praca w uk i twoje prawa.

Temat przeniesiony do archwium.
Jedziesz do pracy w UK . Nie wiesz co ci przysluguje jakie masz obowiazki to nic szcegolnego nowy kraj ,nowe zwyczaje i obowiazki .
NIN - ubezpiecznie spoleczne , obowiazkowe , kazdy pracodawca musi oplacac za was ubezpieczenie ale aby to robil musisz sie zarejestrowac w Job center . NIN wyrabia sie bardzo szybko umawiasz sie na interviu w job center , spisuja twe dane i wysylaja twoj NIN na wskazany adres , jest to plastikowa karta z imieniem nazwiskiem i numerem NIN ( National Insurance Number) to trzeba zalatwic jak najszybciej ...nastepnie Home Office - czyli WRS ( Working Registred Scheme ) to nalezy zalatwic w ciagu miesiaca od podjecia pracy , oplata na poczcie chyba 100 f jak na dzis , wysylasz ID lub paszport do Home office ..tam cie wpisuja do rejestru i wysylaja ci dokument potwierdzajacy ,juz zarejestrowany ,nastepnie w ciagu miesiaca odsylaja ci paszport lub ID ... jeli przepracujesz rok w tym samym miejscu to nie musisz sie ponownie ''zglaszac'' do Home Office , w przeciwnym razie nalezy wyslac info ,ze sie podjelo prace w innym miejscu , z regoly kazdy to olewa po 1 rejestracji !
Citizen Advice Biuro - to jest obywatelskie biuro ,ktore zajmuje sie problemami np; w pracy , jesli ktos lamie twe prawa pracownicze , jesli cie ktos dyskryminuje , poniza czy tez objawia w stosunku do ciebie przejawy rasizmu - oni sa od tego aby taka osobe postawic przed trybunalem pracy , trybunalem przeciw rasizmowi itd , ich porady i ich dzialanie jest darmowe i tkie biuro znajduje sie w kazdym miescie w UK .
Minimalna placa -
TAX
benefity
working tax credit
oplaty za mieszkanie
nielegalnie pobierane nadpaty przez agencje
szantazowanie pracownikow agencyjnych pod wzgledem nadgodzin , wynajmowania od nich lokum itd

zapraszam na www.szkockapolonia.streemo.pl

pytajcie postaram sie wam pomoc , zaczelem tam wstawiac aktualne oferty pracy , bezagencyjnej ... beda one aktualizowaneco tydzien o ile beda chetni aby z nich korzystac .

ps.
jesli nie masz pojecia o ang - zapomnij o tym abys znalazl tu prace ! nie ludz sie nikt nie chce juz zatrudniac ludzi bez jezyka ! ucz cie inaczej nie bedziesz mial szans -.

dodam jeszcze koszta poczatkowe jesli chcesz zaczac tu zycie na wlasna reke ..odpowiem na pytania jak dostac mieszkanie councilowskie ! nie musisz wynajmowac mozesz sie starac o swoje ..podpowiem gdzie szukac lokum bez kaucji.

www.szkockapolonia.streemo.pl

zapraszam jesli myslisz powaznie o emigracji.
jeszcze jedno - konto w tutejszym banku - jesli agencja ci nie zalozyla konta to juz jest 1 swiatlo ,ze cos nie tak ! ...musisz miec konto w banku a firma musi ci wplacac wyplaty na konto - takie jest prawo ! , jesli ci daja czeki tzn ,ze nie placa ci NIN i TAXu ... aby zalozyc konto w banku musisz miec adres , staly , a niektore banki wymagaja potwierdzenia ze pracujesz ,ale to juz jest zadkosc ! zaloz se konto od reki ! i zadaj od pracodawcy aby ci placic na konto ! nie czekiem ! - agencje nie moga pobierac zadnych oplat manipulacyjnych to nie zgodne z prawem ! ..nie moga nakazywac mieszkania w mieskzaniach od nich ! to nie legalne , nie wolno im zarabiac na wynajmowaniu mieszkan swym pracownikom to nie legalne - kazdy pracownik moze zlozyc wniosek o sprawdzenie dzialalnosci agencji i doprowadzic do jest zamkniecie jesli agencja narusza prawo ! - jest od tego CAB albo agencja rzadowa d/s agencji pracy . Oni dzialaja bardzo sumiennie i szybko.
moje gg - 6539340

jesli cie spotkalo cos takiego albo pisz na moje gg albo zaloz watek na www.szkockaplonia.streemo.pl

pomoge ci z nimi wyrac ! nie boj sie ich to oni beda sie bac ciebie !
moje [gg]
podam wam przyklad agencji ''ALBAN'' ludzie ich puscili z torbami , za ich przekrety , oddawali za nieslusznie pobrane oplaty za mieszkania , odpowiadali za nieplacenie podatku za ludzi po rok i czsem dluzej ... z nimi da sie wygrac ! a jeszcze na tym zarobic .
Me wants to goes sctotlend for working. Me has 25 old years. Me spoke engliesh very good. Help my plese . How me coud payed you and when ?

thanke
you english is ..hm - more lern please ! but if you looking for a job in scotland is no a problem if you have good profesion - welding ,bus driver , someting else ..sorry my english is no too bad in speak but wright is realy shit :) go to my blog www.szkockapolonia.streemo.pl . ok
good, me lern more go you webcite thanku
NIE MA PROBLEMU , JESLI BEDZIE JAKIES ZAINTERESOWANIE TO POSWIECE WIECEJ CZASU NA BLOG I INFO NA TEMAT NIE TYLKO PRACY ALE TEZ I ZYCA W SZKOCJI

O ILE LUDZIE BEDA SIE TYM INTERESOWAC , POSTRAM SIE ZAKTYWIZOWAC INNYCH MOICH ZNAJOMYCH Z ABERDEEN ABY DAWALI ''CYNK'' NA TEMAT PRACY W ICH FIRMACH . mOZE SIE NAM UDA ZROBIC COS DOBREGO I CIEKAWEGO .
ZAPOMNIALEM DODAC ,ZE JESLI BYS MIAL UPRAWNIENIA NA SPAWACZA I WOZEK WIDLOWY TO BY MOZE TAKA SZANSA BY SIE POJAWILA DOSC SZYBKO ...JESLI JEST KTOS W POLSCE A ZAMIERZA WYJECHAC WARO BY SIE POSTARAC O TAKIE KWITY BO PRACY DLA SPAWACZY NIGDY CHYBA NIE ZABRAKNIE ALE ZA TYM IDZIE JEZYK ANG! TO MUSI BY WSPOLNIE ZESPOLONE.
Z angielskim niestety u mnie cięzko ale mogę złożyć i rozłożyc AK-47 w 1.5 minuty ale to chyba się na razie nie przyda. No ale dobrze ze jesteś, pomagasz spawaczom i kierowcom i t.d.
pzdr
jestes okrutny
troche tak ale scotpol jest ok
:)
Hahahahaha xD
po 1 to polscott po drugie a co cie tak bulwersuje ? szkoja to moja druga ''matka'' ktora dala mi i mojej rodzinie nowe zycie i szanse , dala mi dom ,prace i perspektywy .Podczas gdy w polsce glodowalismy ...co tu pisac ..tak jak tysiace szkotow znalazlo niegdys dom w polsce , general NIL byl szkotem z pochodzenia a jest polskim bohaterem , Ketling -postac historyczna w polsce a pochodzil z Elgin w szkocji , Dowgird znane nazwisko w polsce nie tylko z filmu '' czarne chmury'' ale dziennikarz radiowy w polsce tez notabene Krzystof Dowgird ..moge ci wymieniac wiele takich nazwisk , polskich oficerow z 39 ktorzy oddawali swe zycie za polske a byli szkotami , szkocka krolowa byla siostra Jana III S ...skoro szkocji ( celtowie) mogli w polsce znalezc 2 ojczyzne to czemu ja nie moge w szkocji ..nie rozumiem twego oburzenia ...mam byc niewdziecznikiem w stosunku do mego nowego kraju ? bo co bo to nie jest polska :))) jestem wdzieczny szkocji za wiele rzeczy ktore mi i mojej rodzinie dala i manifestuje to zawsze kiedy moge . Co w tym dziwnego ? malostkowosc przemawia przez ciebie ...wszystkie obozy szkoleniowe polskiej armii na zachodzie w czasie II wojny znajdowaly sie w szkocji ..polscy oficerowie ,zolnierze ktorzy zostali po wojnie w anglii uciekali do szkocji to w anglii nie bylo dla nich zycia ! Historia szkocji jest bardzo podobna do polskiej , zawsze walczyli o swa niepodleglosc o swa panstwowosc o prawo do zycia w swym kraju ..to tak jak my ! ..al jesli cie oburza moj nick :))) coz jakos to przezyje .
ja poki co tylo pisze co i jak , aby dojechac do celu to trzeba kierunkowskazu ..inacze bedziesz bladzil , sek w tym aby sami sobie ludzie chcieli pomoc , jak widze na moim blogu nikt sie nie znalazl co jest zainteresowany tym co jest tam napisane , wiec wnioskuje ,ze ludzie nie sa zainteresowani ty jak tu zyc ,pracowac , gdzie i jak szukac pracy ... po co ..pojada z agencja , ona im da wszystko i wszystko zabierze :) a pozniej sie znajduja wpisy na portalach polonijnych - POMOCY ! ... WCZESNIEJ MALO KTO SIE INTERESOWAL ALE JAK SIE JUZ MLEKO ROZLALO TO WTEDY - P O M O C Y ! WTEDY MOZE BYC JUZ ZA POZNO .
Przepraszam nie chciałem Cie urazić polscott, nie oburza mnie twój nick , po prostu się pomyliłem ,the other way round, you know .Żle Cie oceniłem i źle się z tym czuje, początkowo myślałem że jesteś jednym z tych co oszukują i wyłudzają od tych zdesperowanych co chcą jechać i zarobić bo tu nie mają pracy, wiesz sam jak jest, ale się myliłem. Ruszył mi twój post, ( a trudno mnie w zasadzie rozczulić no chyba że bejsbolem bo głowie;) dobrze robisz i uwierz mi wiem jak to jest chociaż nigdy nie pracowałem jako spawacz na wyspach ale bywałem tam kilka razy służbowo w przeszłości. Popieram Cie całkowicie. Dziel się wiedzą z innymi. Na pewno im to pomoże.
Trochę lepiej mi idzie z angielskim tak naprawdę ,nawet czasami mi się zdarza coś napisać(i trochę lepiej jak ostatnio :). Jestem też trochę starszy ,sorry. :) Nie obrażaj się.
Z Szkocją natomiast mam pewne wiezie też. Mam przyjaciela rodowitego Szkota ( Banff , na pewno wiesz gdzie to jest, niedaleko Aberdeen) który przyjąłby mnie w nocy bez zapowiedzi nawet gdybym uciekał od policji. Może kiedyś jeszcze będę uciekał, kto to wie :)
Trzymaj się chłopaku.
Savage- znam kilka przypadkow o ktorych napisales ! ...kiedys 3 polki , mlode dziewczny ,zostaly ''wypompowane'' z kasy przez rodaka ..moze ''rodaka'' o tak bedzie lepiej , zabral im cala kase ! nie mialy na jedzenie , lokum ani na powrot , spaly w kontenerze na smieci !!! ludzie im pomogli jak to zauwazyli , szkotki nosily im jedzenie , kase , pomogli z mieszkaniem i praca ..ludzie z kosciola notabene protestanckiego zlecialy sie jak golebie do ziarna , koce , mieszkanie dla nich , praca ! w ciagu 3 dni wyciagneli ich z tego kontenera ...znam takie przypadki i wiem ,ze ludzka naiwnosc jest czasem az zdumiewajaca ! dlatego chce ostrzec przed takimi akcjami , dac kilka rad jak sie tu zorganizowac ...o ile ktos bedzie zainteresowany , znasz polakow -wszystko wiedza lepiej , a pozniej sie zaczyna litania typu - ''jaki ja glupi bylem'' ..lepiej moze pomyslec za wczasu niz pozniej lamentowa , ja nie mialem takie szczescia aby mi ktos dal rady jak tu sie ''zaszczepic '' odkrywalem ten kraj , krok po kroku sam ! i dobrze na tym wyszedlem .

Banff tak wiem gdzie to - taki maly town , niedaleko aberdeen . zgadza sie . Fajnie ,ze masz tu kolege i to takiego jak o nim piszesz . Szkocji sa bardzo uczynni i goscinni o ile cie polubia :) jak cie polubia oddadza ci ostatnia przyslowiowa koszule . Kiedys Gen.Sikorski powiedzial o nich - ''maja serce na dloni'' i cos jest w tych slowach .
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa