CAE uprawnienia do nauczania angielskiego

Temat przeniesiony do archwium.
Czy CAE (oczywiście z kursem metodycznym języka) daje uprawnienia do nauczania języka ? Co osoba to inna opinia na ten temat.
Osoba, ktora:

1.Posiada dyplom ukonczenia szkoly wyzszej na dowolnym kierunku
2.Posiada CAE lub CPE
3. Posiada przygotowanie pedagogiczne (wlaczajac w to dydaktyke szczegolowa)

Ma PELNE KWALIFIKACJE do nauczania j. angielskiego we wszystkich typach szkoł z wyłaczeniem nkjo i wyzszych

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002. na razie nic sie w tej sprawie nie zamienia.
Jednak od 1 wrzesnia 2006 aby zostac nauczycielem musisz miec min. kwalifikacje wymienione w pkt. 1-3. Jesli ich nie masz, to umowa ze szkola automatycznie wygasa, gdzyz czas na ich uzupelnienie wlasnie mija z dn 31 sierpnia 2006.
Dodam jeszcze, ze dziwie sie, ze az tyle osob chcialoby zostac nauczycielami jezyka w szkolach panstwowych. Praca ani dobrze plana ani lekka. Lepiej nauczyc sie czegos konkretnego a certyfikaty traktowac jako dodatek do CV
nike bardzo rozumiem, ze jak posiadam kwalifikacje wymienione w pkt1-3 to mam pełne kwalifikacje, ale po 1 wrzesnia 2006 to juz one nie beda wazne?!
Powtarzam jeszcze raz te 3 punty:

1.Posiada dyplom ukonczenia szkoly wyzszej na dowolnym kierunku
2.Posiada CAE lub CPE
3. Posiada przygotowanie pedagogiczne (wlaczajac w to dydaktyke szczegolowa)

Jesli brakuje ci chociaz jednego z nich, np kursu metodyki min. 280 godzin to od 1 wrzesnia 2006 nie mozesz uczyc w szkole, a jesli juz uczysz to czas na uzupelnienie kwalifikacji konczy sie wlasnie z ww data.

Dlatego np. osoba po geografii z CAE albo CPE aby utrzymac umopwe o prace musi zrobic kurs metodyki. W chwili obecnej zaczyna sie on we Wroclawiu Insett i Opolu i WOM a koncza sie wlasnie przed 1 wrzesnia. Gorzej jak nie masz certyfikatu, wtenczas to juz troche za pozno.
Małe pytanko: co to według Ciebie jest to "coś konkretnego"?
USTAWA:
Kwalifikacje nauczycieli języków obcych
Kwalifikacje tej grupy nauczycieli określone zostały w § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. (Dz. U. Nr 155 poz. 1288 z póź. zm.). Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem kwalifikacje do nauczania języków obcych posiada osoba legitymująca się dyplomem ukończenia:

studiów magisterskich na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne,

studiów wyższych zawodowych na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne,

studiów magisterskich lub wyższych zawodowych ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy i posiada przygotowanie pedagogiczne,

nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu,

studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku/specjalności i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II uzyskanego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną na podstawie zarządzenia Nr 33 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 1990 r. w sprawie egzaminów państwowych z języków obcych (Dz. Urz. MEN Nr 7 poz. 44),

studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku/specjalności i świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne,

osoby, które ukończyły wyższe studia magisterskie lub wyższe studia zawodowe, inne aniżeli odpowiednia filologia obca, w celu potwierdzenia kwalifikacji do nauczania języka angielskiego winny legitymować się jednym z poniżej wymienionych świadectw potwierdzających zaawansowaną lub biegłą znajomość języka:

Certificate in Advanced English (CAE), Cambridge University, ocena A, B lub C,

TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem 213 - 250 pkt - dawne 55[tel]pkt z testu, najmniej 4,5 pkt z pracy pisemnej - TWE, i najmniej 50 pkt z egzaminu ustnego TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA,

Certificate of Proficiency in English (CPE), Cambridge University, ocena A, B lub C,

TOEFL - Test of English as a Foreign Language (z wynikiem powyżej 250 pkt, dawne 600 pkt z testu, co najmniej 5 pkt z pracy pisemnej - TWE i powyżej 50 pkt z egzaminu ustnego - TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA,

oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego metodyczno - pedagogicznego z zakresu nauczania języka angielskiego.

W przypadku języka niemieckiego jedno z niżej wymienionych świadectw potwierdzających zaawansowaną lub biegłą znajomość języka niemieckiego:

Das Kleine Deutsche Sprachdiplom (KDS) - Goethe Institut,

Die Zentrale Oberstufenprüfung (DZO), Goethe Institut, i najmniej 50 pkt z egzaminu ustnego TSE), Educational Testing Service, Princeton, USA,

Das Grosse Deutsche Sprachdiplom (GDS), Goethe Institut,

oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego metodyczno - pedagogicznego z zakresu nauczania języka niemieckiego.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie, jak również i przepisy wcześniejsze nie przewidywały możliwości uzyskania kwalifikacji do nauczania języka obcego poprzez ukończenie studiów podyplomowych, fakultatywnych lub kursów specjalnych.

Gdańsk, dnia 16 lutego 2005 r.
Wszystko ładnie pieknie, studia wyższe, CAE, przygotowanie pedag i kurs metodyczny. A czy ktos może wie, ile taki nauczyciel zarabia???
W każdym razie nie jest traktowany (chyba) jako magister z przygotowaniem pedagogicznym, tylko jako "inne kwalifikacje" (według tabeli zaszeregowania i minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli). Byłabym bardzo wdzięczna za jakiekolwiek informacje w tej sprawie, bo sama nie wiem co dalej robic. Pracowac za 681, 812, 1025 brutto całe zycie mi się nie chce. Lepiej i Wy sie zastanówcie :)
P.S. Jestem rozżalona i rozczarowana , po prostu koszmar !!!!!!!!!!!!!!!
A czy ktoś z Was orientuje się, czy Cambridge CELTA jest honorowany jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego przy potwierdzaniu kwalifikacji do nauczania tego języka? moja siostra jest z wykształcenia biologiem z pełnym przygotowaniem pedagogicznym i będąc teraz w Anglii rozważa robienie tego certyfikatu - zastanawia się czy jest sens, czy wróciwszy do kraju będzie mogła uczyć w szkole (podstawowa, gimnazjum, średnia) tego języka?
Jestem nauczycielem jezyka angielskiego w gimnazjum...ukonczylam pedagogike spoleczna,pozniej studia podyplomowe-metodyczno-pedagogiczne nauczanie jezyka angielskiego i posiadam CAE...Jestem nauczycielem kontraktowym i wlasnie odbywam staz na mianowanego...Moje zarobki to nie najnizsza jakas tam stawka jako "inne kwalifikacje" tylko zarobki nauczyciela kontraktowego,ktory ma stopien magistra,a ile taki zarabia to mozna sobie sprawdzic w karcie nauczyciela;)pozdrawiam...aha..i w miare tego jak bede realizowac kolejne stopnie awansu zawodowego bede zarabiala wiecej...
Niestety nie w Polsce. Państwowe placówki nie honorują CELTA'y bo nie jest wymieniona w "Rozporządzeniu", które cytowała wyżej koleżanka. Prywatne szkoły jednak mogą robić co chcą, że się tak wyrażę.
To było do "czarnainez"
Witaj Eve, mam pytanie o studia podyplomowe, na jakiej uczelni kończyłaś i w jakim mieście. Też myślę o podyplomowych, po których mogłabym uczyć w szkole, tylko tyle tych kursów, studiów się na tworzyło, a nie chciałabym skończyć na jakieś wątpliwej uczelni. pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Inne strony do nauki języków