Zjednoczenie Polskie

Temat przeniesiony do archwium.
Zjednoczenie Polskie podtrzymuje skargę na "Daily Mail"
Największa organizacja polonijna w Wielkiej Brytanii - Zjednoczenie Polskie (Federation of Poles in GB) podtrzymuje skargę do PCC (Press Complaints Commission) - instytucji rozpatrującej skargi na prasę - na gazetę "Daily Mail".

Zjednoczenie zarzuca "Daily Mail" stronniczość w relacjach na temat polskich imigrantów.

W liście rozesłanym dziś dziennikarzom (z wtorkową datą) organizacja Polaków uzupełniła swoją skargę z 24 lutego br. o analizę 96 artykułów prasowych opublikowanych na łamach "Daily Mail" od listopada 2006 r., wskazuje na podstawę prawną swojej skargi i oskarża gazetę o prowadzenie "systematycznej kampanii nastawionej na wywołanie negatywnych emocji" wobec Polaków.

List Zjednoczenia wskazuje na złamanie przez "Daily Mail" w artykułach i nagłówkach prasowych kodeksu postępowania wydawców prasowych (Editor's Code of Practice).

Dokument ten (kodeks) nakazuje redaktorom rozróżnianie między komentarzem, faktem, a domysłem, unikanie pejoratywnych odniesień do czyjegoś pochodzenia rasowego, religii, ułomności fizycznej itd. oraz dochowanie troski o niepublikowanie doniesień prowadzących czytelnika do fałszywych wniosków, z gruntu nieprawdziwych i wypaczonych.

List Zjednoczenia oskarża "Daily Mail" o złamanie dwóch prawnych zakazów: angażowania się dziennikarzy w zastraszanie, szykanowanie i prowadzenie systematycznej nagonki, a także uwypuklania czyjejś rasy, religii, ułomności fizycznej lub orientacji seksualnej itd., jeśli elementy te nie są istotne dla publikowanego materiału.

Alarmistyczne i utrzymane w sensacyjnym tonie artykuły (a przede wszystkim ich nagłówki) z założenia podyktowane chęcią przedstawienia Polaków, lub szerzej imigrantów z nowych krajów UE, w negatywnym świetle "mogą spowodować wzrost napięć społecznych pomiędzy społecznością polską a miejscową ludnością" - twierdzi Zjednoczenie Polskie.
http://www.zpwb.org.uk/pl/Historia
>>> Wkleiłem ten artykuł bo nie znalazłem żadnej informacji na temat tej organizacji na tym forum
Maja moje pelne poparcie!!! Ta gazeta przesadza w nagonce na Polakow oraz inne mniejszosci narodowe i etniczne.
Dlatego tez powinny powstawac nowe stowarzyszenia - community i association, mogace reprezentowac spolecznosci lokalne.
Ostatnimi czasy w Merseyside powstalo nowe stowarzyszenie polakow z siedziba na Wirral. Zorganizowali we wspolpracy z innymi organizacjami juz 2 imprezy dla polakow z okolic Birkenhead i Liverpool, oraz msze Wielkanocna na Wirral w Seacombe. Dzialaja jak na angielskie warunki dosc preżnie. To stowarzyszenie Polakow przyjelo nazwe Merseyside Polish Association "Cracow". Jego czlonkowie zasiadaja w licznych lokalnych gropach i zwiazkach mniejszosci narodowo etnicznych, walczacych z przejawami wszelakiej dyskryminacji.
Brawo rodacy!!!
Q