Intermediate a FCE

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc,

Chcialabym sie zapytac czy na poziomie intermediate mozna podchodzic do FCE ?

Pozdr
Pewnie że można! warto jednak zrobic kilka testów z poprzednich lat! wtedy zorientujeszs sie czy twój poziom jest wystarczający, bo na prawde różnie z tym bywa!!!
Oczywiście, ze mozna. Żyjemy w wolnym kraju i nikt Ci tego nie zabroni. Wszysko zależy od tego, czy po ukończeniu poziomu intermidiate jesteś rzeczywiście na tym poziomie, czy też umiesz duzo więcej.
Od kilku lat uczę angielskiego ludzi na róznych poziomach. Moim zdaniam uczeń na poziomie rzeczywistym intermediate nie jest raczej w stanie jeszcze zdać FCE. Co prawda z gramatyką radzi sobie już całkiem przyzwoicie i potrafi dogadac się w prostych sytuacjach, ale problemem jest po pierwsze zbyt mały zasób słownictwa, a po drugie zbyt małe osłuchanie (listening) by spokojnie dac radę sobie na egzaminie i nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
Trudno mi powiedzieć, co Ty potrafisz, ale ja byłabym ostrożna. Jesli chcesz to sprawdzić, wystarczy sięgnąc po testy Cambridge i samemu zrobic sobie wszystkie części egzaminu (oczywiście z zachowaniem przewidzianego limitu czasowego!). Jeśli masz ponad 60 % mozesz próbować.
Powodzenia
Jakie moglibyście polecić materiały do nauki angielskiego (książki, płyty CD, kasety , programy multimedialne itp.) , aby jak najbardziej efektywnie i jak najszybciej opanować poziom intermediate podczas samodzielnej nauki ,jestem podobno na tym poziomie (tzn. tak zostałem oceniony na podstawie testu przez korepetytora, ale jednocześnie zaproponowano mi powtórzenie tego poziomu, gdyż osiągnąłem go podczas indywidualnej nauki i mam braki). Jakie są wasze doświadczenia z nauki na tym poziomie z jakich materiałów korzystaliście i jakimi metodami się uczyliście? Jak oceniacie ten poziom tzn. w stosunku do innych poziomów przez które przechodziliście kiedy przygotowywaliście się do FC . Może podpowiedzielibyście mi jakie widzicie dla mnie rozwiązanie : jak mam się uczyć? ponieważ nie mogę uczyć się na kursie ze względu na godziny pracy, korepetycje nie przyniosły efektów i trochę się do nich zraziłem(nie podobał mi się sposób ich prowadzenia) poza tym gdzieś czytałem ,że na tym poziomie jest jeszcze na nie za wcześnie, gdyż korepetytor nie jest dobrym partnerem do rozmowy dla osoby uczącej się na niższych poziomach. Z góry dziękuję za rady.
Wydaje mi sie, ze nie potrzebnie zraziłeś się do korepetycji. Skoro dane korepetycje Ci nie odpowiadają, trzeba poszukać innego korepetytora. Teraz chyba nie ma z tym klopotu wobec takiej konkurencji. To prawda, ze niektórzy udzielajacy lekcji prywatnych zupełnie się do tego nie nadają, ale to nie jest reguła, ze korepetycje to niedobra metoda nauki.
Ja osobiście udzielam lekcji już 4 rok. w tym roku trafił DO MNIE dziewczyna w podobnej sytuacji, jak Ty. Trzeba było powtórzyc poziom intermediate z powodu pewnych braków (glównie słownictwo).Az miło popatrzeć, jaki zrobiła postęp od wrzesnia. Chodzi regularnie, nawet dwa razy w tygodniu. Robię z nią różnorodne ćwiczenia, ale przede wszystkim mamy książkę bazową (Cutting Edge - intermidiate). Sądzę , że dziewczyna jest zadowolona, bo już zapowiedziała, ze będzie chodzić do mnie w przyszłym roku (chce się solidnie przygotować do FCE).
Jeśli chodzi o problem konwersacji to faktycznie rozmowa z korepetytorem, który przerasta Cie wiedzą nie jest dobrym pomysłem. Najłatwiej wybrnąc z tego znajdując sobie znajomego, który też chce sie uczyc angielskiego i jest na podobnym poziomie. Wtedy podczas lekcji próbujecie rozmawiac ze sobą, a korepetytor pomaga i podpowiada.
Pamiętaj jednak, ze angielski to nie tylko konwersacje. Ażeby konwersować, trzeba najpierw mieć duzy zasób słownictwa, znać gramatykę no i osłuchac sie na listeningach , bo jeśli bedziesz rozmawiac z Anglikiem, to go nie zrozumiesz. Dobry korepetytor na każdych zajęciach wprowadza ćwiczenia z każdego z tych obszarów, a nie tylko każe Ci gadac.

Reasumując osiągniecie poziomu FCE wymaga różnorodnych ćwiczeń. Do tego stworzono specjalne podręczniki na zroznicowanych poziomach (np. Headway, Cutting edge, Reward it). Po przerobieniu tych kursów ( no i oczywiscie kursu FCE) będziesz gotowy do egzaminu.Powodzenia !

« 

Praca za granicą