Poitechnika Warszawską.

Wiesz, co, najpierw poczytaj o uczelniach w UK, a potem zadawaj pytania, bo tok myślenia masz co najmniej dziwaczny.

Cytat:
Czy po tych dwóch latach pracy mogę wgl marzyć o tym aby dostać sie na Oksford lub jakąś inną dobrą uczelnie np w Edynburgu?

Powtarzam: poczytaj o uczelniach. Masz bardzo spaczonÄ… wizjÄ™ studiowania tutaj na "w miarÄ™ dobrej uczelni jakÄ… jest Oxford".
edytowany przez oliwkowa-oliwka: 09 mar 2013
No masz rację, troche źle opisałem sytuacje. To sprostuje.

Tak mam pełną świadomość tego, że taki Oksford jest jedna z najlepszych uczleni na świecie. Napisałem tylko, że po przestudiowaniu tej strony - http://naukazagranica.pl/ - pokusiłbym się nawet o taką aplikacje, ponieważ właśnie wymagania według tej atrony nie są takie kosmiczne jak się wydają. A jak pisałem wcześniej samemu na stronie uczelni nie za dużo sobie sprawdze. Matura z matmy roz. spokojnie powyżej 90-95%, oraz fizyka roz. z 70% aktualnie? Wiadomo jeszcze w czasie tej pracy mógłbym poprawić maturę np. gdyby sie noga powinęła w tym roku.
Teraz zdaje tylko dwa rozszerzenia, a tam trzeba mieć chyba 3 albo 4. Także, jeżeli bedę tam próbował to za rok musze cos jeszcze sobie zdać na maturze. Ale ok, to tylko takie rozważania o tym Oksfordzie, warto pomarzyć :)

Przejdzmy dalej.
Wiadomo praca będzie jakas byle jaka. Ale dobrze piszesz, jak sie to dobrze ubierze w słowa to chyba problemu być nie powinno. Co do nauki jezyka,zamierzam sam sie spiąć i uczyć po pracy, a jeszcze pobyt w Anglii to ułatwi. Na miejscu napewno też bym sie zapisał na jakis kurs językowy, oczywiście masz pełna racje. Plan musi być.
Na te lepsze uczelnie potrzeba certyfikatu, takze też jestem świadomy, żeby na wszystko starczyło czasu musiałbym zrobić sobie z 2 lata przerwy. Dla mnie to żaden problem, ponieważ cały czas moge sobie przez ten czas odkładać jakies pieniadze.

No ponoć jest tak, że jeżeli ktoś idzie na studia w wieku powyżej 21 lat to ma status "mature student" i rekarutacja jest inna, łatwiejsza, mniejsze wymagania. Bo są to zazwyczaj osoby mające doświadczenie zawodowe i po prostu rozwijające sie na danym stanowisku. Takie informacje znalazłem.

Jednak ja chciałbym po nadrobieniu zaległości językowych iśc sobie na studia jako "normalny" student.

Co do dobrej uczleni, to mam na myśli normalnie notowaną w rankingach uczelni w UK. Np. ten Edynburg. Ponieważ zauważyłem że na stronach typu - http://www.studiazagranica.pl - gdzie pomagaja w rekrutacji są to zazwyczaj jakies nieznane uczelnie, które sa zazwyczja gorsze. Tak? Dlatego o proces aplikacji warto zadbać samemu.
Cytat: stadrom007
Tak mam pełną świadomość tego, że taki Oksford jest jedna z najlepszych uczleni na świecie. Napisałem tylko, że po przestudiowaniu tej strony - http://naukazagranica.pl/ - pokusiłbym się nawet o taką aplikacje, ponieważ właśnie wymagania według tej atrony nie są takie kosmiczne jak się wydają.

Przeczytaj co napisałeś jeszcze raz: według autora strony. to sobie możesz wsadzić między bajki i polskie strony na temat studiowania w UK też. tego, ile tam jest błędów, nawet nie chce mi się komentować. Na oficjalne stronie Ox byłeś? Statystyki widziałeś? Ile kosztuje czesne też widziałeś? Jakie mają osiągnięcia aplikanci też widziałeś? Na jakim poziomie minimalnie język musisz znać widziałeś?

Cytat:
A jak pisałem wcześniej samemu na stronie uczelni nie za dużo sobie sprawdze. Matura z matmy roz. spokojnie powyżej 90-95%, oraz fizyka roz. z 70% aktualnie?

Jak to za duzo nie sprawdzisz? wszystko tam jest. informacji lepszych niż u źródła w internecie nie znajdziesz. no błagam Cię.

Tylko tyle? Na Ox za mało. Do Edynburga i reszty śmietanki też.

Cytat:
Wiadomo praca będzie jakas byle jaka. Ale dobrze piszesz, jak sie to dobrze ubierze w słowa to chyba problemu być nie powinno.

Słowa muszą być poparte czynami.


Cytat:
No ponoć jest tak, że jeżeli ktoś idzie na studia w wieku powyżej 21 lat to ma status "mature student" i rekarutacja jest inna, łatwiejsza, mniejsze wymagania. Bo są to zazwyczaj osoby mające doświadczenie zawodowe i po prostu rozwijające sie na danym stanowisku. Takie informacje znalazłem.

Różnie uczelnie traktują mature students. raz, że to jest ktos powyzej 21 lat, inne - powyżej 25, a jeszcze inne tylko takich, które w edukacji mają konkretne lata przerwy (np. 5). nie licz na to, ze będziesz mieć "łatwiej". to jak Cię zakwalifikują zależy od nich, nie od ciebie.

Cytat:
Co do dobrej uczleni, to mam na myśli normalnie notowaną w rankingach uczelni w UK. Np. ten Edynburg. Ponieważ zauważyłem że na stronach typu - http://www.studiazagranica.pl - gdzie pomagaja w rekrutacji są to zazwyczaj jakies nieznane uczelnie, które sa zazwyczja gorsze. Tak? Dlatego o proces aplikacji warto zadbać samemu.

Weź przestań te polskie strony cytować, tam jest pełno bzdur. Do Edynburga aplikuje co roku do 50 TYSIĘCY ludzi z całego świata. dostają się tylko najlepsi i ci, którzy mają najwięcej szczęścia. uczelnie w UK nie kończą się na Ox, Edi i na Wyższej Szkole Gotowania Ryżu. Jest ich masa i oprócz tych dwóch wymienionych przez Ciebie jest sporo na świetnym poziomie.
Aha - to, że nie słyszałeś o innych dobrych uczelniach w UK oprócz Ox i Edi, świadczy wyłącznie o tym, że ich NIE ZNASZ i nie zrobiłeś nic, żeby poznać oferty uczelni tutaj. To NIE znaczy, że super uczelnie oprócz tych dwóch nie istnieją, a wiele wydziałów na innych uczelniach bije je na głowę poziomem, jakością, profesorami i badaniami naukowymi.
No popadłem w skrajne sytuacje z tymi uczelniami, masz racje. Mogłabyś podać kilka dobrych uczelni technicznych?

Największą moją obawą był tylko ten proces rekstuacji. W sensie, że po przerwie dwuletniej ciężko mi się bedzie dostać na jakiekolwiek studia w uk. Czyli niezależnie od tego czy jestem od razu po maturze czy pojde na studia w wieku 22 lat rekrutacja będzie taka sama?
Cytat: stadrom007
No popadłem w skrajne sytuacje z tymi uczelniami, masz racje. Mogłabyś podać kilka dobrych uczelni technicznych?

Konkrety proszÄ™. Kierunek/-ki.

Cytat:
Największą moją obawą był tylko ten proces rekstuacji. W sensie, że po przerwie dwuletniej ciężko mi się bedzie dostać na jakiekolwiek studia w uk. Czyli niezależnie od tego czy jestem od razu po maturze czy pojde na studia w wieku 22 lat rekrutacja będzie taka sama?

Moim zdaniem tak. Ale możesz zapytać się uczelni (email) jak już sobie ich kilka wybierzesz.
najlepiej kierunek typowo samochodowy, jednak taki są rzadkością, to ogólniej budowa maszyn, silników
Zacznij od początku. Wejdź sobie tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_Scotland

i tu:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_England

Przeglądnij WSZYSTKIE ich strony w zakładkach dla prospective undergraduate students i zobacz, jakie mają kierunki i czy jest to, co chcesz studiować.
A jak to jest z poprawianiem matury? U nas nie ważne ile razy sie poprawia bo w rekrutacji liczą sie procenty i punkty. Tam w Anglii widze rekrutacja jest taka bardziej personalna. Czy poprawa matur zmniejsza w jakikolwiek sposób szanse?
Cytat: stadrom007
A jak to jest z poprawianiem matury? U nas nie ważne ile razy sie poprawia bo w rekrutacji liczą sie procenty i punkty. Tam w Anglii widze rekrutacja jest taka bardziej personalna. Czy poprawa matur zmniejsza w jakikolwiek sposób szanse?

na niektóre kierunki (medycyna, weterynaria) nie można aplikować po poprawie matury. na inne tak, chyba że gdzieś uczelnia zaznaczy sobie inaczej, ale to wtedy trzeba konkretnie patrzeć. ja takiej nie kojarze.
możesz iść do Collegu uczyć się angielskiego part-time. wtedy będziesz miał czas i na pracę w UK i na naukę języka, a poza tym, przyjmując że twoja matura będzie zdana na wysokim poziomie, takie doświadczenie w Collegu może pomóc Ci w dostaniu sie na studia. nie tylko świadczyłoby o tym że podchodzisz do sprawy na poważnie, twoja znajomość angielskiego byłaby poparta zdanymi egzaminami/certyfikatem ale również utwierdzałoby to uniwersytet w tym, że jesteś w stanie poradzić sobie z nauką na uczelni wyższej w obcym kraju.

moim zdaniem takie rozwiązanie mogłoby być dobre w twojej sytuacji.
To i ja coÅ› dorzucÄ™.

Żeby mieć jakieś rozeznanie zajrzyj tu: http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Mechanical+Engineering. Pamiętaj, że każdy ranking jest inny, więc trzeba użyć głowy, żeby wybrać te uniwerki, które będa TOBIE odpowiadać.

Sprwadź w Wikipedii i innych źródłach po angielsku jaki jest przemysł w mieście/okolicy - zaplecze na praktyki, miejsce przyszłej pracy ... kontakty wydziału z biznesem
np.
Bristol - ośrodek produkujący samoloty (produkowali kiedyś concorda)
Southampton - produkcja Forda Transita w Swaythling . . .itd

Każdy uniwerek z Russell Group, (ale są też inne dosyć dobre) będzie doskonałym wyborem.
http://www.russellgroup.ac.uk/our-universities.aspx
http://www.russellgroup.ac.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Russell_Group

Zostaw polskie strony, bo na nich nic nie ma. To forum ma trochę praktycznych rad, ale trzeba poświęcić wiele wieczorów, żeby zapoznać się z tą skarbnica wiedzy.
Może też przydadzą Ci się informacje, które można zdobyć na tej stronie: http://unistats.direct.gov.uk/institutions/
Można tu też wybrać kilka kursów, zrobić shortlist i je porównać.
Sprawdzisz tu np. ile osób wylatuje po pierwszym roku studiów oraz z jakimi ocenami kończa kursy oraz inne informacje.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa