tłumaczenie (pomozcie tępakowi)

Temat przeniesiony do archwium.
31-39 z 39
| następna
Napisałem, że można dwojako, ale nielogiczne jest przetłumaczenie zdania z I caught na - przeziębiłem sie - gdy z kims np rozmawiamy i słyszymy, że ta osoba rzeczywiscie jest przeziębiona.

Nie zgadzam sie. "przeziebilem sie' = 'jestem przeziebiony'. Oba sa ok po polsku i po angielsku.
"przeziebilem sie' = 'jestem przeziebiony'

Jednak po ang. trzeba do nich dobrać dwa różne konteksty. Jeśli chcę powiedzieć.
Przeziębiłem się = ale już jestem zdrowy powiemy I had a cold dodając but I'm over it.
Jeśli chcę powiedzieć.
Przeziębiłem się = ale już jestem zdrowy

o tym znaczeniu w ogole nie bylo do tej pory mowy, prawda?
Prawda. Jednak mój przykład odnosi się do zdania pytającego. Tylko tak mogłem dowieść słuszności tezy.
Prawda. Jednak mój przykład odnosi się do zdania pytającego.

Jakiego zdania pytającego?
4. Jestem przeziębiony, mam kaszel i temperaturę.

Do tego właśnie.
no, nic nie rozumiem i to nie ja sie zakrecilem
To chyba jasne, że pytający podał zdanie, które mu ktos tam przetłumaczył, a pakk poprawił - błędnie. Cały wywód idzie o to czy zdanie można przetłumaczyć jako I have a cold, czy I caught a cold.


Z Pana wyjasnienia wynika, że można zastosować obydwa rozwiązania. Ale logicznie rzecz ujmując, nie można. Dlaczego? Tu posłużył moj przykład wzięty z życia, który ilustruje nielogiczność zawartą w zdaniu "I have a cold", ponieważ tłumaczenie zdania Jestem przeziębiony (co widać) jest nieadekwatne. I caught a cold lepiej oddaje sytuację osoby, która jest teraz przeziębiona, a więc dorobiła się przeziębienia wczesniej i efekty tego widzimy, bądź słyszymy rozmawiając przez telefon lub nie tylko.

Co wspólnego mają ze sobą zdanie i przykład? Ano maja. To dobry przykład na to, że właściwie zdanie I have a cold, nie oddaje w pełni znaczenia zdania Jestem przeziębiony.

To tyle chciałem powiedziec. Bynajmniej nie zakręcic :)
coz, gratuluje niezlomnej wiary w prawdziwosc swoich wywodow.
Temat przeniesiony do archwium.
31-39 z 39
| następna

« 

Pomoc językowa

 »

Nauka języka