od czego to zależy?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 60
poprzednia |
od czego zależy że w zdaniach poniżej raz dajemy THERE a raz IT jako puste podmioty gramatyczne?Jak rozróżnić że teraz daje THERE albo IT/?

How much luggage is it?
How much milk is there?
w tego typu sytuacjach, zaleznosc jest taka:
it = identyfikacja/potwierdzenie
there = wprowadzenie pojecia ilosci/liczby

porownaj w pytaniu:
Who is that man in the corner of the room?
It's Mary's partner.


nie powiesz This is Mary's partner, bo nie wprowadzasz nowych informacji, tylko je identyfikujesz (it = that man in the corner of the room)

tak samo w przypadku sytuacji, kiedy podchodzi do ciebie na job interview twoj potencjalny pracodawca i mowi:
It's Mike, isn't it?
Yes
.

it w tym przypadku identyfikuje imie Mike, bo juz wiadomo, ze jakis czlowiek o imieniu Mike tam na pewno jest (it = your name)

How much luggage is it? (wiemy, ile tego bagazu jest, ale np. prosimy o ponowne podanie kilogramow wlasnie zwazonego bagazu - pytanie o stara informacje)
How much luggage is there? (nie wiemy jeszcze, ile tego bagazu tam jest - pytanie o nowa informacje)

How much milk was that? (sprzedawczyni wie, ze klient poprosil o mleko, ale nie pamieta, ile go chce kupic - pytanie o stara informacje)
How much milk was there? (ktos pyta o to, ile mleka bylo w czyjes torbie przed np. rozlaniem go na ulice - pytanie o nowa informacje)
aaaaha a moge powiedziec: How much milk is it?? jak nie to dlaczego?
mozesz - cos jak Ile tego mleka?
aha rozumie czyli moge dawac podmiot pusty IT albo There w zaleznosci od tego co chce sie dowiedziec tzn:
How many stops is it? jak wiele przpystankow to jest (pytama sie w biurze podrozy, zeby powiedzieli ile jest przystnakow juz tych zidentyfikowanych)
albo
How many stops are there? (pytam sie ile jest przystankow?)
??dobrze mysle?
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
tak, to jest cos takiego, jak sobie to wlasnie obrazujesz

zauwaz, ze w przypadku it - nawet, jak odnosisz sie do liczby mnogiej, uzywasz it + czasownik w 3 osobie l.poj

How many stops IS IT? (nigdy ARE THEY)
czyli: How many stops is there?? <-- tak jest dobrze?
a w takim przypadku : How many people is it?
Cytat: adrino
czyli: How many stops is there?? <-- tak jest dobrze?

tak jest zle

Cytat: adrino
a w takim przypadku : How many people is it?

jest dobrze
to czemu how many stops is there ? jest zle ? powinno być how many stops are there? tutuaj juz odmieniany czasownik dla there?

@engee a te moje IT i THERE postrzegasz jako puste podmoty gramatczne czy IT tez znaczy tutaj (ono) czy mowimy cały czas o pustach podmiotach, pytam sie żeby upewnić sie?
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
dla there zawsze odmieniamy forme czasownika
dla it juz nie, ale tylko w takich sytuacjach, o ktorych tutaj piszemy
w obu przypadkach jest to tzw dummy subject - czyli pusty podmiot
aha ok pytam sie bo wiesz ktos kiedy tu na forum napisał ze konstrukcja :how many people is it? nie moze byc bo cos tam wiec sie zdziwilem
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
a IT juz jako zaimek opisuje w sumie to co wskazłałem za pomocą this, that itp dobrze myśle?
tzn. mam zdanie "this........." a potem "it's "
albo "those........." "they........"
dobrze rozumuje?
bardzo dobrze rozumujesz
stad chyba widzisz podobienstwo uzycia
no tak : this. that....itp wskazuje na cos a zaimki it, they opisuja cos co zostało wskazane. ale tak mi sie wydaje ze takie wskazywanie :this itp jest silniejszą metodą opisu.

a z tymi how many people ktos mi kiedys zarzucil ze ludzie to nie IT i jest zle takie moje zdanie wiec sie zdziwilem
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
Cytat: adrino
aha ok pytam sie bo wiesz ktos kiedy tu na forum napisał ze konstrukcja :how many people is it? nie moze byc bo cos tam wiec sie zdziwilem

sa dwie opcje - albo ktos nie zrozumial pytania i stad udzielil niepoprawnej odpowiedzi, albo chcial sie wykazac jakas tam posiadana wiedza, ale wyszlo na odwrot - brak wiedzy w temacie
no taka racja
a engee pozwol ze odejde od tematu i spytam sie o takie cos:
czy po wyrazach pytajacych jest okreslone jaki czas mam byc uzyty? tzn czesto zawuzaylem ze zamiast present perfect jest past simple i naprzykald doszedlem ze po when jest zawsze! ?
po when faktycznie uzywasz czasu past simple, badz past perfect w zaleznosci od kontekstu; present perfectu normalnie nie stosujesz z when
a do tych konstrukcji z pustym podmiotem jest narzucone to : ze tylko np. po IT moze byc określona waga np. It's 5 kilograms a po There juz nie może być tak tylko :There is a few kilograms?
It's 5 kilograms - OK
ale normalnie powiesz:
There are [a few/five] kilograms - forma czasownika po there ma zgadzac sie z forma rzeczownika, ktory nastepuje po czasowniku - kilograms = l.mn. czasownika are; a few jest tu tylko kwantyfikatorem i nie jest brany pod uwage
tak tak pomylilo mi sie, ze dale IS bo tam liczba mnoga. ale do czego zmierzałem chodzi mi oto czy moge powiedzieć po there : ze jest 5 kilogramow czy to tylko po IT a po there moge tylko dawac :some, a few, a little itp?
mozesz spokojnie powiedziec rowniez There are 5 kilograms
a moge powiedzieć na odwrót : It's a few kilograms czy to juz jest zle?
albo : It's some. itp?
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
mozesz, ale tylko w sytuacjach, o ktorych wciaz tutaj rozwazamy - nowa informacja vs stara informacja
czyli tak:
This is my luggage. It's a few kilograms.
??
These are apples. They are a few kilograms.
???
o ile pierwsze zdanie wydaje sie okay, to drugie juz nie za bardzo
czyli drugie jest blędne ? to jak powinno brzmieć?
a co chciales w ogole powiedziec?
to samo czyli będzie tez: It's a few kilograms :))tak sadze

myslalem ze musze zamienic bo mam liczbę mnogą jabłka na they

@engee a nie jest tak bynajmniej taka tendencja jak tak to zauwzylem ze dosc często ogólnie pomijam ten temat teraz ze po pustym podmiocie IT jest przymiotnik a po There podmiot??

Po polsku : To są jabłka. Jest ich kilka kilogramów.
edytowany przez adrino: 20 sty 2013
co chciales powiedziec po polsku?
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 60
poprzednia |

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie