Co muszę zdawać na maturze chcąc się dostać na UW, Instytut Lingwistyki Stosowanej?

Temat przeniesiony do archwium.
31-52 z 52
| następna
Cytat: asia227
Ja się w tym roku dostałam

A ile miałaś procent z języków?
angielski 94, niemiecki 97. Rozszerzone oczywiście.
Wow, no to ładnie. Myślisz, że mam szanse zdać na ponad 90% maturę z niemca, jeśli zaczęłam się go uczyć dopiero w liceum? Przypominam, idę teraz do II klasy.
Jestem najlepsza w grupie, ale to w końcu podstawowa z nauką od samych podstaw.
Oczywiście, że masz :) ja niemieckiego też nie uczyłam się tak dużo, tzn miałam go w gimnazjum ale na fatalnym poziomie (w III klasie jakimś cudem zaczęliśmy przerabiać Imperfekt!!), potem 2 lata przerwy bo chciałam zdawać hiszpański, a potem stwierdziłam że jednak niemiecki i zaczęłam zakuwać w III klasie LO ;)
Ale skoro macie podstawowy program to powinnaś uczyć się jakoś dodatkowo materiału rozszerzonego, szczególnie gramatyki, bo są na maturze zadania gramatyczne wymagające już znajomości bardziej skomplikowanych struktur... ale jeśli sobie dobrze radzisz to możesz kupić jakieś repetytorium (polecam S. Bęzę) i uczyć się sama w domu :)
Na razie postaram się opanować perfekcyjnie to co mamy w szkole, bo, w gruncie rzeczy, sporo jest tego, czego jeszcze muszę się nauczyć.
Na razie poprosiłam ciotkę, która mieszka w Warszawie o zakup książki do gramatyki angielskiej. Z tym mam największe problemy, bo miałam beznadziejną nauczycielkę w podstawówce, a w gimnazjum świetną, ale uczyła nas niemal wyłącznie słówek, wyrażeń i rozumienia ze słuchu, a z gramatyki nie umiem z gimnazjum prawie nic. I teraz mam sporo problemów z wypracowaniami. Znasz może sposób na szybsze opanowanie zasad gramatycznych? Tak, żebym umiała z nich swobodnie korzystać..
Hmm, trudno wynaleźć sposób na opanowanie gramatyki obcego jezyka, trzeba albo się dobrze z nim osłuchać, albo, jeśli nie jest się słuchowcem, to po prostu wkuć na pamięć... ale jeśli masz możliwość to na pewno pomoże oglądanie jakichś filmów czy seriali po angielsku (jest tego pełno w internecie), czytanie artykułów, wtedy pewne zwroty same wchodzą do głowy ;)
Aha, no i może uprzedź swoją nauczycielkę od niemieckiego, że chcesz zdawać rozszerzenie-wtedy powinna Ci jakoś pomóc, moja np. przynosiła mi mnóstwo materiałów, jakieś swoje książki ze studiów i bardzo mi to pomogło, bo na lekcjach też realizowaliśmy program podstawowy.
A jeśli chodzi o książki do matury z ang, to mi się bardzo spodobała ta:
http://www.empik.com/jezyk-angielski-repetytorium-gramatyczne-olejnik-donata,306862,ksiazka-p
Jak masz problemy z gram to powinna być w sam raz, bo wszystko jest w niej dosyć łopatologicznie wytłumaczone, i są ćwiczenia z kluczem odpowiedzi, więc możesz sobie sama sprawdzać ;) Omówione są wszystkie zagadnienia gramatyczne zarówno do podstawy jak i do rozszerzenia :)
A wiesz, sprawdzę to sobie, jak będę miała sposobność. Dzięki. Nauczycielkę oczywiście uprzedzę. A do niemieckiego znasz coś dobrego?
Do niemieckiego jest też osobne repetytorium i gramatyczne, i leksykalne z tej samej serii co Ci podałam z ang. ;)
Jeszcze mi się podobało "repetytorium maturalne-poziom rozszerzony" wydawnictwa Direkt, tam jest całe mnóstwo róznych czytanek, transformacji, ćwiczeń leksykalnych itd, wszystko w takiej formie jak występuje na maturze rozsz. O, takie: http://merlin.pl/Jezyk-niemiecki-Direkt-Repetytorium-maturalne-Poziom-rozszerzony_Beata-Cwikowska/browse/product/1,616406.html
I też ma klucz odpowiedzi żeby sobie samemu sprawdzać :)
Naprawdę, wielkie dzięki za pomoc. Nie spodziewałam się, że uzyskam aż tyle informacji.
Chociaż jeszcze mam pytanko. Ile jest punktów do uzyskania maksymalnie za maturę z języków?
za każdą maturę pisemną jest 100 punktów, a właściwie procent, bo egzamin może być np. na 50 pkt., które są potem wyrażane jako procenty.
A co do tego repetytorium z niemca wydawnictwa Direkt to chciałam dodać, że tam nie ma żadnych objaśnień, ono jest raczej przeznaczone dla osób które już mniej więcej ogarniają całą gramatykę i słówka, i chcą sprawdzić lub poszerzyć wiedzę, więc skoro teraz dopiero idziesz do II klasy to poczekaj z nim jeszcze rok ;) jak chcesz się uczyć to jak najbardziej te książki wydawnictwa LektorKlett, chociaż to najlepiej sobie samemu w jakiejś księgarni zobaczyć, bo każdemu pasuje co innego...
Z tego wydawnictwa mam słownik do niemieckiego i bardzo mi się przydaje. Na razie nawet nie miałabym czasu, żeby zajmować się tym repetytorium, bo zapisałam się na francuski od września, a poza tym dochodzi mi kilka nowych przedmiotów..
Nie wiadomo konkretnie na ile będzie pisemny?
A ustny na 20pkt, tak?
Z tego wydawnictwa mam słownik do niemieckiego i bardzo mi się przydaje. Na razie nawet nie miałabym czasu, żeby zajmować się tym repetytorium, bo zapisałam się na francuski od września, a poza tym dochodzi mi kilka nowych przedmiotów..
Nie wiadomo konkretnie na ile będzie pisemny?
A ustny na 20pkt, tak?
Wiadomo-pisemny język jest na 50 pkt, czyli 1 pkt = 2%
A ustny jest na 20 punktów, chociaż nie wiem jak to będzie teraz bo wprowadzają jakieś zmiany, ze ma być jeden poziom zamiast dwoch do wyboru, więc może punktacja też się jakoś zmieni..? Z tym że ustny, przynajmniej do tej pory, w ogóle nie liczył się w rekrutacji na LS, wystarczyło tylko zdać (zdaje się od 30%).
Serio tylko tyle wystarczy? A Ty ile miałaś z ustnego?
Ustny nie liczy się w rekrutacji.
z podstawowych ang i niem miałam 20, a z rozszerzonego ang 19. Ale jak juz wspomniałam to się nigdzie nie liczy i może tylko ładnie wyglądać na świadectwie maturalnym :) tylko tam nie masz napisanych punktów, tylko są one przeliczane na procenty, 1 pkt=5%.
Gdzie nie mam punktów i są przeliczane na %? Na świadectwie?
Tak. Jak podają wyniki to Ci mówią ile punktów dostałaś, ale na świadectwie maturalnym jest to wyrażone w procentach, więc np jak dostaniesz 20 pkt to masz 100%, a jak 19pkt to 95% itd... zresztą jeśli chodzi o pisemne matury to też tak jest :)
'Język obcy nowożytni' to musi być język inny niż angielski? Wydaje mi się że w zeszłym roku można było startować tylko z jednym rozszerzonym.
Cytat: n3ml
'Język obcy nowożytni' to musi być język inny niż angielski? Wydaje mi się że w zeszłym roku można było startować tylko z jednym rozszerzonym.

Silly me, pomyłka oczywiście. To temat o lingwistyce a mi chodzi o filologię.
No to chyba wyczerpałam temat ;)
dziękuję wszystkim za pomoc, wszystko mi się wyjaśniło :)
Temat przeniesiony do archwium.
31-52 z 52
| następna

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa