Canada kraj dla nowych imigrantow?

Temat przeniesiony do archwium.
151-180 z 209
Drogi przyjacielu z vancouver island.

witaj na forum!

serdeczne dzieki za zainteresowanie.w piatek wyslalem do ciebie emalke z zapytaniem o przeslanie nam zdjec i info wraz z cena wyjsciowa waszego biznesu.byc moze jeszcze nie miales czasu na sciagniecie imelki.ponizej podaje adresik

pozdrawiam i pozostaje,

nappy
[email]
witaj nappy

twoj e-mail otrzymalem, dziekuje. przejrzalem te strone ktora mi podales i wiem, ze pewne rzeczy sa do przeskoczenia.... a jak to zalatwic wiedza dobrze prawnicy specjalizujacy sie w sprawach emigracji.
wymieniasz tez inne przeszkody.....dosyc istotne........ktorych niestety przeskoczyc sie nie da.
wierze jednak ,ze jak bedziesz wytrwaly to dopniesz swego.
trzymam kciuki

pozdrawiam i zycze sukcesow.

solar00
solar,
dzieki za maila i zycze wam sukcesow w prowadzeniu sklepu i wspanialych turystycznych wojazy.jak masz cos z news to wal na moja emalke lub podaj tutaj.

pozostaje,

nappy podroznik zbierajacy dokumentacje na zlozenie wniosku o pr w bear country

p.s.

a ta historia zaczela sie rowniez w canadzie

W październiku przypada rocznica pierwszego wydania w Wielkiej Brytanii książki "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milne'go.

W Wigilię 1925 roku w londyńskiej gazecie "Evening News" ukazało się opowiadanie pisarza A.A. Milne'go, w którym główna postacią był pluszowy miś i jego przyjaciel Krzyś.

Za datę urodzin Kubusia Puchatka uważa się jednak 14 paĽdziernika 1926 roku, kiedy to ukazała się książeczka "Kubuś Puchatek" - opowieść o stworzeniach zamieszkujących pokój Krzysia, a właściwie Stumilowy Las: Puchatku, Prosiaczku, Tygrysku, Kłapouchym, Kangurzycy i Maleństwie.

Syn pisarza - Christopher (po polsku Krzyś) miał wówczas 6 lat. Na pierwsze urodziny dostał od taty-pisarza kupion± w luksusowym sklepie Harrodsa zabawkę - pluszowego misia.

Inspiracje do tworzenia zwierzęcych postaci A.A. Milne znajdował w londyńskim zoo, do którego lubił chodzić z synkiem. Tam w 1924 roku syn pisarza poznał niedźwiedzia - Winnie. Miś trafił tam z Ameryki, gdzie w Ontario kupił go za 20 dolarów od miejscowego myśliwego porucznik Harry Colebourn (matka Winnie została zastrzelona). Przeniesiony w 1914 roku do Francji porucznik zostawił misia w londyńskim zoo, obiecując, że wróci po niego za 2 tygodnie. Wrócił jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku. Kiedy jednak zobaczył, że miś jest w ogrodzie dobrze traktowany, postanowił go tam zostawić.

Książeczka "Kubuś Puchatek" szybko stała się bestsellerem w Anglii i Stanach Zjednoczonych. W 1928 roku ukazała się druga część "Chatka Puchatka", która również od razu spodobała się czytelnikom. Rysunki do obu książeczek narysował Ernest Howard Shepard. W 1966 roku pojawiła się disneyowska kreskówka - tak pojawił się nowy wizerunek misia.

Maskotki, będące pierwowzorami postaci (Krzyś dostawał je przy różnych okazjach), w roku 1947 odbyły podróż po USA, podczas której ubezpieczono je na 50 tys. dolarów. Do Wielkiej Brytanii wróciły Concordem w roku 1969.

Książki A.A.Milne'go zostały przetłumaczone na 40 języków.
JEstem włochem no i powiem szczeze ze choc nie uimiem pisac dobze po polsku ale kraj ogolenie jest OK moze zeby te w tym waszym parlamencie mniej kradali... POLSKA DLA POLAKOW NIE DLA ZŁODZIEJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEBAC KWASNIEWSKIEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEBAC LEPPERA KACZYNIAKA JEBANEGO SZPAKA
:0>
witam was, sorki ze sie podpinam ciutke nie na temat, ale co kanada to kanada w końcu. mam 18 lat, wlasnie skonczylem pisac matury i zapewne bede wyjezdzal do kanady na studia (university of toronto). w polsce moge teraz isc na SGH (W-wa) i mysle ze dostalbym sie bez wiekszych problemow, ciekaw jestem czy tak samo bedzie z U. of Toronto...? w kanadzie juz raz bylem, pare lat temu i cholernie mi sie tam podoba. bylem w naprawde wielu krajach bo moi starzy to zapaleni globtroterzy, ale kanada jest jednym z moich ulubionych krajow. mam tam bardzo bliska i wielka rodzine, w tym m.in moja chrzestna. wszyscy chca zebym przyjechal, zapewnia mi dom, samochod, itd. powtarzam ze raz juz w kanadzie bylem i slyszalem ze w ambasadzie jest to mile widziane. jesli chodzi o moje znajomosci angielskiego, to mam zrobiony rok temu FCE, pisalem mature z ang. na podstawowym i rozszerzonym poziomie i wszedzie poszlo mi bardzo dobrze. mam zamiar zdawac teraz IELTS, poniewaz wymagana jest ocena > 6,5. mysle ze 7,0-8,0 jest w moim zasiegu... pomimo ze zarowno ja i moja rodzinka z mississauga (przedmiescia toronto) duzo dowiadywalismy sie na ten temat, to nadal ogrom papierkowo-administracyjnej roboty mnie przeraza. moze dlatego ze jestem jeszcze mlody i niedoswiadczony :) w kazdym razie, strasznie denerwuje mnie to ze z rekrutacja musze jeszcze czekac pol roku, bede tu musial isc do roboty... no i czy mnie przyjma na ten uniwerek ? jezeli nie, to rok w plecy i za rok skladam papiery na SGH. jezeli teraz zloze to pewno sie dostane i bede mial cholerny dylemat, czy isc tu czy tam...
no to tak skrótowo moja sytuacja jesli chodzi o kanade... a co do jej wad i zalet - jesli chodzi o kanade to bylem praktycznie tylko w prowincji ontartio, choc w wielu roznych miejscach. napewno jest tam duzo lepiej i fajniej jak w polsce, choc jest tez troche rzeczy ktore czlowieka nieraz bardzo denerwuja, ale wystarczy u nas w polsce wyjrzeć za okno i już się teskni za kanada :D no i pogoda w kanadzie duzo lepsza, bo stabilniejsza. nie jestem patriotą niestety wiec tesknic jak bede to tylko za znajomymi i rodzina... ;)

PS. w NZ nie bylem, tylko w australii, ale wg mnie to jest dobre na wakacje ale na stałe wole kanade.
http://calgarystampede.com/
kto tam byl i jak sie wam tam podobalo.

kilka nowinek o pr.alberta

pozostaje,

nappy


A TALE OF TWO CITIES

This year Alberta celebrates its 100th anniversary as a province of Canada. During its lifetime it has grown from being largely agricultural and ranching in the early pioneering days to the major oil and gas provider that it is today. Alberta’s economy today is much more diversified than it has ever been before and today virtually every aspect of business/and employment is represented here. Alberta may have been a tough place for pioneers to start their new lives back in the early days but with Alberta’s booming economy, lowest tax rates and high standard of living, today it’s one of the best places in Canada for new immigrants to get a ‘foot hold’. What does the future hold for Alberta as a whole you may well ask? Well, let’s look at some simple facts. Alberta has more oil reserves than anywhere else in the world – including Saudi Arabia. That’s approximately 85 billion barrels of oil, 80% of which has not been developed yet. The difference between the oil in Saudi Arabia and the oil in Alberta is that the oil in Alberta is locked up in oil sands meaning that it’s more expensive to refine, however as the worlds oil resources diminish and the price of oil increases it makes it more profitable to produce. Much of Alberta’s modern day economy is driven by the two major cities of Alberta – Edmonton and Calgary. Today about two thirds of Alberta’s three million, two hundred thousand population live in these two cities. There is a lot of good-natured rivalry between the two cities, which goes beyond just the Albertan, and Canadian passion of hockey. The two rival teams are the Edmonton Oilers and the Calgary Flames (both of which are in the National Hockey League – NHL). The rivalry extends to the two cities status in Alberta – Edmonton is the capital city and Calgary thinks that it should be!

Edmonton is the capital of Alberta and is located in the central region of the province. It is the sixth largest city in Canada with a population of more than 930,000 (as of the last census in 2001) and expected to exceed 1 million by the end of 2005. It is probably most well known for its mall (West Edmonton Mall), which is one of the worlds largest with approximately 800 stores, an indoor amusement park, water park, ice rink, hotel, cinemas, submarines and lots more - too much to do in one day! It’s also a city of festivals. Hardly a week goes by without some festival being on, from rock to classic. As a city Edmonton is one of the most affordable to live in Canada and offers a great quality of life to its residents. It has the longest urban park in North America with over 7,400 hectares in the River Valley Park. In addition it has more than 200 kilometers of cycle paths throughout the city. Edmonton is located about three and a half hours drive east of Jasper in the Rocky Mountains so it’s possible to spend the weekend in the mountains.

In terms of business and employment Edmonton has become the center for the oil and gas service companies. Being centrally located in the province and roughly half way between Calgary and the Athabasca oil sands project (a multi billion dollar oil development project) means that it is strategically located for such industries. As such, Edmonton tends to be a more ‘blue collar’ worker city compared to Calgary but there are diverse and burgeoning business and employment sectors from the high tech and research industries. Edmonton is one of Canada’s most successful boomtowns with a sustained growth of more than 25 years and it’s position in the oil and gas industry, together with its new diversification bodes well for another 25 years of growth.

Edmonton’s housing market is slightly more affordable than that of Calgary with the average cost of a single-family home in April 2005 being $218,901. Property prices are expected to increase and since the same time last year prices have increased by just over 10%.

Being located in the center of the province also influences Edmonton’s weather. With warm dry summers you can experience temperatures in the high 20’s and low 30’s centigrade. In the winter the temperature can drop as low as minus 20’s and 30’s centigrade. Edmonton does not benefit to the same extent that Calgary does of the Chinooks because it is so far from the mountains, so when winter comes it tends to stay.

Calgary is the capital of Canada’s oil and gas industry with more than 100 oil and gas head offices in the city, from the large international companies like Shell, BP and Imperial Oil to the smaller ‘one man’ operations. Calgary is often referred to as the ‘Northern Dallas’ for this reason. As well as a thriving oil and gas business Calgary is also host to the largest concentration of head offices out side of Toronto. Calgary tends to be a much more ‘white collar’ worker city due to it’s high concentration of head offices. Much of Calgary’s past growth has been fuelled by the oil and gas industry development, however today’s growth is attributed to a much more diverse business environment. Calgary is now the main distribution centre for the whole of western Canada with many transportation companies located here. Calgary’s population currently exceeds 1 million and its growth doesn’t look as though it’s going to stop any time soon.

Calgary is probably most well known for it’s Calgary Stampede – the greatest outdoor show on earth. This is the time when the whole city goes into party mode and people from all walks of life and backgrounds dress in cowboy gear for the week to remember the heritage from which Calgary comes from. Calgary has much to offer beyond the stampede, with it being situated in the southern part of Alberta and close to the Rockies. Due to it’s location it has one of the most moderate climates of all the cities in the Prairies. The summers are dry and warm with temperatures in the high 20’s and low 30’s centigrade. Although the winters can be cold with temperatures in the minus 20’s and 30’s centigrade, Calgary experiences the weird and wonderful phenomenon of the Chinook. This is a warm wind that comes over the Rockies and can increase the temperature in a matter of hours by ten’s of degrees. It’s not unusual to go to work in the morning with the temperature around minus 20 degrees C and come home in the afternoon with it being plus 10. In addition, residents of Calgary have easy access to some of the most breath taking scenery and wonderful skiing in the world. Calgary is just 40 minutes drive from the edge of the mountains and about one and a half hours drive from Banff.

Calgary’s housing market is currently very buoyant with the average cost of a single-family home in April 2005 being $274,126. House prices in Calgary have risen since the same time last year by about 11% and are expected to rise by about another 10 % this year.
przepraszam ze troche nie na temat , ale chcialbym sie zapytać czym zajmuje sie chef de partie ?? chyba taki zawód masz nappy ?? i jak sie go wyuczyłeś
pozdrawiam
witaj,

musze przyznac ze mnie zaskoczyles pytaniem chodz zrozumiale jest ze nie kazdy "musi"znac sie na podziale personelu restauracyjnej kuchni.
tytul "chef de partie"pochodzi z j.francuskiego i jest przewaznie uzywany w duzych kuchniach restauracyjnych.kazdy kraj interpretuje to na swoj wlasny sposob.lecz generalnie chodzi tu o dwa slowa: "chef"i "partie"."
"chef"- jest okresleniem na kucharza juz ze zdobytym dyplomem i co jest jeszcze wazniejsze doswiadczeniem zawodowym "apprenticeship"
"partie"-ja tlumacze na wlasny kat w kuchni.to znaczy czesc gdzie chef jest odpowiedzialny za dana produkcje i swoich kucharzy pomocnikow.powiedzmy jest chef de patie odpowiedziany za smazenie i pieczenie mies,inny chef robi w rybach,jego kolega na deserach ktos inny przy zupach i sosach,inny znowu przy grilu a ktos inny trzyma reke i jest odpowiedzialny za przystawki zimne.chef de partie podlega bezposrednio pod sous chef ktory z kolei podlega i jest prawa reka chef de cuisine.
we francusko jezycznej czesci canady duza kucnie dzieli sie generalnie wedlug kolejnosci od szefa kuchni jego prawej reki sous-chef ich pomocnika-assistent,nastepnie mamy wlasnie "chef de partie"czyli wlasnej czesci kuchni no i gdzie oczywiscie wszyscy sa ze soba zgrani.
czyli mamy chef-sausier,chef-entremetier,chef-patissier,chef-garde/manger,chef rotisseur,chef-tournant,chef-poissonier,chef-de garde.wszyscy maja jednego lub wiecej pomocnikow zwanych commis.mnie osobiscie najbardziej odpowiada czesc tzw."rotisseur" miesko smazone,pieczone.
jednak nalezy tu zaznaczyc ze jest podzial duzej kuchni z duza brygada.powiedzmy jak to jest na cruise schip czy duzym hotelu.a wracajac do canady przymiezam sie wlasnie do zlozenia podania o permanent residence na skilled workers visa z zawodem chef/cook.

kilka pomocnych danych z canady
Duties
Chefs' duties and responsibilities vary from organization to organization but, in general, they:

supervise cooks and other kitchen staff in the preparation, cooking and presentation of food,
order food and kitchen supplies based on best price and budget
check orders received for quantity and quality of product
create new recipes to please customers
hire and supervise kitchen staff
create menus
estimate labour and food costs and modify menus to stay within budget
check the quality of raw and cooked food products
ensure that sanitation standards are maintained
assist with staff development and training
meet with other managers in the organization
promote their establishments by practicing good public relations.
Where there are a number of cooks working for the same employer, they usually specialize in the preparation of particular types of foods. For example, they may be:

chefs saucier who prepare, season and cook sauces and the meat and fish items they accompany, and prepare soups, casseroles and related dishes
chefs garde manger who prepare and present salads, cold dishes and cold hors d'oeuvres and buffets
chefs entremetier who prepare, cook and present vegetables, pasta and egg dishes
chefs patissier who prepare, cook and present desserts and pastries and may also prepare ice creams and sherbets.


Working Conditions
Working conditions for chefs vary with the type of organization. Large establishments may have modern equipment, well-lighted work areas and air-conditioning. Older and smaller establishments may not be as well equipped.

Chefs frequently work in close quarters that can be very noisy, especially during busy periods. They must stand for hours at a time and work near hot ovens and grills. Some lifting up to 10 kilograms may be routinely required.

Work hours vary depending on the type and size of the establishment. Large establishments which are open 24 hours a day typically have two to three shifts a day. Holiday, weekend work and overtime is common.


Personal Characteristics
Chefs need the following characteristics:

good health and stamina
a keen sense of taste and smell
excellent hand-eye co-ordination
good arithmetic skills
a good memory for details
artistic and creative talent
excellent communication skills, interpersonal skills and team-building skills
the ability to remain calm in hectic circumstances
excellent organizational skills.
The should enjoy planning and organizing menus and methods, supervising the work of others, and using tools and equipment to perform tasks requiring precision.


Educational Requirements section revised NOVEMBER 2004
Almost all chefs have some technical qualification obtained through apprenticeship training or related post-secondary education.

Alberta has a formal apprenticeship program for cooks (for more information, see the Cook occupational profile). Outside of the apprenticeship program, the following post-secondary institutions offer related training programs:

Lethbridge Community College offers a Culinary Careers program. The entrance requirement is 65 high school credits with at least 60 per cent in English 23 and Math 23 or equivalent. Applicants are required to complete a personal medical profile and update their immunization record prior to entering the program.
The Northern Alberta Institute of Technology (NAIT) in Edmonton offers one year certificate and two year diploma programs in Culinary Arts. The minimum entrance requirement is Grade 10 or equivalent including English and math. However, an average of 65 per cent in Grade 12 English and math may be required to gain admission to this quota program.
Portage College in Lac La Biche offers a 33-week Cooking certificate program. The entrance requirement is Grade 10 or equivalent with English 10 or 13 and Math 10 or 13, Pure Math 10 or Applied Math 10. Portage College also offers a 16-week Culinary Arts certificate program. The entrance requirement is Grade 9 or equivalent. All students in this program are eligible for student membership in the Canadian Federation of Chefs and Cooks (CFCC).
The Southern Alberta Institute of Technology (SAIT) in Calgary offers a Professional Cooking program. The Professional Cooking program has three, 16-week semesters and an eight week work experience term between the second and third semesters. The entrance requirement is at least 35 high school credits (Grade 10) with Grade 10 math and English 10 or 13 or Humanities 10.
Continuing education programs are often offered on an as needed basis.

For current information about programs and mature student admission policies, please check post-secondary institution calendars or websites.

In addition to technical training, chefs usually require three to six years of experience in commercial food preparation. Chefs who have international reputations have usually apprenticed under masters at famous restaurants in some of the major cities around the world.

The Canadian Federation of Chefs and Cooks and the Canadian Culinary Institute, in conjunction with learning institutions in various locations, offer a five-course continuing education program leading to the designation Certified Chef de Cuisine. Applicants must have at least five years of industry experience including two years of experience in a supervisory position after achieving Red Seal certification (for more information, see the Cook occupational profile).


Employment and Advancement section revised JANUARY 2005
Most chefs are employed in privately owned restaurants or hotels, but some are employed by:

educational institutions
hospitals
nursing and personal care facilities
civic and social organizations
catering companies
railways and cruise lines.
Experienced chefs may advance to sous-chef and executive chef positions, or purchase and manage their own establishments. Opportunities for advancement depend largely on acquiring better cooking and management skills. Graduates of technical or apprenticeship programs tend to advance more quickly than those who do not have formal qualifications.

In Alberta, over 75 per cent of people employed as chefs work in the Accommodation and Food Services industry.

The employment outlook in this occupation will be influenced by a wide variety of factors including:

trends and events affecting overall employment (especially in the Accommodation and Food Services industry)
location in Alberta
employment turnover (work opportunities generated by people leaving existing positions)
occupational growth (work opportunities resulting from the creation of new positions that never existed before)
size of the occupation.

jak masz jeszcze pytania to pisz.zycze milej lektury.
info pod emalka:

[email]

pozostaje,
nappy

cheers!
acha no i jeszcze koncoweczka

i jak sie go wyuczyłeś

Zespol Szkol Gastoronomicznych we wrocku,zasadnicza i technikum (matura)
Streek school(technikum) groningen holandia
plus certyfikaty i wiele wiele wylanego potu ;) oczywiscie nie na potrawy

nappy
Nappy jak zwykle pofesjonalista ponad miare :)))) ale musz eprzyznac ze przynamniej sie uswiadomilam co do tych kucharzy bo bylam ignorantka :P
dzięki za wyjaśnienie o co w tym wszystkim chodzi nappy :) , jeszce jedno pytanko , czy da sie nauczyć tego zawodu ze tak poweim bez tych szkół zawowdoych i technikum , bo własnie napisalem mature w ogólniaku no i nie mam juz możliwosci sie uczyc w technikum o takim profilu ,ale widziałem ogłoszenia studiów 2 letnich, i studia tekie gwaranuja tytuł "techik usług gastronomicznych" . czy w ogóle ma to coś wspólnego z tym chef de partie lub w ogłoe z jakims chef :) ??? bpo wiem ze to nie to samo . ale czy po takim studium jest jakaś szansa na znaleznienie pracy w krajach europy zach. w branzy gastronomicznej


a to jest krótki opis czego tam uczą i co gwarantuja po zankończeniu nauki
USŁUGI GASTRONOMICZNE

Tendencje rozwojowe na gruncie europejskim wskazują na rosnące zapotrzebowanie w sektorze usług na rzecz ludności. Od wieków żywienie stanowi podstawowy trzon najniezbędniejszych potrzeb człowieka. Branża gastronomiczna wymaga fachowej obsługi i podniesienia poziomu usług ze względów kulturowych ale też i prozdrowotnych. Studium kształci techników organizacji usług gastronomicznych według nowoczesnego programu nauczania opracowanego przez resortowe ministerstwo. Słuchacz oprócz wiadomości teoretycznych i wiedzy zawodowej nabywa również umiejętności gastronomiczne podczas praktyk zawodowych w zakładach żywieniowych.
Absolwenci uzyskują tytuł: technik usług gastronomicznych, dyplom oraz świadectwo ukończenia studium.

wykładane przedmioty : język angielski, technologia gastronomiczna, obsługa konsumenta, ekonomika i organizacja gastronomii, zasady żywienia, marketing w gastronomii, rachunkowość i finanse w gastronomii, technika pracy biurowej, podstawy psychologii, praktyka zawodowa

czy wogle sie opłąca za to płacić kase ???
pozdrawiam
czasy sie zmieniaja,ale pewne zeczy pozostaja te same. czyli dalej taki szacowny resort jak ministerstwo resortowe zajmuje sie ksztalceniem w gastronomii.przedmioty przez ciebie podane sa jeszcze te same ale juz nie wszystkie.najwazniejsze moim skromnym zdaniem sa szczere wlasne checi oraz motywacja.a moze motywacja i szczere checi to to samo? w kazdym badz razie jezeli lubisz kuchnie,adrenaline, troche zdrowego stresu,krzyki i prace w zespole to jestem pewny ze naklady finansowe przeznaczone na nauke i praktyke zwroca sie z nawiazka!.
a jak z jezykami obcymi bo przeciez chyba jak mi sie wydaje to rosyjskiego tak jak w zamiezchlych czasach juz na sile nie wciskaja.angielski,francuski znasz pewnie z liceum to dobrze przyda sie w pogoni za zlotym runem ;)
po studium i praktyce masz juz dobra podstawe do rozwoju w renomowanych firmach nie tylko w europie.a chef..to praktyka i jeszcze raz praktyka a reszta przyjdzie niezauwazona.
zycze powodzenia i jak wiesz w przypadku pytan wal na emalke [email] lub tutaj na stronach forum.
pozostaje,

nappy
acha jeszcze jedno

po emigaracji do kanady czeka mnie jak tak na sto % kolejna juz ich "kanadyjska"edukacja.czyli ponownie do szkoly!
bo wiadomo ze goscie from bear country holenderskiego czy polskiego nie rozumieja i nappiego znowu do szkoly wysla.no ale nowe doswiadczenie bedzie
cheers
to kiedy przyjezdzasz?
zobaczmy,
na jesien bedzie ielts i skladanie calej papierkowej pracy.no i widomo wtedy jest pilka po ich stronie w berlinie.moze byc to rok moze dwa.jak bedzie pozytywna reakcja to posla do lekarza na badania co oznacza w wiekszosci przypadkow juz prawie 100% wjazd na pr.w miedzyczasie przed burza przeprowadzkowa wakacje w alb.br.co. no i po powroce mozna zaczac sie zegnac.
to tak w skrotie i powtarzam w teorii.wszystko moze sie jednak zdazyc i trza jakis plan b a moze c wprowadzic.
pozostaje,
nappy
witam

nappy wysłałęm ci emila na wp z pytaniami ale mozę jeszcze nie otworzyłęs lub nie doszedł , nie wiem?
moje pytanko brzmi:czy po takiej szkole moge zostać jakimś chef bo wiem ze to nie jest to samo co techik kucharz, wiem takze ze najważniejsza jest praktyka , no i tu sie rodzi nastepne pytanie , pracowałbym w kuchni jako kto bo przeciez nie kucharz, (moze pomocnik kucharza) z językami u mnie nie ma problemu , znam biegle niemiecki , angielski troche gorzej, fancuskiego jak bedzie trzeba to sie naucze w praktyce :D
mówiłeś cos o certyfikatach, gdzie je robiłęś i o co w nich chodzi( jakieś izby rzemiślnicze?)
tu jest krótki opis technika usług gastronomicznych , ma to cos wspólnego z tym co robi przyszły chef de partie lub jakikolwiek chef :)

Zawód: technik organizacji usług gastronomicznych
symbol cyfrowy: 341[07]

Etap pisemny egzaminu obejmuje:

Część I - zakres wiadomości i umiejętności właściwych dla kwalifikacji w zawodzie

Absolwent powinien umieć:

1. Czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisów, instrukcji, rysunków, szkiców, wykresów, dokumentacji technicznych i technologicznych, a w szczególności:
1.1. stosować nazwy, pojęcia i określenia związane z usługami gastronomicznymi;
1.2. identyfikować systemy i techniki obsługi konsumenta;
1.3. rozróżniać przyjęcia okolicznościowe z uwzględnieniem zasad nakrywania stołów i stosowanych metod obsługi;
1.4. rozpoznawać naczynia, sztućce i sprzęt stosowany do podawania potraw i napojów;
1.5. rozróżniać techniki serwowania potraw i napojów;
1.6. rozróżniać potrawy i napoje kuchni polskiej, także regionalne i innych narodów;
1.7. identyfikować informacje zawarte na etykietach napojów i opakowaniach produktów spożywczych;
1.8. określać temperaturę podawania potraw i napojów;
1.9. określać warunki przechowywania półproduktów, potraw i napojów zapewniające zachowanie jakości i wartości odżywczej.

2. Przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, a w szczególności:
2.1. określać wartość odżywczą i energetyczną potraw i napojów;
2.2. planować i oceniać jadłospisy codzienne i okolicznościowe;
2.3. dobierać napoje do określonego menu;
2.4. dobierać technikę podania określonych potraw i napojów;
2.5. analizować zgodność obsługi z życzeniem zleceniodawcy i charakterem imprezy;
2.6. określać sposób przyjmowania i rejestrowania zamówień oraz sposoby rozliczenia gotówkowego i bezgotówkowego;
2.7. stosować zasady i instrumenty marketingu w działalności gastronomicznej.

3. Bezpiecznie wykonywać zadania zawodowe zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, a w szczególności:
3.1. stosować przepisy sanitarne, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska obowiązujące w zakładach żywienia zbiorowego;
3.2. wskazywać zagrożenia mające wpływ na jakość gotowych potraw i napojów;
3.3. stosować zasady higieny pracy;
3.4. stosować zasady organizacji stanowisk pracy, zgodnie z wymaganiami ergonomii i przepisami sanitarno-epidemiologicznymi;
3.5. wskazywać sposoby udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku, na stanowiskach związanych z produkcją, dystrybucją żywności oraz obsługą gości.

Część II – zakres wiadomości i umiejętności związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą

Absolwent powinien umieć:

1. Czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisów, instrukcji, tabel, wykresów, a w szczególności:
1.1. rozróżniać podstawowe pojęcia i terminy z zakresu funkcjonowania gospodarki oraz prawa pracy, prawa podatkowego i przepisów regulujących podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej;
1.2. rozróżniać dokumenty związane z zatrudnieniem oraz podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej;
1.3. identyfikować i analizować informacje dotyczące wymagań i uprawnień pracownika, pracodawcy, bezrobotnego i klienta.

2. Przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, a w szczególności:
2.1. analizować informacje związane z podnoszeniem kwalifikacji, poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem oraz podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej;
2.2. sporządzać dokumenty związane z poszukiwaniem pracy i zatrudnieniem oraz podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej;
2.3. rozróżniać skutki wynikające z nawiązania i rozwiązania stosunku pracy.

Etap praktyczny egzaminu obejmuje wykonanie określonego zadania egzaminacyjnego wynikającego z zadania o treści ogólnej:

Opracowanie projektu realizacji prac związanych z przygotowaniem i organizacją imprezy okolicznościowej, w określonych warunkach, na podstawie zamówienia.

Absolwent powinien umieć:

1. Analizować zamówienia klienta oraz oferty i cennik usług świadczonych przez restaurację lub firmę cateringową.
2. Planować menu - wybierać potrawy i napoje na określoną imprezę okolicznościową.
3. Przygotowywać wstępne kalkulacje organizowanej imprezy.
4. Przygotowywać propozycje ustawienia stołów w określonym pomieszczeniu lub w plenerze, propozycje zastaw stołowych oraz menu.
5. Opracowywać zapotrzebowania na sprzęt, bieliznę i zastawę stołową na określoną imprezę okolicznościową.
6. Przygotowywać wstępne umowy wraz z ofertą organizacyjną i kulinarną oraz kalkulacją finansową dla zamówienia.

Niezbędne wyposażenie stanowiska do wykonania zadania egzaminacyjnego:

Stanowisko komputerowe z oprogramowaniem użytkowym, drukarka. Zamówienia. Oferty i cenniki usług gastronomicznych. Karty menu i karty win, oferty i cenniki świadczonych usług. Wzorcowe formularze stosowane w zakładzie gastronomicznym.

to jest chyba ten sam tytuł który daje te studium ??? chyba moznba zdać po studium takim właśnie taki egzamin ?
gdybyś był w mojej sytuacji to poszedłbys do tego studium , i co po nim byś dalej zrobił ( plan drogi do złotego runa :D ) ? praktyka w kuchni ??? poradź coś :)

pozdrawiam
marecki
emalka doszla lecz nie mialem jeszcze czasu na wczytanie sie,wiadomo praca czeka.
jak znajde chwilke top ci odpisze okay?

pozostaje,
nappy
hi!

wlasnie poszla nowa wiadomosc na twoj adres.zycze milego czytania.
nappy
drodzy czytelnicy watku: "canada,kraj dla nowych emigrantow".

jak zawsze jest czas na przyjscie i czas na odejscie."tijd om te komen en tijd om te gaan".

serdecznie thanks za wasze opinie ktore jak najbardziej pomogly mi i jak sadze innym w rozwianiu mgly "niewiedzy"o tym jak zroznicowanym i fascynujacym kraju klonu jakim byla,jest i napewno bedzie kanada.

nappy nie znika z watku lecz jedynie przenosi sie na forum o kanadzie podanym na

www.gazeta.pl

i linku

forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23005 .
powod jest jeden.wieksza liczba osob zainteresowanych tematem.zapraszam serdecznie na lekture i udzial w dyskusjach.

[email]
[email]
na zakonczenie zycze wszystkim udanych wakacyjnych wojazy.uwarzajcie na siebie i bliskich.strona www.ang.pl bedzie dalej mi pomocna w przygotowaniu do egzaminu z ang IELTS test ktory bede zdawal na jesieni.

pozostje,

nappy cheers!
RitaSkita
Bardzo potrzebuje informacji na temat wyjszdu do Kanady na tzw. wizy "narzeczenska" (waranukiem tez wizy jest zawarcie malzenstwa w ciagu 3 m-cy, co i chcemy uczynic)
moj partner mieszkajacy w Kanadzie chce mi zrobic zaproszenie jak dla narzeczonej i ponoc mozna dostac wize bez problemu w Polsce
zas patrzac na strone kosulatu Kanady w Polsce nic na ten temat nie ma
wiesz a ja ci radze przyjedz do polski ,pomieszkac ja tez porzucilam holandie po 13 latkach pobytu ,bo sie tam dusilam i siedze w polsce a potem moze kiedys wyjade gdzies indziej aby nie do nl.narazie
Szukam informacji na temat wyemigrowania do Canady.Od 7mies mieszkam w Londynie pracoje i sie ucze.Szkole koncze za 3lata moja dziewczyna przyjezdza do mnie w czerwcu na stale i tez zamieza podjac studia.Gdzie moge znalezc informacje na temat rekrutacji mlodych ludzi do Canady nie chce zostac w deszczowej krainie do konca zycia Canada jest piekna a przedewszystkim Vancover to jest miasto moich marzen ocean i gory.Mam dopiero 17lat ale mysle o tym bbb.powaznie prosze wszystkich o jakies informacje na moj e [email] gory dziekuje pozdrawiam z pochmurnej Anglii.
hi folks,
maciek thanks for your emalke! ze anglia pochmurna to wiadoma sprawa.wiem o tym poniewaz brat mieszka i pracuje w szkocji a ja sam siedze w pol.holandii gdzie jak i w szkocji zawsze cos na czlowieka z nieba leci.
musze ci dodac ze jak zdecydujesz sie na vancouver to musisz wziac pod uwage ze zimy sa lekkie ale latem moze cie woda dobrze zalac.siedemnascie wiosen to wspanialy czas! poczatek masz dobry.szkola,jezyk a moze jakas dodatkowa praca w przyszlosci wykonywanym zawodzie? zbieraj dyplomy,certyfikaty zdobyte w anglii,a dokumenty z polski daj do przetlumaczenia w polsce na anglika.zdaj ielts test(musisz bo angielski jest twoim drugim jezykiem)
no i najwazniejsze.jak masz podlaczenie do internetu to zapoznaj sie z przepisami na oficjalnej stronie emigracji do kanady

www.cic.ca
angielskie forum emigrantow na
www.britishexpat.com
polskiej stronie
www.gazeta.pl poszukaj forum o kanadzie
oraz jak znasz holenderski to wejdz na forum
www.oyop.com/cbb/smf

zycze powodzenia i milej lektury :))

ja osobiscie przygotowuje sie do zdania testu z ielts ze znajomosci angielskiego.musi byc na 6.5 czyli jest co sie uczyc.my wybieramy druga strone gor skalistych czyli alberta.

pozostaje,

nappy
Witam!!! Jakieś 4 lata temu słyszałam o zaludnianiu małych miejscowości Kanadyjskich, o programie rządu Kanadyjskiego dot. właśnie tego zaludniania. Niestety nie dowiedziałam się nic konkretnego, a od 4 lat mnie to męczy i wciąż krąży po głowie;) Mam więc OGROMNĄ prośbę!!!!!! Jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat, lub zna strone, tel. etc, gdzie można się czegoś na temat zaludniania dowiedzieć, BARDZO PROSZĘ o informację!!! Z góry dziękuję.
P.S. mój e-mail: [email]
ktos powiedzial:

"Canada needs peaple,skilled peaple"
przygotowania w pelni.
alberta bedzie tym miejscem!
pozdrawiam i pozostaje

nappy
> Now that Vancouver has won the chance to host the 2010 Winter Olympics,
> these are some questions people the world over are asking!!!!
> Believe it or not these questions about Canada were posted on an
> International Tourism Website.
>
> Obviously the answers are a joke; but the questions were REALLY asked.
>
>
> Q: I have never seen it warm on Canadian TV, so how do the plants grow?
> (UK)
>
> A: We import all plants fully grown and then just sit around and watch
> them die.
>
>
>
> Q: Will I be able to see Polar Bears in the street? (USA)
>
> A: Depends on how much you've been drinking.
>
>
>
> Q: I want to walk from Vancouver to Toronto-can I follow the Railroad
> tracks? (Sweden)
>
> A: Sure, it's only Four thousand miles, take lots of water.
>
>
>
> Q: Is it safe to run around in the bushes in Canada? (Sweden)
>
> A: So it's true what they say about Swedes.
>
>
>
> Q: It is imperative that I find the names and addresses of places to
> contact for a stuffed Beaver. (Italy)
>
> A: Let's not touch this one.
>
>
>
> Q: Are there any ATM's (cash machines) in Canada? Can you send me a list
> of them in Toronto, Vancouver, Edmonton and Halifax? (UK)
>
> A: What did your last slave die of?
>
>
>
> Q: Can you give me some information about hippo racing in Canada? (USA)
>
> A: A-fri-ca is the big triangle shaped continent south of Europe.Ca-na-da
> is that big country to your North... oh forget it. Sure, the
> hippo racing is every Tuesday night in Calgary. Come naked.
>
>
>
> Q: Which direction is North in Canada? (USA)
>
> A: Face south and then turn 180 degrees Contact us when you get here and
> we'll send the rest of the directions.
>
>
>
> Q: Can I bring cutlery into Canada? (UK)
>
> A: Why? Just use your fingers like we do.
>
>
>
> Q: Can you send me the Vienna Boys' Choir schedule? (USA)
>
> A: Aus-tri-a is that quaint little country bordering Ger-man-y, which
> is... oh forget it. Sure, the Vienna Boys Choir plays
> every Tuesday night in Vancouver and in Calgary, straight after the
> hippo races. Come naked.
>
>
>
> Q: Do you have perfume in Canada? (Germany)
>
> A: No, WE don't stink.
>
>
>
> Q: I have developed a new product that is the fountain of youth. Can you
> sell it in Canada?(USA)
>
> A: Anywhere significant numbers of Americans gather.
>
>
>
> Q: Can you tell me the regions in British Columbia where the female
> population is smaller than the male population? (Italy)
>
> A: Yes, gay nightclubs.
>
>
>
> Q: Do you celebrate Thanksgiving in Canada? (USA)
>
> A: Only at Thanksgiving.
>
>
>
> Q: Are there supermarkets in Toronto and is milk available all year round?
> (Germany)
>
> A: No, we are a peaceful civilization of Vegan hunter/gatherers. Milk is
> illegal.
>
>
>
> Q: I have a question about a famous animal in Canada, but I forget its
> name. It's a kind of big horse with horns. (USA)
>
> A: It's called a Moose. They are tall and very violent, eating the brains
> of anyone walking close to them. You can scare them off by
> spraying yourself with human urine before you go out walking.
>
>
>
> Q: Will I be able to speak English most places I go? (USA)
>
> A: Yes, but you will have to learn it first.

:)
to normalne, ze nowy musi sie wkupic zartami czy czyms takim. takze jak kogos dlugo nie bylo, to musi sie wkupic. No to zdales.
jak to mowia po kanadyjsku: Bienvenido
jak chcesz wyjechac z krainy deszczowej to nie do Vancouver....tutaj pada wiekszosc zimy od pazdziernika do wiosny,za to jest cieplo plus 10 stopni srednio zima ale deszczu pelno
przeciez podalem ze chodzi o alberte.chodz british columbia nie odpada,a nova scotia rowniez przyciaga.

zreszta nie dziwy ze w bc.mieszka wielu emigrantow z the netherlands

pozostaje,

nappy
Temat przeniesiony do archwium.
151-180 z 209