POP-English 3.0 jest multimedialnym programem przeznaczonym dla osób średnio i dobrze znających język angielski. Przygotowano go z pomocą specjalistów z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zamieszczony w nim słownik został w nowej wersji udźwiękowiony, a więc każde angielskie słowo czy zwrot zostanie na nasze życzenie wypowiedziane przez lektora. Transkrypcja fonetyczna została przygotowana na podstawie międzynarodowego standardu IPA, a zakres materiałowy dostosowany do programu szkoły średniej i wymagań egzaminacyjnych na średnio zaawansowanym poziomie nauki, chociaż niektóre z ćwiczeń wymagają większej wiedzy.
Program instalacyjny tworzy foder POP-English 3.0, zawierający właściwy program do nauki języka, edytor ćwiczeń i generator sprawdzianów oraz deinstalator aplikacji. Obsługa programu nie sprawia trudności. We wszystkich miejscach korzystać można zarówno z klawiatury, jak i myszki.
Po uruchomieniu programu na ekranie pojawia się przejrzyste menu, dające dostęp do ćwiczeń, słowników, wyboru poziomu trudności itp. Aplikacja oferuje trzy podstawowe działy: słownictwo, gramatykę i fonetykę. Bardzo przydatny jest słownik polsko-angielski i angielsko-polski, będący integralną częścią programu. Na pochwałę zasługuje niezależny od systemu pomocy, obszerny podręcznik. Można go wywołać z paska zadań programu, dostępny jest również podczas ćwiczeń, kiedy chcemy zasięgnąć informacji na temat danego zadania.
Ćwiczenia w działach podzielone zostały tematycznie, na przykład w najprostszych wydzielono m.in. nazwy kolorów, budynków i podzespołów komputerowych. Przebieg każdego ćwiczenia zależny jest od wybranego trybu (nauka lub egzamin) oraz od zadeklarowanego poziomu trudności. W trybie \"nauka\" uczeń podczas ćwiczeń ma dostęp do podręcznika i słowników. Zadawane pytania pojawiają się losowo, aż do udzielenia poprawnej odpowiedzi. Po wyczerpaniu zestawu pytań zostanie wyświetlona statystyka - liczba pytań, procent poprawnych odpowiedzi oraz stosunek prawidłowych odpowiedzi do podjętych prób. W trybie \"egzamin\" ćwiczenia zadawane są kolejno, bez powtórzeń. Tu nie ma możliwości korzystania z pomocy, a dodatkowym utrudnieniem jest konieczność udzielenia odpowiedzi w ściśle określonym czasie. Statystyka sprowadza się tylko do informacji: dobrze - tyle, źle - tyle.
Dużą zaletą programu jest możliwość tworzenia własnych ćwiczeń i sprawdzianów. Służą do tego aplikacje \"Edytor ćwiczeń\" i \"Generator sprawdzianów\". W pierwszej z nich tworzyć można 16 różnych rodzajów ćwiczeń (np. słownikowe, zgadywanki) i każde ilustrować grafiką (.bmp) lub dźwiękiem (.wav). Druga aplikacja - sprawdziany - przeznaczona jest do tworzenia testów z języka angielskiego. Zasada jej działania przypomina edytor tekstu. Po przygotowaniu testów i ćwiczeń dołączamy je do zestawu, określając dział, do jakiego mają należeć i stopień trudności. Gotowe testy, po wydrukowaniu można już rozdać uczniom.
Wymagania sprzętowe: komputer PC 386, 4 MB pamięci RAM, CD-ROM o podwójnej prędkości, karta dźwiękowa zgodna z Windows, karta VGA 640x480 256 kolorów, MS Windows 3.x lub nowszy.