Chcę poprawić mój angielski / samodzielna nauka w domu

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, chciałbym dostać kilka porad odnośnie samodzielnej nauki w domu, w celu poprawienia mojego angielskiego.
Na początek może trochę o moim poziomie angielskiego. Zdawałem maturę rozszerzoną z angielskiego w 2011 roku jednak mój wynik był słaby - jedynie 55%, z podstawy uzyskałem 93%, ale jak wiecie była ona banalna...
O wiele gorzej było z ustnymi: podstawa: 50%, rozszerzenie: 50%.
Jeśli chodzi o matury pisemne, to największy problem sprawiały mi listeningi... Na rozszerzeniu mało co rozumiałem... musiał domyślać się o co chodzi...
Prócz tego ogromny problem miałem z zadaniami na rozszerzonej, które dotyczyły przekształcenia wyrazu, tak aby zachować logicznie i gramatycznie poprawny tekst. Kompletnie tego nie rozumiem! Na próbnych zawsze miałem to źle ;/

Ostatnio postanowiłem zabrać się za naukę angielskiego... jednak już na początku napotkałem trudności. Zabrałem się za czytanie newsów na BBC, jednak szło mi ciężko, bardzo dużo słówek nie rozumiałem... co chwile sięgałem po słownik.

Zauważyłem duże braki jeśli chodzi o gramatykę, nie pamiętam niektórych czasów... Musze to sobie poprzypominać wszystko.

Dlatego pomyślałem, że napiszę tutaj. Co byście mi polecili do samodzielnej nauki w domu? Jaki program multimedialny? Podręcznik? Repetytorium? Może jakieś ciekawe strony internetowe?
Przeszukałem to forum, jest tu mowa o wielu podręcznikach i programach, ale naprawdę trudno coś wybrać... Co byście mi polecili?

Może na początek napiszę jakie materiały posiadam:

1. Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwiczeniami. Wydawnictwo Szkolne PWN
2. Nowa gramatyka angielska w ćwiczeniach. Wydawnictwo Szkolne PWN
3. revise ForMatura repetytorium. Wydawnictwo Macmillan
4. Oxford Excellence for Matura Exam Builder. Wydawnictwo Oxford University Press.
Co sądzicie o tłumaczeniu tekstów piosenek? Czy też oglądaniu filmów po angielsku, z angielskimi napisami?
Czekam na Wasze porady, z góry dziękuję ;)

EDIT: Zapomniałem jeszcze dodać, że moim zdaniem mam pewne braki w podstawach, gdyż za czasów podstawówki/gimnazjum co chwilę zmieniali mi się nauczyciele. W liceum też nie było najlepiej...
edytowany przez Ephraim: 03 sie 2012
W kwestii "Struktur leksykalno-gramatycznych" tj. transformacji, słowotwórstwa etc. polecam książkę Express Publishing o takim samym tytule z serii "Matura Companion". Jest w niej wszystko elegancko zrobione.

Do powtórki gramatyki dość dobre jest repetytorium, które już posiadasz (Macmillana). Myślę, że powinno wystarczyć. Chociaż niektóre tłumaczenia gramatyczne są w nim dość pokrętne.

Co do słuchania, to można słuchać audycje, podcasty, wykłady (patrz. TED); oglądać seriale i filmy, ale zwłaszcza te pierwsze. Dlaczego? Bo jest w nich ciągła wymiana zdań, słowotok, a słownictwo - te najczęściej używane. Piosenki to dosć trudna sprawa, ale jak ktoś czuje się na siłach, to czemu nie? Ponadto warto jeszcze raz zrobić ćwiczenia z posiadanych książek (te słuchanki).

Pozdrawiam!

Cytat: Piotrq10
Co do słuchania, to można słuchać audycje, podcasty, wykłady (patrz. TED)

Co to jest TED?

Dzięki za porady ;)

A co jeśli chodzi o jakieś programy multimedialne? Warto?
Co sądzicie o metodzie Callana?
http://www.ted.com/

Metoda Callana największy sens ma dla osób początkujących.
Cytat: Tawananna_
http://www.ted.com/

Bardzo fajna stronka, ktoś zna podobne (takie gdzie jest filmik z dołączonym tekstem)?
edytowany przez Ephraim: 03 sie 2012
TED Talks są świetne, też się z nich uczę
TED rowniez polecam, poza tym metoda nauki slowek poprzez skojarzenia tez jest bardzo fajna- polecam: www.memodictionary.pl, pozdrawiam
Oglądanie filmów jak najbardziej pomaga doskonalić rozumienie oraz wzbogaca słownictwo.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa