Zadnie w Present perfect

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Czy te zdanie jest poprawne w tym czasie ?Piotr has lived in London since 2006
Z tego co czytalem to nie podaje sie dokladnego momentu? jak to sie tlumaczy mieszkal czy mieszka lub zyl?:)

Znalazlem cos takiego na jednej ze stron

If we say when we had the experience, we must use the past simple.
I’ve visited Russia several times.
BUT I visited Russia for the first time in 1992.

We can never use the present perfect with a time in the past.
I have been to Spain in 2002 - To bylo przekreslone
ale tu masz since 2006, czyli od tego czasu do teraz. W takich przypadkach musi byc czas Perfect
Czyli mam rozumiec ze podanie daty jest prawidlowe wtedy kiedy podajemy since(taki wyjatek normalnie nie wolno podac daty?) przy for tez czy raczej wtedy juz podajemy np 6 years?
since + data to żaden wyjątek
w present perfect nie mozesz napisac, kiedy cos sie stalo.
since + data = od kiedy, a wiec to zaden wyjatek
po for, jak sam piszesz, uzywa sie okresu - for 6 years itp.
z tym ze for + okres moze byc w simple past
pracowalem tam przez 6 lat = I worked there for 6 years
pracuje tam od 6 lat - I have worked there for 6 years
jeszcze cos takiego znalazlem niby w tym czasie ale to jest bledne przeciez She lives in Rome for three years. Powinno byc She has lived in Rome... prawda? Czyli ze mieszka w Rzymie 3 lata czy ze mieszkala?

Jesli chce powiedziec np Anglikowi ze nakladam caly czas pewna substancje np na samochod to uzyje Present perfect? czy innego Czasu terazniejszego?
zdanie z Rome złe
zdanie o nakladaniu substancji - jezeli nie mowisz, od kiedy to robisz, to uzyj present continuous
Rozumie juz wszystko czyli wracajac do mojego pytania odnosnie nakladania jakiejs substancji np na auto ze ciagle nakladamy to ten czas czy inny present. Bo teraz nie jestem pewny czy to zwiazek z przeszloscia ze tez nakladalem i nakladam czy ze to przyzwyczajenie i ciagle to robie Czy np czas present perfect cont.? Cont.. tez mi troche teraz namieszal Nie moge powiedziec ze pracuje tutaj przez 3 lata w ten spsosb? :
I have worked here for 3 years?
Na stronie bylo to:
I have been working here for 3 years.
have worked = have been working, to drugie jest nawet czesciej uzywane
nakladanie substancji - przeczytaj jeszczew raz moja odpowiedz: jezeli piszesz, od kiedy to robisz, uzyjesz present perfect, pewnie continuous, ale to zalezy od kontekstu.
Dobra czyli 1 jak i 2 nie bedzie bledem? musze to pocwiczyc i utrwalic sobie. Dziekuje za odpowiedzi:)
nie wiem, ktore 1 i 2 masz na mysli.
chodzi mi o te nakladanie ze moge powiedziecto w present perfect con.lub w present perfect. Czy moze to byc tez potraktowane jako przyzwyczajenie i uzyte w simple present?
uzywaj czasu present simple ze wszystkim, czego nie traktujesz jako opisu, ale jako stwierdzania faktow i stanow:
1. My sister wears glasses for reading.
vs
2. My sister is wearing glasses for reading.

3. Jonathan works at a bank.
vs
4. Jonathan is working at a bank.

jak mozna zauwazyc, opis moze dotyczyc a. sytuacji obecnej (teraz) oraz b. tymczasowej (wczesniej, teraz i jeszcze pozniej). To, czy sytuacja tyczy sie a. badz b. musi wynikac z kontekstu lub poprzez uzywanie okreslonych wyrazen czasowych, np. this week.

gdybys zechcial podac, od kiedy lub jak dlugo jakas sytuacja ma miejsce, wowczas uzywasz czasow perfect:
5. My sister has worn/has been wearing glasses for reading for three years/since 2008.
6. Jonathan has worked/has been working at a bank for ten years/since he left university.
Powiedz mi jeszcze present simple widze na 1 ze stron ze ze po slowie WHO nie wystepuje niby nigdy does czy to prawda?

We use do and does with question words like where, what and why:



But look at these questions with who:

Who lives in London?
Who plays football at the weekend?
Who works at Liverpool City Hospital?
operator nigdy nie wystepuje w pytaniach, gdzie who jest podmiotem takiego pytania; w pozostalych przypadkach operatory sa uzywane:
twoje zdania wszystkie pytaja o to, kto cos tam robi:
Who lives in London? - Kto mieszka w Londynie?
Who plays football at the weekend? - Kto gra w pilke w weekend?
Who works at Liverpool City Hospital? - Kto pracuje w miejskim szpitalu w Liverpoolu?
za kazdym razem moglbys odpowiedziec wstawiajac imie lub jakis rzeczownik w miejsce who - szyk zdania pozostanie nie zmieniony, ale juz nie bedzie to pytanie tylko zdanie oznajmujace:
Michalina lives in London.
My cousin plays football at the weekend.
Mrs Ashton works at Liverpool City Hospital.


a tutaj sa przyklady pytan nie dotyczacych podmiotu wyrazonego za pomoca who:
Who do you live with in London? - Z kim mieszkasz w Londynie?
Who did she see at the concert? - Kogo ona widziala na koncercie?
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie